Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида 1 декабрь куни “Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва кенгайтириш истиқболлари” мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, Ташқи савдо вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Россия – Ўзбекистон ишбилармонлар кенгаши, Жанубий Урал савдо-саноат палатаси ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда сенаторлар, вазирлик ва идоралар, кимё, енгил саноат, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, авиация, металлургия, энергетика ва бошқа соҳаларда фаолият юритаётган компаниялар вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси ўринбосари И.Умаханов ва бошқалар Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги савдо-иқтисодий, сармоявий, ижтимоий-гуманитар ҳамкорлик тобора мустаҳкамланиб бораётганини таъкидлади. Мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ўртасида савдо алоқалари фаоллашиб, янги қўшма корхоналар ташкил этилаётгани ва истиқболли инвестициявий лойиҳалар амалга оширилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикасида Россия инвестициялари иштирокида тузилган 960 дан ортиқ корхона фаолият юритади. Юртимизда ушбу мамлакатнинг 60 дан зиёд компания ва фирмаси ўз ваколатхонасига эга. Ўз навбатида, Россия ҳудудида Ўзбекистон Республикаси сармоядорлари иштирокида ташкил этилган 570 га яқин корхона фаолият юритмоқда. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми йил бошидан буён 3 миллиард доллардан ошган.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов меҳмонларга мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар, хорижий компаниялар ва сармоядорлар учун яратилаётган имкониятлар, иқтисодиёт ва валюта бозорини либераллаштириш, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, бизнесни қўллаб-қувватлаш борасидаги ўзгаришлар ҳақида сўзлаб берди. Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг қонуний манфаатлари ҳимояси, янги ташкил этилган эркин иқтисодий зоналарда чет эллик инвесторлар учун таклиф этилаётган қулайлик ва имтиёзлар юзасидан фикр алмашилди.
– Ўзбекистон кўплаб соҳалар қатори қишлоқ хўжалигида ҳам юқори салоҳият ва имкониятларга эга, – дейди “Ростсельмаш” компанияси вакили А.Колесников. – Соҳани модернизация ва диверсификациялаш ҳисобидан маҳсулот етиштиришда юқори самарадорлик кузатилмоқда. Компаниямиз қишлоқ хўжалиги учун турли техникалар ишлаб чиқаради. Комбайнларимиз ўтган йиллар давомида мамлакатингиз далаларида муваффақиятли синовдан ўтди. Тадбир давомида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича фикр алмашиш имконига эга бўлдик.
Давра суҳбати иштирокчилари икки давлат ҳудудлари ва ишбилармон доиралари ўртасидаги амалий ҳамкорлик кенгайиб бораётганини алоҳида қайд этди. Давлат раҳбарларининг мунтазамлик касб этган учрашув ва мулоқотлари чоғида эришилган келишув, имзоланган битимлар бунда муҳим ўрин тутади.
Тадбирда Ўзбекистон ва Россия тадбиркорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш бўйича ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишлари муҳокама қилинди.
Мажлис якуни бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ўртасидаги ҳамкорлик бўйича комиссия мажлиси баённомаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ўртасида 2018 йилга мўлжалланган икки томонлама парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси («Йўл харитаси») имзоланди.

В Торгово-промышленной палате Узбекистана 1 декабря состоялась беседа за “круглым столом” на тему “Перспективы дальнейшего развития и расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Россией и Узбекистаном”.
Мероприятие было организовано совместно с Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Министерством внешней торговли, Государственным комитетом по инвестициям, Российско-узбекским деловым советом, Южно-Уральской торгово-промышленной палатой. В нем приняли участие сенаторы, представители министерств и ведомств, компаний, ведущих деятельность в сфере химической, легкой промышленности, машиностроения, сельского хозяйства, авиации, металлургии, энергетики и в других.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев, заместитель председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации И.Умаханов и другие отметили, что торгово-экономическое, финансовое, социально-гуманитарное сотрудничество между Узбекистаном и Россией все больше укрепляется. Подчеркивалось, что активизируются прямые контакты между деловыми кругами наших стран, создаются новые совместные предприятия и реализуются перспективные инвестиционные проекты.
В Узбекистане действует более 960 предприятий, созданных с участием российских инвестиций. Более 60 компаний и фирм России имеют свои представительства в нашей стране. На территории России действует около 570 предприятий, созданных с участием инвесторов из Республики Узбекистан. С начала года объем товарооборота превысил 3 миллиарда долларов.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов рассказал гостям о реализуемых в нашей стране экономических реформах, возможностях, создаваемых для иностранных компаний и инвесторов, изменениях в целях улучшения деловой среды, поддержки бизнеса. Состоялся обмен мнениями по вопросам защиты законных интересов субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, удобств и льгот, предлагаемых для зарубежных инвесторов в созданных новых свободных экономических зонах.
— Узбекистан наряду с другими сферами также имеет высокий потенциал и возможности в сфере сельского хозяйства, — говорит представитель компании “Ростсельмаш” А.Колесников. — Наблюдается высокая эффективность в выращивании продукции за счет модернизации и диверсификации сферы. Наша компания производит различную технику для сельского хозяйства. Наши комбайны за прошедшие годы успешно прошли испытания на ваших полях. В ходе мероприятия мы обменялись мнениями по расширению сотрудничества.
Участники беседы за “круглым столом” подчеркнули, что расширяется практическое сотрудничество между регионами и деловыми кругами двух стран. Важную роль в этом играют договоренности, достигнутые в ходе встреч и диалогов глав государств, приобретающих регулярных характер, подписанные соглашения.
На мероприятии обсуждались новые направления укрепления сотрудничества между предпринимателями Узбекистана и России.
По итогам мероприятия был подписан протокол заседания Комиссии по сотрудничеству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации, а также план практических мер (“Дорожная карта”) по развитию двустороннего межпарламентского сотрудничества между Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Советом Федерации Федерального собрания Российской Федерации на 2018 год.