Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 31 октябрь куни Қозоғистон Президенти Нурсултон Назарбоевга икки томонлама муносабатлар тарихидаги қутлуғ сана – Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Абадий дўстлик тўғрисидаги шартнома имзоланганининг 20 йиллиги муносабати билан табрик мактуби йўллади.
Давлатимиз раҳбари қардош Қозоғистон халқини самимий табриклаб, ушбу муҳим ҳужжатда умумий тарих, маънавий ва маданий муштараклик билан боғланган мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, қардошлик ва яхши қўшничилик ришталари мустаҳкамлиги белгилаб қўйилганини таъкидлаган.
Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома ҳамда Стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш ва аҳил қўшничиликни мустаҳкамлаш тўғрисида қўшма декларациянинг имзоланиши ўзаро ҳамкорликни изчил ривожлантиришда янги босқич бўлгани қайд этилган.
Қозоғистонда Ўзбекистон йили доирасида ўтказилаётган маданий-гуманитар ва ишбилармонлик тадбирлари халқларимиз яқинлигининг ёрқин ифодасидир, дейилган мактубда.

Шавкат Мирзиёев направил поздравительное послание Нурсултану Назарбаеву
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 31 октября направил поздравительное послание Президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву по случаю знаменательной даты в истории двусторонних отношений – 20-летия со дня подписания Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
Глава нашего государства, искренне поздравив братский народ Казахстана, отметил, что этот знаковый документ закрепил нерушимость многовековых уз дружбы, братства и добрососедства между нашими странами и народами, которые связывают общие история, духовное и культурное наследие.
Подчеркнуто, что новой вехой в последовательном развитии взаимодействия стало подписание Договора о стратегическом партнерстве и Совместной декларации о дальнейшем углублении стратегического партнерства и укреплении добрососедства.
Ярким примером сближения народов наших стран являются проводимые в этом году культурно-гуманитарные и деловые мероприятия в рамках Года Узбекистана в Казахстане, говорится в послании.