Ўзбекистон Президентининг Туркияга давлат ташрифи самарали бўлди
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг таклифига биноан 2017 йил 25-26 октябрь кунлари давлат ташрифи билан Туркияда бўлди.
Давлат раҳбарларининг музокаралари 25 октябрь куни Анқара шаҳрида бўлиб ўтди. Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, туризм, транспорт, логистика, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида Президентлар икки мамлакат ҳамкорлигини янги, стратегик босқичга кўтаришга замин яратадиган Қўшма баёнотни имзолади.
Шунингдек, иқтисодиёт, савдо-сотиқ, саноат, банк-молия, инвестиция, туризм, транспорт-логистика, соғлиқни сақлаш, кадрлар тайёрлаш, мудофаа ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантиришга доир 20 дан зиёд ҳужжат қабул қилинди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Режеп Таййип Эрдўғон музокаралар самарали бўлгани, эришилган келишувлар ҳамкорликни янги босқичга кўтаришини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 октябрь куни Туркия Буюк миллат мажлисига ташриф буюрди.
Буюк миллат мажлиси Туркия Республикасининг олий қонун чиқарувчи органидир. Унга 1920 йил 23 апрель куни асос солинган. Бугунги кунда тўрт партия Мажлисда ўз фракциясига эга.
Президент Шавкат Мирзиёев Туркия Буюк миллат мажлиси Спикери Исмоил Қаҳрамон билан учрашди.
Ўзбекистон ва Туркия Президентларининг музокараларида парламентлараро ҳамкорликни ташрифлар алмашинуви ва қўшма тадбирлар ўтказиш орқали қўллаб-қувватлаш муҳимлиги қайд этилган эди. Туркия парламентидаги мулоқотда мазкур йўналишдаги алоқаларни мустаҳкамлаш, парламентлар фаолияти ва парламент назорати шакллари бўйича тажриба алмашиш масалаларига эътибор қаратилди.
Буюк миллат мажлиси Спикери Ўзбекистонда демократияни мустаҳкамлаш, давлат ва жамият ҳаётида парламент ролини ошириш борасидаги ислоҳотларни юқори баҳолади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Президентимиз Буюк миллат мажлиси фаолияти билан танишди.
Шавкат Мирзиёев куннинг иккинчи ярмида Истанбул шаҳрига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Туркия Республикаси Бош вазири Бинали Йилдиримни қабул қилди.
Учрашувда Анқарада бўлиб ўтган олий даражадаги музокараларда ҳамкорликнинг бугунги ҳолати холисона баҳоланиб, уни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб олингани таъкидланди. Мамлакатларимиз ўртасида савдо, саноат, банк-молия, инвестиция, туризм, юк ташиш, соғлиқни сақлаш, кадрлар тайёрлаш, мудофаа ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликка доир кўплаб ҳужжатлар имзолангани юқори баҳоланди.
Мулоқотда мазкур келишувларни амалга ошириш, икки мамлакат вазирлик ва идоралари ўртасидаги алоқаларни ривожлантиришнинг муҳим йўналишларига эътибор қаратилди. Томонларни қизиқтирган масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Бош вазири Бинали Йилдирим иштирокида икки мамлакат молия ва ишбилармон доиралари учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда олий даражадаги мулоқотлар самарасида Ўзбекистон ва Туркия ўртасида имзоланган ҳужжатлар улкан аҳамиятга эга экани қайд этилди. Шунингдек, 26 октябрь куни Истанбулда ўтказилган икки мамлакат ишбилармон доиралари бизнес форумида йирик энергетика объектлари ва йўл инфратузилмаларини қуриш, тўқимачилик маҳсулотлари, электр жиҳозлари, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, озиқ-овқат ва агросаноат тармоғида замонавий саноат ва логистика марказлари ташкил этиш соҳаларида 3,5 миллиард доллар ҳажмидаги 30 дан ортиқ лойиҳа бўйича битимлар имзолангани таъкидланди.
Президентимиз яқин йилларда Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини 3-4 миллиард долларга етказиш бўйича келишувга эришилгани, бу икки мамлакат ишбилармонлари учун кенг имкониятлар яратишини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев Туркия компаниялари раҳбарларининг Ўзбекистонда бизнес юритиш борасидаги фикрлари билан қизиқди.
Туркиялик ишбилармонлар Президентимиз раҳбарлигида Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларни юқори баҳолади. Валюта бозори эркинлаштирилгани, виза олиш тартиби соддалаштирилгани ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш учун қулайликлар яратгани таъкидланди.
Инвесторлар ва йирик компаниялар билан тўғридан-тўғри алоқаларга қулай шароит яратилаётгани, мамлакатимизда Туркия бизнес маркази ташкил этилиши маълум қилинди.
Очиқ ва амалий руҳда ўтган мулоқотда Ўзбекистон ва Туркиянинг молия ташкилотлари, фирма ва компаниялари ўртасида алоқаларни янада ривожлантириш, ўзаро маҳсулот етказиб бериш ва хизмат кўрсатишни кенгайтириш масалаларига эътибор қаратилди, томонларни қизиқтирган аниқ лойиҳалар муҳокама қилинди.
Учрашувда икки мамлакат компаниялари ўртасида қатор ҳужжатлар имзоланди.
Давлатимиз раҳбари ташриф дастури доирасида Истанбул шаҳридаги машҳур Топкапи саройини бориб кўрди. XV асрда қурилган ва кейинчалик музейга айлантирилган мазкур сарой тарихи, бу ердаги қадимий экспонатлар билан танишди.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикасига давлат ташрифи ниҳоясига етди. Ташриф давомидаги учрашув ва музокаралар Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим истиқболларини белгилаб берди. Имзоланган ҳужжатлар ва эришилган келишувлар икки давлат муносабатлари ва қардош халқлар дўстлигини ҳар томонлама мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 25-26 октября 2017 года посетил Турцию с государственным визитом.
Переговоры глав государств состоялись 25 октября в Анкаре. Были подробно обсуждены вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, инвестиционной сферах, в области туризма, транспорта, логистики, культурно-гуманитарной и других.
По итогам переговоров Президенты подписали Совместное заявление, которое стало основополагающим документом, способствующим подъему сотрудничества двух стран на новый, стратегический уровень.
Также принято более 20 документов по развитию взаимных связей в области экономики, торговли, промышленности, банковско-финансовой сфере, инвестиций, туризма, транспорта и логистики, здравоохранения, подготовки кадров, обороны и других.
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган отметили, что переговоры были плодотворными, достигнутые соглашения выводят двустороннее сотрудничество на новый этап.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 октября посетил Великое национальное собрание Турции.
Великое национальное собрание является высшим законодательным органом Турецкой Республики. Оно было создано 23 апреля 1920 года. В настоящее время свои фракции в Собрании имеют четыре партии.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился со Спикером Великого национального собрания Турции Исмаилом Кахраманом.
На переговорах Президентов Узбекистана и Турции 25 октября была отмечена важность поддержки межпарламентского сотрудничества путем обмена визитами и проведения совместных мероприятий. В ходе беседы в парламенте Турции было уделено внимание вопросам укрепления взаимодействия в этом направлении, обмена опытом парламентской деятельности и формам парламентского контроля.
Спикер Великого национального собрания высоко оценил проводимые в Узбекистане реформы по укреплению демократии, повышению роли парламента в жизни государства и общества.
Подписан Меморандум о сотрудничестве между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Великим национальным собранием Турецкой Республики.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью Великого национального собрания.
Шавкат Мирзиёев во второй половине дня прибыл в Стамбул.
Глава нашего государства принял Премьер-министра Турецкой Республики Бинали Йылдырыма.
На встрече отмечалось, что в ходе состоявшихся в Анкаре переговоров на высшем уровне была дана объективная оценка нынешнему состоянию двустороннего сотрудничества, намечены приоритетные направления его развития. Высокую оценку получило подписание между нашими странами солидного пакета документов о сотрудничестве в сферах торговли, промышленности, банковско-финансовой, инвестиций, туризма, грузоперевозок, здравоохранения, подготовки кадров, обороны и других.
В беседе было уделено внимание реализации данных соглашений, важным направлениям развития взаимодействия между министерствами и ведомствами двух стран. Состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Турецкой Республики Бинали Йылдырым встретились с представителями финансовых и деловых кругов двух стран.
На встрече отмечалось огромное значение подписанных по итогам переговоров на высшем уровне документов между Узбекистаном и Турцией. Также подчеркивалось, что на состоявшемся 26 октября в Стамбуле бизнес-форуме деловых кругов двух стран подписаны соглашения по реализации более 30 совместных проектов общей стоимостью 3,5 миллиарда долларов в сфере строительства крупных энергетических объектов и дорожной инфраструктуры, производства текстильной продукции, электрооборудования, строительных материалов, организации современных производств в пищевой и агропромышленности, логистических центров.
Президент нашей страны отметил, что достигнута договоренность по доведению в ближайшее время товарооборота между Узбекистаном и Турцией до 3-4 миллиардов долларов в год, что создаст широкие возможности для деловых кругов двух стран.
Шавкат Мирзиёев поинтересовался мнением руководителей турецких компаний об условиях ведения бизнеса в Узбекистане.
Турецкие предприниматели высоко оценили экономические реформы, осуществляемые в Узбекистане под руководством Шавката Мирзиёева, подчеркнули, что либерализация валютной системы, упрощение порядка получения визы создали благоприятные возможности для развития взаимовыгодного сотрудничества.
Отмечалось, что создаются благоприятные условия для прямых контактов с инвесторами и крупными компаниями, в нашей стране будет организован Турецкий бизнес-центр.
В ходе диалога, прошедшего в открытом и конструктивном духе, было обращено внимание на вопросы дальнейшего развития партнерства между финансовыми организациями, фирмами и компаниями Узбекистана и Турции, расширения взаимной поставки товаров и оказания услуг, обсуждены представляющие интерес для обеих сторон конкретные перспективные проекты.
На встрече был подписан ряд документов между компаниями двух стран.
Глава нашего государства в рамках своего визита посетил дворец Топкапы в Стамбуле, построенный в XV веке и ставший музеем в ХХ столетии, ознакомился с его историей, осмотрел древние экспонаты.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турецкую Республику завершился. Состоявшиеся в ходе визита встречи и переговоры определили важные перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Турцией. Подписанные документы и достигнутые соглашения послужат всестороннему укреплению взаимных отношений двух государств и дружбы между нашими народами.