Президент Қўқон ва Марғилон шаҳарларини ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берди
Бу ерда дастлаб Қўқон ва Марғилон шаҳарларини комплекс ривожлантиришга хорижий инвестициялар жалб этиш бўйича янги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Жумладан, келгуси уч йилда бу икки шаҳарга халқаро молия институтларининг 1 миллиард 354 миллион долларлик имтиёзли кредитлари йўналтирилиши режалаштирилган. Бу маблағ учта йўналишда – саноат ва тадбиркорликни ривожлантириш, инфратузилма объектларини модернизация қилиш ҳамда кўп қаватли уй-жойлар қуриш соҳаларида ўзлаштирилиши кўзда тутилган.
Давлат раҳбари уй-жойлар қурилишига оид лойиҳаларни қайта кўриб чиқиш, Қўқон ва Марғилон шаҳарларини ривожлантириш бўйича беш йиллик режа қилиш зарурлигини таъкидлади.
– Аввало, қаерда қийинчилик борлигини ўрганиш, одамларнинг фикрини олиш керак, – деди Президент. – Аҳоли қачон қайси ҳудудда қурилиш бўлишини билсин. Уй-жой билан иш ўринлари мутаносиб бўлиши зарур. Фарғоналикларнинг ҳунармандчилик анъаналари, ҳудуд имкониятларини инобатга олиб, чарм-пойабзал, чинни, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш ва бошқа турдаги корхоналар ташкил этиш мумкин.

Президент дал указания по развитию Коканда и Маргилана
Здесь вниманию главы государства представлена информация о проектах, предусматривающих привлечение иностранных инвестиций в комплексное развитие Коканда и Маргилана. Так, в течение ближайших трех лет намечено привлечь льготные кредиты международных финансовых институтов на сумму 1 миллиард 354 миллиона долларов. Эти средства будут освоены в трех направлениях – развитие промышленности и предпринимательства, модернизация инфраструктуры и строительство многоэтажного жилья.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость разработки пятилетнего плана развития этих двух городов и пересмотра проектов по строительству жилья.
— Сперва нужно изучить, где имеются трудности, что думают люди, — подчеркнул Президент. — Жители должны знать, где и в каком месте будет строительство. Жилье и рабочие места должны быть сопряжены. Можно, с учетом традиций ремесленничества Ферганы и возможностей региона, организовать предприятия кожаной продукции и обуви, фарфора, ювелирных изделий и другой направленности.
Глава государства знакомится с созданными в экономической зоне условиями, деятельностью предприятий.