Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида иштирок этиш учун жорий йил 18-20 сентябрь кунлари Америка Қўшма Штатларига ташрифи доирасида қатор давлатлар ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари билан учрашди. Жумладан, Халқаро валюта жамғармаси фармойиш берувчи директори Кристин Лагард ва Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм билан музокаралар самарали бўлди.
Давлатимиз раҳбарининг ташрифи якунлари жаҳон оммавий ахборот воситалари, жумладан, Америка Қўшма Штатлари матбуоти диққат марказида бўлиб турибди. Хусусан, «New York Post» газетасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг учрашувлари ҳақида мақола чоп этилди. Қуйида ушбу материал матни келтирилмоқда:
«Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси 72-сессиясида иштирок этиш учун Нью-Йорк шаҳрига ташрифи доирасида 2017 йил 19 сентябрь куни Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) фармойиш берувчи директори Кристин Лагард билан учрашди.
Учрашувда томонлар ўзаро ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ҳамда Ўзбекистон ва ХВЖ ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, Ўзбекистонда бизнес ва инвестиция муҳитини яхшилаш масалаларини муҳокама қилди.
Кристин Лагард 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида амалга оширилаётган иқтисодий ва таркибий ислоҳотлар муваффақиятли кечаётганини қайд этди. Ўзбекистон учун муҳим тарихий аҳамиятга эга ушбу ислоҳотлар қатъият билан, чуқур ўйланган ҳолда, аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш масалалари ва халқ манфаатлари ҳисобга олиниб, босқичма-босқич амалга оширилаётганини таъкидлади.
ХВЖ раҳбари Жамғарма техник ёрдам ва иқтисодий сиёсат масалалари бўйича тавсиялар тақдим этиш орқали Ўзбекистон молиявий тизимида амалга оширилаётган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон ХВЖни ўзининг муҳим молиявий-иқтисодий шериги деб ҳисоблаши ва ўзаро инвестициявий алоқаларни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканини қайд этди.
Учрашув якунида Кристин Лагард ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш учун Ўзбекистон билан тегишли соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш йўлида мавжуд барча имкониятларни ишга солишини билдирди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи доирасида Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм билан ҳам учрашув бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда Американинг дунёга машҳур General Motors, Boeing, General Electric, CNH Industrial, Honeywell каби қатор корпорациялари, бошқа фирма ва компаниялари муваффақиятли фаолият юритаётганига мисоллар келтирди.
«Биз АҚШнинг етакчи компаниялари Ўзбекистонда, аввало, тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича юқори технологик қувватлар яратишга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишда янада кенг иштирок этишидан манфаатдормиз. Инвестициялар ҳақида сўз юритганда, биз, биринчи навбатда, молиявий ресурслар жалб қилишга эмас, балки ташқи бозорда харидоргир бўладиган рақобатбардош товар ва брендлар ишлаб чиқаришни таъминлайдиган илғор технологияларни, бошқарувнинг замонавий ва корпоратив усулларини жорий этишга интилмоқдамиз», деб таъкидлади Ўзбекистон Республикаси Президенти.
Кэролин Лэмм Президент Шавкат Мирзиёевга Америка – Ўзбекистон савдо палатаси фаолиятига давлат томонидан қаратилаётган эътибор ва кўмак учун миннатдорлик билдирди. Икки томонлама тадбирлар, жумладан, палата учрашувлари ва бизнес форумларини мунтазам ташкил этиш ўзаро савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорликни янада кенгайтиришга янги суръат беришини таъкидлади».

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках визита в Соединенные Штаты Америки для участия на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 18-20 сентября текущего года встретился с главами ряда государств и международных организаций. В том числе, плодотворно прошли переговоры с директором-распорядителем Международного валютного фонда Кристин Лагард и председателем Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм.
Итоги визита главы нашего государства находятся в центре внимания зарубежных средств массовой информации, в том числе американской прессы. В частности, статья о встречах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева опубликована в газете «New York Post». Ниже приводится ее текст:
«В ходе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Нью-Йорк с целью участия на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций 19 сентября 2017 года состоялась его встреча с директором-распорядителем Международного валютного фонда (МВФ) Кристин Лагард.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние двустороннего сотрудничества, а также вопросы дальнейшего расширения взаимодействия между Узбекистаном и МВФ, улучшения бизнес-среды и инвестиционного климата в Узбекистане.
Кристин Лагард отметила абсолютный успех практического осуществления экономических и структурных реформ в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Она подчеркнула решимость в реализации столь важных для Узбекистана исторических реформ, их глубокого понимания и продуманности, а также поэтапного осуществления с учетом вопросов социальной защиты и обеспечения интересов народа.
Глава МВФ выразила готовность Фонда поддержать меры, осуществляемые в финансовой системе Узбекистана, путем предоставления технической помощи и рекомендаций по вопросам экономической политики.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан считает МВФ своим важным финансово-экономическим партнером и заинтересован в дальнейшем расширении взаимовыгодных инвестиционных связей.
В конце встречи Кристин Лагард заверила в том, что приложит все усилия для дальнейшего развития сотрудничества с Узбекистаном во всех необходимых областях для успешной реализации реформ.
В ходе визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева также состоялась встреча с председателем Американо-Узбекской Торговой палаты Кэролин Лэмм.
Президент Шавкат Мирзиёев привел примеры успешной работы ряда всемирно известных американских корпораций, таких, как General Motors, Boeing, General Electric, CNH Industrial, Honeywell, а также других фирм и компаний в Узбекистане.
«Мы заинтересованы в расширении присутствия ведущих бизнес-компаний США в Узбекистане, прежде всего, в реализации проектов по созданию высокотехнологичного производства готовой продукции. Говоря об инвестициях, в первую очередь, мы стремимся не к привлечению финансовых ресурсов, а внедрению передовых технологий, обеспечивающих производство конкурентоспособных товаров и брендов, которые будут востребованы на внешних рынках, при внедрении современных и корпоративных методов управления», отметил Президент Республики Узбекистан.
Кэролин Лэмм выразила благодарность Президенту Шавкату Мирзиёеву за внимание и поддержку деятельности Американо-Узбекской Торговой палаты со стороны государства. Отметила, что проведение двусторонних мероприятий на регулярной основе, включая встречи Палаты и других бизнес-форумов, придадут необходимый импульс дальнейшему расширению двустороннего торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества».