1. Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши кучайтирилган тартибнинг (кейинги ўринларда – Тартиб) амал қилиш даврида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан тақдим этилган рўйхат бўйича божхона чегараси орқали ўтказилаётган зарур дори воситалари, тиббий буюмлар, тиббий техника, уларни ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган хомашё, материаллар ва субстанцияларга нисбатан божхона божлари ундирилмаслиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Давлат солиқ қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси ва Монополияга қарши курашиш қўмитаси томонидан дори воситалари, тиббий буюмлар, тиббий техника, уларни ишлаб чиқариш учун ишлатиладиган материаллар ва субстанциялар, энг зарур товарлар нархлари устидан кунлик мониторинг ўтказишни таъминласин ҳамда уларнинг нархларини сунъий ошириш, сунъий танқислик ва юқори талабни вужудга келтиришга йўл қўймаслик устидан қатъий назорат ўрнатсин.
3. Тартиб амал қилиш даврида, истисно тариқасида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 январдаги Ф–5537-сон фармойишига асосан ташкил этилган Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссиясига (кейинги ўринларда – Республика комиссияси):
Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 25 февралдаги “Тайёр дори воситаларининг импортини тартибга солиш тўғрисида”ги 49-сон қарори билан тасдиқланган импорт қилишда қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёз татбиқ этилмайдиган дори воситалари ва тиббий буюмлар рўйхатига кирадиган айрим тайёр дори воситалари ва тиббий буюмларга уч ойгача бўлган муддатга қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёз амал қилиши тўғрисида қарор қабул қилиш;
айрим турдаги энг зарур товарлар рўйхатини шакллантириш ва уларни импорт қилишда уч ойгача бўлган муддатга божхона божи ва акциз солиғи ставкаларини 0 фоизгача камайтириш ҳуқуқлари берилсин.
4. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по обеспечению потребности населения в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения, медицинской технике и товарах первой необходимости​
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года №УП–5969 «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений»:
1. Принять к сведению, что в период действия усиленного порядка (далее – Порядок) противодействия распространению коронавирусной инфекции не взимаются таможенные пошлины в отношении необходимых лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники, а также сырья, материалов и субстанций, используемых в их производстве, перемещаемых через таможенную границу по перечню, предоставленному Министерством здравоохранения и Агентством по развитию фармацевтической отрасли.
2. Государственному налоговому комитету, Государственному таможенному комитету и Антимонопольному комитету обеспечить ведение ежедневного мониторинга цен на лекарственные средства, изделия медицинского назначения, медицинскую технику, материалы и субстанции, используемые в их производстве, товары первой необходимости, а также установить строгий контроль за недопущением искусственного завышения цен, образования искусственного дефицита и повышенного спроса на данные средства.
3. В период действия Порядка предоставить, в порядке исключения, Специальной республиканской комиссии по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения коронавируса в Республике Узбекистан (далее – Республиканская комиссия), образованной распоряжением Президента Республики Узбекистан от 29 января 2020 года №Р–5537, право:
принятия решения о действии на срок до трех месяцев льготы по налогу на добавленную стоимость на отдельные готовые лекарственные средства и изделия медицинского назначения, включенные в Перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения, при импорте которых не распространяется льгота по налогу
на добавленную стоимость, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 25 февраля 2011 года №49 «О регулировании импорта готовых лекарственных средств и изделий медицинского назначения»;
уменьшения до 0 процентов ставок таможенных пошлин и акцизного налога на срок до трех месяцев при импорте отдельных видов товаров первой необходимости с формированием их перечня.