Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 20 декабрь куни янги қабул қилинган солиқ сиёсати концепциясини амалиётга тўлиқ татбиқ қилиш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Очиқ-ошкора ва адолатли солиқ тизими иқтисодиёт ривожининг энг муҳим асосидир. Лекин юртимизда ҳозиргача амал қилиб келинаётган солиқ маъмуриятчилигида кўплаб ноаниқликлар борлиги бизнес, тадбиркорлик, инвестиция соҳалари равнақига тўсиқ бўлаётган эди. Мавжуд ставкаларнинг юқорилиги инсофли солиқ тўловчиларга қарши ишларди.
Мисол учун, корхона фойдасидан қатъи назар, товар айланмасидан 3,2 фоиз миқдорида давлат мақсадли жамғармаларига ажратма тўлаб келинган. Бу солиқ юки корхона даромадининг камида 21 фоизига тенг бўлиб, уларнинг рақобатбардош ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришига халал берарди.
Бу каби муаммоларни бартараф этиш, солиқ юкини камайтириш ва чинакам бозор иқтисодиётини ривожлантириш мақсадида давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси ишлаб чиқилди.
Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки ва бошқа ташкилотлар экспертларини жалб қилган ҳолда, ривожланган давлатлар тажрибаси асосида қабул қилинган ушбу концепцияда бизнес учун жуда катта имкониятлар, халқаро даражадаги қулай шароитлар назарда тутилган. Хусусан, солиқ турлари келаси йилдан 19 тадан 15 тагача қисқармоқда. Юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи ставкаси 14 фоиздан 12 фоизгача, дивидендлар ва фоизлар кўринишидаги даромадлар бўйича фойда солиғи ставкаси 10 фоиздан 5 фоизгача пасайтирилди.
Яна бир муҳим жиҳати, энди солиқ ставкалари аввалгига ўхшаб кескин ўзгарувчан бўлмайди. Бу инвесторларга узоқ муддатли бизнес лойиҳаларини режалаштиришда қийинчилик туғдирмайди.
Янги солиқ концепциясида юқорида қайд этилган товар айланмасидан ажратма тўлаш тартиби ҳам бекор қилинмоқда. Бунинг натижасида йирик корхоналар ўз ихтиёрида 5 триллион сўмдан ортиқ маблағни сақлаб қолади.
Шу каби енгилликлар туфайли Халқаро валюта жамғармаси солиқ тизимининг ислоҳ этилишини Ўзбекистоннинг энг катта ютуқларидан бири, деб эътироф этди.
Бир сўз билан айтганда, солиқ маъмуриятчилигида янги тизим яратилди. Навбатдаги вазифа уни амалиётга тўлиқ татбиқ қилишдир.
Видеоселектор йиғилишида бу тизимни оқилона йўлга қўйиш учун амалга ошириладиган чора-тадбирлар белгилаб берилди.
2019 йил 1 январдан бошлаб, ходимлар сонидан қатъи назар, товар айланмаси 1 миллиард сўмдан юқори бўлган субъектлар умумбелгиланган солиқ тўловига ўтади.
Шулар ҳақида фикр юритар экан, Президентимиз Ўзбекистонда қачон шундай йирик брендлар пайдо бўлади, дея савол қўйди.
Умумбелгиланган солиқларни ҳисоблаш бўйича ҳудудий солиқ органлари ходимларининг малакаси ва амалий кўникмаларини ошириш, тадбиркорлик субъектлари бухгалтерларини бунга тайёрлаш кераклиги таъкидланди.
Солиқ органлари ходимларини бириктириб, умумбелгиланган солиқ тўловига ўтаётган корхоналарда тушунтириш олиб бориш, уларга амалий ёрдам кўрсатиш бўйича топшириқ берилди. Йирик акциядорлик жамиятлари ва хўжалик бирлашмалари Давлат солиқ қўмитаси мутахассислари билан биргаликда ўз тасарруфидаги корхоналарнинг масъул ходимлари учун семинар-тренинглар ўтказиши зарурлиги қайд этилди.
– Умумбелгиланган солиқ ҳисобланиши ва юритилишида энг мураккаб тўлов тури бу – қўшимча қиймат солиғидир, – деди Шавкат Мирзиёев. – Бу борада енгиллик яратиш учун уни икки йил мобайнида босқичма-босқич жорий этишни режалаштирганмиз.
Жумладан, товар айланмаси 1 миллиард сўмдан 3 миллиард сўмгача бўлган корхоналар қўшимча қиймат солиғини ихтиёрий равишда соддалаштирилган тартибда тўлайди. Яъни, корхоналар сотиб олинган товарлар бўйича алоҳида ҳисоб-фактура юритмайди ва солиқни товар айланмасидан келиб чиқиб, соҳалар кесимида табақалашган ҳолда тўлайди.
Йиғилишда бу ишларни тўғри ташкил этиш учун замонавий ахборот технологияларини жорий этиш, юридик шахсларни зарур компьютер дастурлари билан таъминлаш, ҳисобчилар тайёрлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Солиқ тўловчилар юзага келадиган барча тушунмовчиликларга жавоб топиши учун “Савол ва жавоб” интернет саҳифасини ҳамда туну кун ишлайдиган “Колл центр”лар фаолиятини йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари қўшимча қиймат солиғи кичик бизнесга ҳам жорий этилиши натижасида нарх-наво ошиб кетишининг олдини олиш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Мутасаддиларга тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган ҳар бир жараёнда яратилаётган қўшимча қийматга солиқларни жорий этиш орқали нархни тўғри шакллантириш, унинг асоссиз равишда ошиб кетмаслигини таъминлаш бўйича топшириқлар берди.
Янги солиқ тизимида норасмий фаолиятни легализация қилиш бўйича бир қатор янгиликлар киритилди. Жумладан, фойда солиғи 14 фоиздан 12 фоизга туширилиб, тадбиркор фақат даромад олсагина тўланиши белгиланди. Норасмий бандликни камайтириш мақсадида иш ҳақидан 30 фоизгача олинадиган даромад солиғи ўрнига ягона 12 фоизлик солиқ тури киритилди ва 8 фоизлик суғурта бадали умуман бекор қилинди. Бизнес елкасида оғир юк бўлиб келаётган ягона ижтимоий тўлов ставкаси 25 фоиздан 12 фоизга туширилди. Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорлар учун қатъий белгиланган солиқ ставкалари ҳам 30 фоизга пасайтирилди.
Бу имкониятлар тадбиркорларнинг ҳалол ишлаши, кўпроқ иш ўринлари яратишига хизмат қилади.
Йиғилишда солиқ йиғувчанлигини ошириш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Солиқ ходимлари иши қониқарли эмаслиги, жойларда солиқ қарзи сақланиб қолаётгани таъкидланди. Тегишли ташкилотларга солиқ тушумини тўла таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.
Қайд этилганидек, солиқ маъмуриятчилигини юритишда мавжуд бюрократик тўсиқлар экспортёрлар фаолиятига салбий таъсир кўрсатмоқда. Жумладан, маҳсулотини экспорт қилаётган ишлаб чиқарувчи корхоналар ўзларининг қўшимча қиймат солиғи суммаси қоплаб берилиши учун бир неча ойлаб туман, вилоят ва республика солиқ идораларига мурожаат қилишга мажбур бўлмоқда.
Шу боис Президентимиз қўшимча қиймат солиғини ўн кун муддатда қоплаб беришни назарда тутувчи соддалаштирилган тартиб жорий қилиш зарурлигини таъкидлади.
– Янги солиқ кодекси солиққа тортиш бўйича барча тартиб, механизм ва услубларни тўлиқ қамраб олиши, ҳамма учун тушунарли бўлиши керак. Бу ишлар адолатли ва рағбатлантирувчи солиқ тизимини яратиш бўйича қўйган биринчи қадамларимиздир, – деди давлатимиз раҳбари.

Справедливая и стимулирующая налоговая система будет способствовать развитию производственного и инвестиционного потенциала
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 декабря состоялось видеоселекторное совещание по вопросам полного внедрения в практику новой концепции налоговой политики.
Прозрачная и справедливая налоговая система является одним из важнейших условий развития экономики. Однако наличие множества неточностей в действовавшем до сегодняшнего времени налоговом администрировании препятствовало развитию бизнеса, предпринимательства и инвестиционной сферы. Высокий уровень налоговых ставок работал против добросовестных налогоплательщиков.
К примеру, субъекты предпринимательства отчисляли в государственные целевые фонды 3,2 процента от объема товарооборота, независимо от того, какую прибыль получало предприятие. Это налоговое бремя составляло минимум 21 процент от доходов предприятия и мешало производству конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции.
Для устранения подобных проблем, облегчения налогового бремени и развития подлинно рыночной экономики по инициативе главы государства была разработана Концепция совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан.
В концепции, принятой с привлечением экспертов Международного валютного фонда, Всемирного банка и других организаций на основе опыта развитых стран, предусмотрены обширные возможности для бизнеса и условия, делающие его ведение максимально удобным в соответствии с международными требованиями.
Так, со следующего года виды налогов сокращаются с 19 до 15. Ставка налога на прибыль юридических лиц снижена с 14 до 12 процентов, налога на прибыль в виде дивидендов и процентов – с 10 до 5 процентов.
Важно и то, что отныне налоговые ставки не будут резко меняться, как прежде, а будут более предсказуемыми. Это позволит инвесторам уверенно планировать долгосрочные бизнес-проекты.
В новой налоговой концепции отменяется и указанный выше порядок выплаты отчислений из товарооборота. В результате крупные предприятия смогут оставить в своем распоряжении более 5 триллионов сумов.
Благодаря этим и другим послаблениям Международный валютный фонд признал реформирование налоговой системы одним из самых больших успехов Узбекистана.
590c884f-d9f6-9cce-8e9a-7481b01cf62e.jpg
Одним словом, создана новая система налогового администрирования. Следующая задача – обеспечить ее полное внедрение в практику.
На видеоселекторном совещании определены меры по рациональному налаживанию действия новой системы.
Начиная с 1 января 2019 года все субъекты независимо от численности работников, имеющие товарооборот в размере более 1 миллиарда сумов, перейдут на уплату общеустановленного налогового платежа.
Естественно, возникает вопрос: почему было принято решение увеличить число плательщиков общеустановленного налога?
Разрыв между налоговым бременем плательщиков единого налога и плательщиков общеустановленного налога чрезмерно большой, что не стимулирует укрупнение малого бизнеса. Притом что всемирно известные бренды, такие как Adidas, Nike, Indesit, Knauff, в свое время начинали свою деятельность в качестве небольших семейных предприятий и благодаря соответствующим стимулирующим механизмам превратились в крупные компании.
Говоря об этом, Президент задал вопрос: когда Узбекистан будет иметь такие крупные бренды?
Отмечалось, что необходимо повышать квалификацию и практические навыки сотрудников территориальных налоговых органов по подсчету общеустановленных налогов, проводить соответствующую подготовку бухгалтеров субъектов предпринимательства.
Даны поручения по закреплению сотрудников налоговых органов за предприятиями, переходящими на уплату общеустановленного налога, проведению необходимых разъяснений, оказанию субъектам практической помощи. Отмечалась необходимость проведения крупными акционерными обществами и хозяйственными объединениями совместно со специалистами Государственного налогового комитета семинаров-тренингов для ответственных работников предприятий, действующих в их системе.
– В подсчете и ведении отчетности по общеустановленному налогу наибольшую сложность представляет налог на добавленную стоимость, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Для облегчения этого процесса планируется внедрение данного налога поэтапно в течение двух лет.
В частности, предприятия, товарооборот которых составляет от 1 миллиарда до 3 миллиардов сумов, будут платить НДС добровольно, в упрощенном порядке. То есть они не будут вести отдельную счет-фактуру по закупленным товарам и будут платить налог исходя из товарооборота, дифференцированно в разрезе сфер деятельности.
На совещании даны указания по внедрению современных информационных технологий, обеспечению юридических лиц необходимыми компьютерными программами, подготовке бухгалтеров для правильной организации указанных выше работ.
Отмечалась необходимость налаживания работы интернет-страницы с ответами на часто задаваемые вопросы и круглосуточных call-центров для того, чтобы налогоплательщики могли получить разъяснения на любые возникающие неясности.
Глава государства особое внимание уделил вопросу предотвращения роста цен в результате распространения уплаты НДС на малый бизнес. Ответственным лицам поручено обеспечить правильное ценообразование на всех этапах производства до получения готовой продукции путем внедрения налога на создаваемую добавленную стоимость, недопущение необоснованного роста цен на каждом этапе производства готовой продукции.
В новую налоговую систему внедрен ряд новшеств по легализации неофициальной деятельности. Так, налог на прибыль снижен с 14 до 12 процентов, он уплачивается только при получении дохода предпринимателем. Для сокращения неофициальной занятости вместо подоходного налога, доходившего до 30 процентов от заработной палаты, введен единый 12-процентный налог, а 8-процентные страховые взносы вовсе отменены. Ставка единого социального платежа, ложившегося тяжелым бременем на плечи бизнес-сообщества, снижена с 25 до 12 процентов. На 30 процентов снижены ставки фиксированного налогового платежа для индивидуальных предпринимателей.
Эти возможности будут стимулировать предпринимателей к добросовестной деятельности и созданию больше рабочих мест.
На совещании рассмотрены вопросы повышения собираемости налогов. Отмечалось, что работа налоговых органов в этом направлении неудовлетворительна, на местах сохраняется задолженность по налогам. Соответствующим ведомствам поручено обеспечить полное поступление налогов.
Подчеркнуто, что имеющиеся бюрократические препоны в налоговом администрировании негативно влияют на деятельность экспортеров. В частности, производственные предприятия, экспортирующие свою продукцию, сталкиваются с волокитой и вынуждены месяцами обращаться в районные, областные и республиканские налоговые органы за возмещением суммы налога на добавленную стоимость.
В связи с этим Президент отметил необходимость внедрения упрощенного порядка, предусматривающего возмещение налога на добавленную стоимость в течение десяти дней.
– Новый налоговый кодекс должен полностью охватывать все процедуры, механизмы и методы налогообложения, быть понятным для всех. Эта работа является нашим первым шагом к созданию справедливой и стимулирующей налоговой системы, – сказал глава государства.