Ўзбекистоннинг ташқи сиёсат соҳасидаги ислоҳотлари, барча мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлини танлагани юртимиз равнақи ва халқимиз фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Германия Федератив Республикасига расмий ташрифи давомида бу яна бир карра исботини топди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германияга расмий ташрифи доирасида Мюнхен шаҳрида ушбу мамлакат етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашуви бу борадаги ҳамкорликни янада фаоллаштиришга янги суръат бағишлайди.
Учрашувда “Сименс”, “Тиссен Круп”, “Фольксваген”, “Кнауф”, “Клаас”, “МАН”, “Дойче Бан”, “Линде Груп”, “Фальк Порше Текник”, “Атлас Интернешнл”, “Тенова”, “Гизике-Дэвриэнт”, “Паппенбург”, “Ойлер Гермес”, “Дойче банк”, “Коммерцбанк” каби Европа ва жаҳон бозорининг етакчи компаниялари, молиявий тузилмалари раҳбарлари иштирок этди.
Унда бугунги кунда Ўзбекистонда амалга оширилаётган туб янгиланиш ва ислоҳотлар, айниқса, иқтисодиётнинг эркинлаштирилаётгани мамлакатимизнинг изчил ривожланиши ва аҳоли фаровонлигининг юксалиши учун шарт-шароит яратаётгани таъкидланди.
Германия дунёнинг юксак ривожланган, улкан савдо-иқтисодий ресурслар, кенг инвестицион салоҳият ва илғор технологик ишланмаларга эга давлатларидан биридир. Ўзбекистоннинг бой табиий ресурслари, юқори даражадаги инсон капитали, тармоқланган инфратузилмаси, қулай инвестиция муҳити Германия билан савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтиришга жиддий асос яратмоқда. Бундан ташқари, Ўзбекистон Марказий Осиёда нафақат қулай географик жойлашуви, балки ижтимоий-сиёсий ва макроиқтисодий барқарорлиги билан ҳам ажралиб туради. Шунингдек, германиялик ҳамкорлар Ўзбекистоннинг иқтисодиёт тармоқларини техник ва технологик жиҳатдан модернизация ва диверсификация қилишга йўналтирилган пухта ўйланган сиёсий интилишини юқори баҳолайди.
Мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун қулай имкониятлар яратилаётгани алоҳида қайд этилди. Инвесторларнинг фаолиятини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш учун зарур меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Бизнес ривожи йўлидаги тўсиқлар бартараф этилди, ташқи савдо ва божхона-тариф назорати сезиларли қисқартирилди.
Хорижий инвесторлар билан бевосита мулоқот қилиш мақсадида амалга оширилаётган ислоҳотларни маслаҳат ва экспертлик жиҳатидан қўллаб-қувватлаш, долзарб масалалар, жумладан, мамлакатда инвестиция муҳитини янада яхшилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Эксперт кенгашини ташкил этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Давлатимиз раҳбари учрашув иштирокчиларини ушбу кенгаш ишида фаол иштирок этишга таклиф қилди.
Самарали савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлашда Германия иқтисодиёти шарқий қўмитаси муҳим ўрин эгаллаши таъкидланди.
Ташкил этилаётган Инвестиция ва технологиялар қўмитаси ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликнинг янги механизмига айланиши лозимлиги қайд этилди.
Германия ишбилармон доиралари вакиллари Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларни юқори баҳолаб, валюта ва солиқ тизимларининг либераллашуви, виза олиш тартиби соддалаштирилгани, жумладан, 30 кунгача муддатга визасиз тартиб жорий этилгани Ўзбекистонда муваффақиятли бизнес юритиш учун қўшимча қулайликлар яратишини таъкидлади.
14 январь куни Берлин шаҳрида бўлиб ўтган бизнес-форумда қиймати 8 миллиард евродан зиёд шартнома ва келишувлар имзолангани бунинг далилидир.
Учрашувда Ўзбекистон ва Германия молиявий ташкилотлари, фирма ва компаниялари ўртасидаги шерикликни янада ривожлантириш, инвестиция ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда кадрлар тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Айни пайтда Ўзбекистонда Германия инвесторлари иштирокида ташкил этилган 110 дан зиёд корхона фаолият юритмоқда, улардан 30 га яқини тўлиқ Германия капитали эвазига ташкил этилган.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Президентининг ушбу ташрифи мамлакатларимиз ишбилармон доиралари вакиллари ўртасидаги ўзаро манфаатли алоқаларни янги босқичга кўтаришига ишонч билдирилди.
Германия Ўзбекистоннинг стратегик муҳим инфратузилмасини такомиллаштиришда ҳам фаол иштирок этмоқда. Шу ўринда Тошкент шаҳридаги халқаро аэропортни реконструкция ва модернизация қилиш бўйича умумий қиймати 50 миллион евро миқдоридаги йирик лойиҳани алоҳида айтиб ўтиш жоиз. Германия «Навоий» эркин иқтисодий зонаси, унинг қулай имкониятларига ҳам катта қизиқиш билан қарамоқда.
Мамлакатимизда Германиянинг машҳур саноат гигантлари – “МАН”, “Клаас”, “Кнауф” ва бошқа компаниялар билан ҳамкорликда ташкил этилган ишлаб чиқариш корхоналари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Автомобилсозлик соҳасида икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. АҚШнинг енгил автомобиллар ишлаб чиқарувчи “Женерал моторс” ҳамда Япониянинг кичик автобуслар ишлаб чиқарувчи “Исузу” компанияси қатори мамлакатимизда Германия автогигантларидан бири бўлган “MAН” компанияси билан ҳамкорликда юк автомобиллари ишлаб чиқариш йўлга қўйилгани фикримиз далилидир.
Биз бу борадаги ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдормиз. Ўзаро ишончга асосланган истиқболли лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга тайёрмиз, деди давлатимиз раҳбари.
Мулоқотда Ўзбекистон ва Германия молия муассасалари, фирма ва компаниялари ўртасида алоқаларни янада ривожлантириш, ўзаро маҳсулот етказиб бериш ва хизмат кўрсатиш ҳажмини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Президентимизнинг Германия Федератив Республикасига ташрифи самарали бўлди. Ушбу ташриф, унинг доирасида эришилган барча келишувлар Ўзбекистон манфаати, иқтисодиётимиз тараққиёти ва халқимиз фаровонлигига хизмат қилади.

Достигнутые в рамках визита соглашения послужат интересам Узбекистана
Реформы Узбекистана в сфере внешней политики, принимаемые меры по укреплению взаимовыгодного сотрудничества со всеми странами мира нацелены, прежде всего, на обеспечение процветания нашей страны и повышение благосостояния народа. Это нашло свое очередное подтверждение в ходе официального визита Президента Шавката Мирзиёева в Федеративную Республику Германия.
На переговорах, прошедших на высшем уровне в Берлине и Мюнхене, достигнуты соглашения, которые способствуют выведению взаимовыгодного партнерства на новый уровень. Это стало свидетельством того, что и в Германии огромен интерес к процессу реформ в Узбекистане, сильно стремление к укреплению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, более широкому внедрению передовых технологий в ведущие отрасли экономики нашей страны.
Встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с руководителями ведущих компаний и банков Германии, состоявшаяся в Мюнхене в рамках официального визита в ФРГ, даст новый импульс дальнейшей активизации сотрудничества в этой сфере.
В ней приняли участие главы ведущих компаний – лидеров европейского и мирового рынков, финансовых структур, таких как «Сименс», «Тиссен Круп», «Фольксваген», «Кнауф», «Клаас», «МАН», «Дойче Бан», «Линде Груп», «Фальк Порше Текник», «Атлас Интернешнл», «Тенова», «Гизике-Дэвриэнт», «Паппенбург», «Ойлер Гермес», «Дойче Банк», «Коммерцбанк», и других.
На встрече отмечалось, что осуществляемые в Узбекистане на данном этапе кардинальные преобразования и реформы, особенно либерализация экономики, обеспечивают условия для устойчивого развития страны и повышения благосостояния населения.
Германия является одной из высокоразвитых стран мира с огромными торгово-экономическими ресурсами, большим инвестиционным потенциалом и передовыми технологиями. Богатые природные ресурсы и человеческий капитал Узбекистана, его разветвленная инфраструктура, благоприятный инвестиционный климат создают серьезную основу для дальнейшего расширения торгово-экономических связей с Германией. Кроме того, Узбекистан выделяется самым удобным географическим расположением в Центральной Азии, а также общественно-политической и макроэкономической стабильностью. Вместе с тем германские партнеры высоко оценивают глубоко продуманный курс Узбекистана на техническую и технологическую модернизацию и диверсификацию отраслей экономики.
Особо подчеркнуто, что в Узбекистане создаются благоприятные условия для иностранных инвесторов. Приняты необходимые нормативно-правовые акты для стимулирования и защиты их деятельности. Устранены различные препятствия на пути развития бизнеса, значительно сокращен внешнеторговый и таможенно-тарифный контроль.
Для прямого диалога с иностранными инвесторами принято решение о создании Экспертного совета при Президенте Республики Узбекистан, нацеленного на консультационное и экспертное сопровождение осуществляемых реформ, а также выработку предложений по актуальным вопросам, в том числе дальнейшему улучшению инвестиционного климата в стране.
Глава нашего государства пригласил участников встречи к активному участию в работе данного совета.
Отмечена важная роль в укреплении плодотворного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества Восточного комитета немецкой экономики.
Новым механизмом взаимовыгодного практического сотрудничества должна стать деятельность создаваемого совместного Комитета по инвестициям и технологиям.
Представители деловых кругов Германии высоко оценили экономические реформы, осуществляемые в Узбекистане, и подчеркнули, что либерализация валютной и налоговой политики, упрощение порядка получения виз, в том числе введение безвизового режима до 30 дней, создали дополнительные возможности для успешного ведения бизнеса в Узбекистане.
Свидетельством этому стало подписание в ходе проведенного 14 января в Берлине бизнес-форума контрактов и соглашений на сумму свыше 8 миллиардов евро.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего развития партнерства между финансовыми организациями, фирмами и компаниями Узбекистана и Германии, расширения инвестиционно-технологического сотрудничества, а также подготовки кадров.
В настоящее время в Узбекистане действует более 110 предприятий с участием инвесторов из Германии, около 30 из них — со стопроцентным немецким капиталом.
На встрече выражена уверенность в том, что визит Президента Узбекистана выведет на новый уровень взаимовыгодные связи между деловыми кругами двух стран.
Германия активно участвует в совершенствовании стратегически важной инфраструктуры Узбекистана. Следует отметить крупный проект общей стоимостью 50 миллионов евро по реконструкции и модернизации международного аэропорта в Ташкенте. Немецкие предприниматели проявляют большой интерес и к свободной экономической зоне «Навои».
В нашей стране успешно работают производственные предприятия, созданные совместно с известными промышленными гигантами Германии «МАН», «Клаас», «Кнауф» и другими. Динамично развивается сотрудничество в автомобилестроении. Наряду с производством в сотрудничестве с американской компанией «Дженерал Моторс» легковых автомобилей и малогабаритных автобусов — с японской компанией «Исузу» налажен выпуск грузовых автомобилей совместно с одним из немецких автогигантов — «МАН».
Мы заинтересованы в дальнейшем расширении сотрудничества в этом направлении. Готовы поддержать перспективные проекты, основанные на взаимном доверии, сказал Шавкат Мирзиёев.
Визит главы нашего государства в Федеративную Республику Германия прошел плодотворно. Состоявшиеся в его рамках переговоры и встречи, достигнутые соглашения послужат интересам Узбекистана, развитию экономики нашей страны и росту благосостояния народа.