Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 октябрь куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари мулоқот аввалида Россия Федерацияси Президентини туғилган куни билан самимий муборакбод этиб, Россия раҳбарининг мамлакатларимиз ўртасида стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришдаги ўрни ва улкан шахсий ҳиссасини алоҳида таъкидлади.
Жорий йил апрель ойида Россияга амалга оширилган самарали давлат ташрифи ва бўлиб ўтган олий даражадаги учрашувлар ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаб, уларни аниқ амалий мазмун билан бойитгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро алоқаларнинг сезилари жадаллашгани кузатилмоқда: кейинги ойларда Россия ҳукумати Раисининг биринчи ўринбосари, Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси И.Шувалов, Хавфсизлик кенгаши котиби Н.Патрушев, қишлоқ хўжалиги вазири А.Ткачев, саноат ва савдо вазири Д.Мантуров, Татаристон раҳбари Р.Миннихонов ва бошқалар ташриф билан Ўзбекистонда бўлдилар. Олий ва юқори даражадаги яна қатор ташрифларни амалга ошириш режалаштирилган.
Ўзаро савдо ҳажми жадал ортиб бормоқда – йил бошидан буён товар айирбошлаш ҳажми 3 миллиард доллардан ошди.
Россиянинг етакчи компания ва банклари иштирокида нефть-газ ва нефть-кимё соҳалари, металлургия, машинасозлик, электр техникаси саноати, фармацевтика, агросаноат, озиқ-овқат ва бошқа тармоқларда йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Икки давлат ҳудудлари ва ишбилармон доиралари ўртасидаги амалий ҳамкорлик фаоллашди. Маданий-гуманитар алмашинув кенгайиб бормоқда.
Яқинда Москва ва Бутун рус Патриархи Кириллнинг Ўзбекистонга ташрифи ҳам халқларимиз ўртасида дўстлик ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашга хизмат қилгани таъкидланди.
Мулоқот чоғида икки томонлама амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Мулоқот сўнгида давлатимиз раҳбари Россия Президентини яна бир бор самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлиқ ва улкан муваффақиятлар, дўст Россия халқига тинчлик ва фаровонлик тилади.
Россия раҳбари Ўзбекистон Президенти ва халқига самимий табрик учун чуқур миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашга интилиши қатъий эканини алоҳида таъкидлади.

7 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Президента Российской Федерации с днём рождения, особо подчеркнув роль и огромный личный вклад руководителя России в развитие и углубление стратегического партнёрства и союзничества, расширение многопланового и взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.
С глубоким удовлетворением отмечено, что плодотворный государственный визит в Россию в апреле этого года и состоявшиеся встречи на высшем уровне укрепили двусторонние отношения, наполнив их конкретным практическим содержанием.
Наблюдается заметная интенсификация контактов: за последние месяцы Узбекистан посетили первый заместитель Председателя Правительства России, сопредседатель совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству И. Шувалов, секретарь Совета безопасности Н. Патрушев, министр сельского хозяйства А. Ткачев, министр промышленности и торговли Д. Мантуров, глава Татарстана Р. Минниханов и другие. Запланирован ряд взаимных визитов на высшем и высоком уровнях.
Динамично растут объёмы взаимной торговли – с начала года товарооборот превысил 3 млрд. долл.
С участием ведущих российских компаний и банков ведётся реализация крупных инвестиционных проектов в нефтегазовой и нефтехимической сферах, металлургии, машиностроении, электротехнической промышленности, фармацевтике, агропромышленном комплексе, пищевой и других отраслях.
Активизировалось практическое сотрудничество между регионами и на уровне бизнес сообщества двух государств. Расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Отмечено, что укреплению дружбы и взаимопонимания между нашими народами послужил недавно состоявшийся в Узбекистан визит Патриарха Московского и всея Руси Кирилла.
В ходе беседы обсуждены вопросы дальнейшего расширения двустороннего практического сотрудничества. Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики.
В заключение глава Узбекистана ещё раз тепло поздравил Президента России и пожелал ему крепкого здоровья, благополучия и неизменных успехов, а дружественному российскому народу – мира и процветания.
Руководитель России выразил искреннюю благодарность лидеру и народу Узбекистана за сердечные поздравления, подчеркнув решительный настрой на дальнейшее укрепление узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества.