Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Германия Федератив Республикаси Федерал канцлери Ангела Меркелнинг таклифига биноан 2019 йил 20 январь куни расмий ташриф билан ушбу мамлакатга келди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 21 январь куни Берлин шаҳрида бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер, Федерал канцлер Ангела Меркель ҳамда Бундестаг Раиси Вольфганг Шойбле билан музокаралар ўтказди.
Ташрифнинг иккинчи куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Мюнхен шаҳрида Бавария федерал ўлкаси Бош вазири Маркус Зёдер билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари фахрий меҳмонлар китобига дастхат қўйди.
Германиянинг жануби-шарқида жойлашган Баварияда 12,9 миллион аҳоли яшайди. Ушбу ўлка мамлакатнинг майдони бўйича энг йирик ва аҳоли сони бўйича иккинчи субъектидир.
Бавария Германиянинг иқтисодий жиҳатдан энг ривожланган ҳудудларидан бири бўлиб, унинг ялпи ҳудудий маҳсулоти ҳажми 600 миллиард еврога яқин. Бу Европа Иттифоқига аъзо аксарият давлатлар ЯИМидан кўп. Германияда ишлаб чиқарилаётган авиа ва аэрокосмик техниканинг қарийб ярми, тўқимачилик маҳсулотларининг 43, электроника товарларининг 27, машинасозлик соҳасининг 18, металлургия маҳсулотларининг 12 фоизи ушбу федерал ўлка ҳиссасига тўғри келади.
Учрашув аввалида Ўзбекистон Президенти Маркус Зёдерни Германия Христиан-социал иттифоқи партияси раиси этиб сайлангани билан табриклаб, унинг ушбу мартабадаги фаолияти икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришга кўмаклашишига ишонч билдирди.
Икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболларига оид масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари бўйича ҳам фикр алмашилди.
Президентимиз Федерал Президент Франк-Вальтер Штайнмайер, Федерал канцлер Ангела Меркель ва Бундестаг Раиси Вольфганг Шойбле билан музокаралар давомида ўзаро англашувга эришилгани ва ҳамкорлик лойиҳалари қўллаб-қувватланганини таъкидлади.
Бавария Бош вазири Маркус Зёдер Президент Шавкат Мирзиёевнинг Мюнхенга ташрифидан мамнун эканини билдириб, Германия билан Ўзбекистон ўртасида имзоланган ҳужжатлар икки мамлакат манфаатларига хизмат қилиши, савдо-иқтисодий соҳадаги самарали ҳамкорлик ўзаро муносабатларнинг устувор йўналишларидан бири бўлишини қайд этди.
Мамлакатимизнинг Бавария билан муносабатлари узоқ тарихга эга. Тарихчи И.Шильтбергернинг Амир Темур ҳузурида бўлгани тўғрисидаги ёзма хотиралари халқларимиз ўртасидаги тарихий алоқалар тилга олинган илк ҳужжатли манбалардан биридир.
Томонлар савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқларига илғор немис технологияларини янада кенг жорий этишдан манфаатдор эканини таъкидладилар.
Маданий-гуманитар алоқалар, олий таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда Германия компаниялари билан Ўзбекистонда юқори технологияли корхоналар очиш, транспорт-логистика ва туризм инфратузилмасини модернизация қилиш, савдо-сотиқ ва қўшма лойиҳаларни биргаликда молиялаштириш бўйича амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Бавария Бош вазири Президент Шавкат Мирзиёевга Германия ишбилармон доираларининг Ўзбекистондаги лойиҳалари ва таклифларига кўрсатилаётган ҳар томонлама кўмак учун самимий миннатдорлик билдирди. Ўзбекистон билан кенг кўламли ва ўзаро манфаатли бизнес шерикликдан ғоят манфаатдор эканини қайд этди.
Давлатимиз раҳбари Бавария Бош вазирига “Ўзбекистоннинг маданий мероси Германия коллекцияларида“ китоб-альбомини совға қилди.

Новый этап в сотрудничестве, основанном на взаимовыгодном партнерстве
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Федерального канцлера Федеративной Республики Германия Ангелы Меркель 20 января 2019 года прибыл в эту страну с официальным визитом.
Основные мероприятия визита состоялись 21 января в Берлине. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Президентом ФРГ Франком-Вальтером Штайнмайером, Федеральным канцлером Ангелой Меркель и Председателем Бундестага Вольфгангом Шойбле.
Во второй день визита Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел в Мюнхене встречу с Премьер-министром федеральной земли Бавария Маркусом Зёдером.
В Баварии, расположенной на юго-востоке Германии, проживают 12,9 миллиона человек. Она является самым крупным по площади и вторым по числу жителей субъектом федерации.
Бавария – один из самых экономически развитых регионов Германии, ее ВРП составляет около 600 миллиардов евро, что превышает показатели большинства стран-членов ЕС. На долю промышленности этой федеральной земли приходятся почти половина всей производимой в ФРГ авиа- и аэрокосмической техники, 43 процента текстиля, 27 процентов электроники, 18 процентов машиностроения, 12 процентов продукции металлургии.
В начале беседы Президент Узбекистана поздравил Маркуса Зёдера с избранием председателем Христианско-социального союза Германии и выразил надежду, что его деятельность на этом посту будет содействовать дальнейшему углублению двустороннего сотрудничества.
Шавкат Мирзиёев отметил плодотворные переговоры с Федеральным президентом Франком-Вальтером Штайнмайером, Федеральным канцлером Ангелой Меркель и Председателем Бундестага Вольфгангом Шойбле, достижение в ходе них полного взаимопонимания и поддержки совместных проектов.
Премьер-министр Баварии Маркус Зёдер поприветствовал Президента Шавката Мирзиёева в связи с визитом в Мюнхен и отметил, что достигнутые между Узбекистаном и Германией соглашения служат интересам двух стран, плодотворное и взаимовыгодное партнерство в торгово-экономической сфере является одним из приоритетных направлений двустороннего сотрудничества.
Отношения между Баварией и нашей страной имеют давнюю историю. Одним из первых документальных источников, свидетельствующих об исторических связях между двумя народами, являются записки историка И.Шильтбергера о пребывании при дворе Амира Темура.
Стороны выразили заинтересованность в укреплении торгово-экономического и инвестиционного партнерства, более широком внедрении передовых немецких технологий в различные отрасли экономики Узбекистана.
Особое внимание уделено развитию культурно-гуманитарных связей, расширению сотрудничества в сферах высшего образования, здравоохранения и спорта.
Премьер-министр Баварии выразил Президенту Шавкату Мирзиёеву искреннюю признательность за оказываемую всестороннюю поддержку проектам и инициативам деловых кругов Германии в Узбекистане. Отметил заинтересованность в полномасштабном и взаимовыгодном бизнес-партнерстве с Узбекистаном.
Глава нашего государства подарил Премьер-министру Баварии книгу-альбом «Культурное наследие Узбекистана в коллекциях Германии».