Автомобил саноатидаги режалар ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга автомобил саноатида қилинаётган ишлар ва 2025 йилга мўлжалланган режалар ҳақида ахборот берилди.
Мамлакатимиз саноатида автомобилсозлик улуши 10 фоизни ташкил этади. Ўтган ўн ойда 338 мингта енгил автомобиль ишлаб чиқарилган. 1 минг 400 турдаги бутловчи қисмлар маҳаллийлаштирилган. Иқтисодий чоралар натижасида соҳада таннарх 4 фоиз камайган. Экспорт 455 миллион доллар бўлган.
“Ўзавтосаноат” акциядорлик жамияти раиси олдиндаги режалар ва вазифалар юзасидан ахборот берди.
Келаси йил 450 мингта автомобил ишлаб чиқариш ва экспортни 700 миллион долларга етказиш мақсад қилинган. Ҳудудий корхоналар билан кооперацияни кучайтириб, маҳаллийлаштиришни ошириш бўйича аниқ режалар ишлаб чиқилган. Хусусан, 700 та детални ўзлаштириш бўйича 325 миллион долларлик 63 та лойиҳа амалга оширилади.
Маълумки, Жиззахда “BYD” компанияси билан ҳамкорликда электромобил заводи барпо этилган. Ҳозирда у ерда Chazor ва Song Plus Champion каби машиналар ишлаб чиқарилмоқда. Келгуси йилларда моделлар қаторини кенгайтириш режалаштирилган. Қиймати 300 миллион долларлик иккинчи босқичда электромобиллар сонини йилига 200 минг донага, учинчи босқичда 500 минг донагача етказиш кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари хитойлик ҳамкорлар билан келишиб, қўшимча қувватларни қуриш, электромобиллар учун бутловчи ва эҳтиёт қисмларни изчил ўзлаштириб бориш бўйича кўрсатмалар берди.

Представлена информация о планах в автомобильной промышленности
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о проводимой работе в автомобильной промышленности и планах на 2025 год.
Доля автомобилестроения в промышленности страны составляет 10 процентов. За прошедшие десять месяцев было произведено 338 тысяч легковых автомобилей. Локализованы комплектующие 1,4 тысячи видов. Благодаря экономическим мерам себестоимость в отрасли снизилась на 4 процента. Экспорт составил 455 миллионов долларов.
Председатель акционерного общества «Узавтосаноат» представил информацию о планах и задачах на перспективу.
В следующем году намечено произвести 450 тысяч автомобилей и довести экспорт до 700 миллионов долларов. Планируется усилить кооперацию с региональными предприятиями и увеличить локализацию. В частности, будет реализовано 63 проекта на 325 миллионов долларов по освоению производства 700 деталей.
Как известно, в Джизаке совместно с компанией «BYD» был построен завод электромобилей. В настоящее время там производятся такие автомобили, как Chazor и Song Plus Champion. В ближайшие годы планируется расширение модельного ряда. На втором этапе стоимостью 300 миллионов долларов планируется довести объем выпуска электромобилей до 200 тысяч в год, на третьем этапе — до 500 тысяч.
Глава нашего государства дал указания по согласованию с китайскими партнерами строительства дополнительных мощностей, последовательному освоению производства комплектующих и запасных частей для электромобилей.