Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Хоразм вилояти мусиқали драма театрини бориб кўрди.
Президентимизнинг жорий йил 31 майдаги “Маданият ва санъат соҳасини янада ривожлантириш ва такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ соҳани тараққий эттириш, театрларнинг моддий-техник базасини замон талаблари асосида мустаҳкамлаш ишлари изчил давом эттирилмоқда.
Хоразм вилояти мусиқали драма театри 1975 йилда қурилган. Президентимиз ташаббуси билан шу кунларда театр биноси, жумладан, 572 томошабинга мўлжалланган зал капитал таъмирланмокда.
Театр саҳна декорациялари ва конструкциялари, либослар, грим ва постижер маҳсулотлари, парда ва бошқа буюмлар билан таъминланади.
Президентимиз театр мутасаддилари билан мулоқотда театр фаолиятининг мазмун-моҳиятини янада бойитиш бўйича ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.
Театрни ҳақиқий маънавият ўчоғига айлантириш учун аввало яхши асарлар керак, деди давлатимиз раҳбари. Хоразмнинг буюк тарихи бор. Улуғ алломаларимиз, шу билан бирга замонамиз қаҳрамонлари ҳақида саҳна асарлари яратиш зарур.
Ижодкорларни қўллаб-қувватлаш, улар учун замонавий уй-жой қуриб бериш, театрнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича кўрсатмалар берилди. Актёр ва режиссёрларнинг малакасини ошириш, ёш мутахассислар тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев 15 октября посетил Хорезмский областной театр музыкальный драмы.
Здание Хорезмского областного театра музыкальной драмы построено в 1975 году. По инициативе главы нашего государства в эти дни осуществляется капитальный ремонт здания, в том числе зала на 572 зрителя.
Театр будет обеспечен новыми сценическими декорациями и конструкциями, костюмами, гримерными материалами и постижерными изделиями, шторами и другими средствами.
Президент нашей страны в беседе с ответственными работниками театра высказал свои предложения по дальнейшему обогащению сути и содержания его деятельности.
Для превращения театра в настоящий очаг духовности прежде всего нужны хорошие произведения, сказал глава нашего государства. У Хорезма богатая история. Необходимо создавать сценические произведения, рассказывающие о великих предках и героях нашего времени.
Даны поручения по социальной поддержке творческих деятелей, строительству современного жилья для них, укреплению материально-технической базы театра. Особое внимание было уделено вопросам повышения мастерства актеров и режиссеров, подготовке молодых специалистов.