Ўзбекистон Президенти АҚШ Давлат котиби ўринбосарини қабул қилди
Бугун, 22 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкентга ташриф билан келган Америка Қўшма Штатлари Давлат котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Девид Хейлни қабул қилди.
​​Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, кейинги йилларда кўп қиррали Ўзбекистон – АҚШ муносабатлари изчил ривожланаётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.​
Ўтган йилнинг май ойида Вашингтонда бўлиб ўтган самарали олий даражадаги учрашувлар мамлакатларимиз стратегик шериклигида янги даврни бошлаб бергани таъкидланди.
АҚШ дипломати, ўз навбатида, Ўзбекистон раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Президент Дональд Трамп ва Давлат котиби Майк Помпеонинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Девид Хейл АҚШ Ўзбекистонда давлат қурилиши ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантириш соҳасида амалга оширилаётган ўзгаришлар, аҳоли турмуши даражаси ва сифатини ошириш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган ислоҳотларни юксак баҳолашини таъкидлади.
Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги бошқа мамлакатларнинг минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари қўллаб-қувватланаётгани билдирилди.
Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал қилиш ва ушбу мамлакатни минтақавий жараёнларга жалб этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларга оид ҳамда халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий, инвестиция, инновация, таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқалар фаоллашгани ҳамда АҚШнинг етакчи компаниялари, банк ва ташкилотлари иштирокидаги қўшма лойиҳалар илгари сурилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил июнь ойида АҚШ биринчи сертификатланган иқтисодий миссиясининг Ўзбекистонга ташрифи якунида илгари сурилган ишбилармонлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув сўнгида Давлат котиби ўринбосари Девид Хейл АҚШнинг мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини ва ҳар томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш борасидаги интилиши қатъий эканини тасдиқлади.

Сегодня, 22 августа Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Государственного секретаря США по политическим вопросам Дэвида Хейла, прибывшего в Ташкент с визитом.
Глава нашего государства, искренне приветствуя гостя, с глубоким удовлетворением отметил наблюдаемое в последние годы динамичное развитие узбекско-американских многоплановых отношений.
Подчеркнуто, что плодотворные встречи на высшем уровне, состоявшиеся в мае прошлого года в Вашингтоне, ознаменовали начало новой эры стратегического партнерства двух стран.
В свою очередь, американский дипломат, поблагодарив лидера Узбекистана за теплый прием, передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Соединенных Штатов Дональда Трампа и Государственного секретаря Майка Помпео.
По словам Дэвида Хейла, американская сторона высоко оценивает проводимые в Узбекистане преобразования в сфере государственного строительства и формирования сильного гражданского общества, а также реформы, направленные на повышение уровня и качества жизни населения, обеспечение прав и свобод граждан.
Выражена поддержка усилиям Узбекистана и других стран Центральной Азии по укреплению отношений дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества в регионе.
Состоялся обмен мнениями по вопросам мирного урегулирования в Афганистане и активного вовлечения этой страны в региональные процессы.
В ходе беседы также обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений и международной повестки.
С удовлетворением отмечена активизация контактов и продвижение совместных проектов в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, образовательной и культурно-гуманитарной сферах с участием ведущих американских компаний, банков и организаций.
Особое внимание уделено поддержке деловых инициатив по результатам первой сертифицированной экономической миссии США в Узбекистан, состоявшейся в июне этого года.
В заключение встречи заместитель Государственного секретаря Дэвид Хейл подтвердил твердую приверженность США дальнейшему развитию отношений стратегического партнерства и всестороннего сотрудничества между нашими странами.