Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг кенгайтирилган йиғилиши
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев раислигида 2018 йил 25 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати биносида мамлакатимиз хавфсизлигини мустаҳкамлаш ва миллий манфаатларимизни ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлигига бағишланган кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда Олий Мажлис палаталари раҳбарлари, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси вакиллари, ҳукумат аъзолари, Давлат хавфсизлик хизмати шахсий таркиби, вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари раҳбарлари иштирок этди. Видеоконференцалоқа орқали тадбирни Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги маҳаллий давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, ҳуқуқ-тартибот идоралари раҳбарлари кузатиб борди.
Мамлакатимизда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, халқимизнинг осойишталигини таъминлаш мақсадида хавфсизлик тизимлари ҳар томонлама такомиллаштирилмоқда, уларнинг моддий-техник базаси ва кадрлар салоҳияти ошириб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 14 мартдаги “Ўзбекистон Республикасининг давлат хавфсизлиги тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати ташкил этилди, унинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари белгилаб берилди. Шу йил 5 апрель куни “Давлат хавфсизлик хизмати тўғрисида”ги қонун қабул қилинди.
Йиғилишда тизимда амалга оширилган ислоҳотлар натижалари ва галдаги устувор вазифалар муҳокама қилинди. Давлат хавфсизлик хизматининг бошқа давлат органлари ва идоралари билан ташқи ва ички таҳдидларга қарши курашиш бўйича ҳамкорлигини мустаҳкамлашга доир долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Узоқ ва яқин минтақаларда халқаро терроризм, экстремизм ва трансчегаравий жиноятчилик фаоллашган бугунги шароитда мамлакатимиз хавфсизлигини янада мустаҳкамлаш устувор аҳамият касб этиши таъкидланди.
Қилмишига чин дилдан пушаймон бўлгани ва ёт ғоялардан тўғри йўлга қайтгани учун жазони ўташ муассасаларидан озод қилинган экстремистик ташкилотларнинг собиқ аъзолари ва тарафдорларини нормал ҳаётга қайтаришга қаратилган тадбирлар самарадорлигини ошириш чоралари белгиланди. Ижтимоий-иқтисодий соҳаларни комплекс ривожлантириш бўйича сектор раҳбарларига мазкур шахсларнинг маиший муаммоларини ҳал қилиш, уларни ишга жойлаштириш ва жамият ҳаётига жалб этиш юзасидан топшириқлар берилди.
Шунингдек, мамлакатимиз тараққиётига тўсиқ бўлаётган коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича вазифалар белгилаб берилди.
Давлатимиз раҳбари халқимизнинг ижтимоий хавфсизлиги масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратди. Озиқ-овқат, энергетика, соғлиқни сақлаш ва бошқа соҳаларда хавфсизликни таъминлаш бўйича муҳим чора-тадбирлар хусусида сўз юритилиб, йўналишлар аниқ-равшан кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда муҳокама этилган масалалар юзасидан мутасаддиларнинг ҳисоботлари тингланди ва тегишли қарорлар қабул қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизматининг янги ҳудуди ва янги биноси, унинг фаолияти, моддий-техник имкониятлари билан танишди, ходимлар билан мулоқотда бўлди.
Шу ерда таҳдидларнинг олдини олиш ва бартараф этиш, давлат хавфсизлигини таъминлаш жараёнида қўлланиладиган махсус техника ва қурол-аслаҳа намойиш этилди. Давлатимиз раҳбари халқимиз тинчлиги ва осойишталигини сақлаш энг устувор вазифа эканини, ҳар бир хизматчи ушбу шарафли масъулиятни чуқур ҳис этиши, ҳар томонлама етук ва огоҳ бўлиши зарурлигини таъкидлаб, муҳим кўрсатмалар берди.

Расширенное совещание Службы государственной безопасности Республики Узбекистан
Под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева 25 декабря 2018 года в здании Службы государственной безопасности Республики Узбекистан состоялось расширенное совещание, посвященное результативности принимаемых мер по укреплению безопасности и защите национальных интересов нашей страны.
В совещании приняли участие руководители палат Олий Мажлиса, представители Администрации Президента Республики Узбекистан, члены правительства, личный состав Службы государственной безопасности, руководители министерств и ведомств, общественных организаций. Посредством видеоконференцсвязи за совещанием наблюдали руководители местных органов государственной власти и управления, органов правопорядка в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.
В нашей стране в целях укрепления мира и стабильности, обеспечения спокойной жизни народа всесторонне совершенствуется система безопасности, укрепляется ее материально-техническая база и повышается кадровый потенциал.
В соответствии с Указом главы государства “О мерах по совершенствованию системы государственной безопасности Республики Узбекистан” от 14 марта 2018 года организована Служба государственной безопасности Республики Узбекистан, определены ее основные задачи и направления деятельности. 5 апреля этого года был принят Закон “О Службе государственной безопасности Республики Узбекистан”.
На совещании обсуждены результаты осуществленных в системе реформ и приоритетные задачи на перспективу. Рассмотрены актуальные вопросы касательно укрепления взаимодействия Службы государственной безопасности с другими государственными органами и ведомствами в противодействии внешним и внутренним угрозам.
Отмечалось, что в нынешних условиях усиления угроз международного терроризма, экстремизма и трансграничной преступности в дальнем и ближнем зарубежье вопросы дальнейшего укрепления безопасности нашей страны приобретают особое значение.
Определены меры по повышению эффективности мероприятий, направленных на возвращение к нормальной жизни освобожденных из мест отбывания наказания бывших членов и сторонников религиозно-экстремистских организаций, искренне раскаявшихся в содеянном и вставших на путь исправления. Руководителям секторов по комплексному социально-экономическому развитию поручено решение социально-бытовых проблем этих лиц, вопросов их трудоустройства и вовлечения в жизнь общества.
Также определены задачи по предупреждению и противодействию коррупции, которая препятствует развитию страны.
Глава государства особо затронул вопросы социальной безопасности нашего народа. Говорилось о важных мерах по обеспечению безопасности в продовольственной, энергетической, медицинской и других сферах, намечены конкретные действия в этом направлении.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты ответственных лиц и приняты соответствующие решения.
Президент ознакомился с новым зданием Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, ее деятельностью и материально-техническими возможностями, побеседовал с сотрудниками.
Здесь были представлены специальная техника и вооружение, предназначенные для применения при предотвращении и устранении угроз, обеспечении государственной безопасности. Глава государства отметил, что сохранение мира и спокойствия нашего народа является самой приоритетной задачей службы, каждый сотрудник должен всем сердцем чувствовать ответственность за этот почетный долг, быть всесторонне развитым и поддерживать постоянную бдительность, дал соответствующие указания.