Ташрифдан ташрифгача Андижонда қандай ишлар амалга оширилди?
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2023 йилнинг 2-3 февраль кунлари Андижон вилоятига ташрифи чоғида бир қатор истиқболли лойиҳалар билан танишиб, вилоятда олиб борилаётган қурилиш, бунёдкорлик ишлари кўламини кенгайтириш, саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларини жадал ривожлантириш, аҳоли учун муносиб турмуш шароитлари яратиш, тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш юзасидан аниқ топшириқларни белгилаб берган эди.
Вилоятда мазкур топшириқлар ижросини таъминлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Ўтган йили ялпи ҳудудий маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажми 68 триллион 223,4 миллиард сўмни ташкил этиб, 2022 йилга нисбатан 5,1 фоизга ўсди. Жумладан, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 7,3 фоизга, халқ истеъмоли моллари ишлаб чиқариш 8,7 фоизга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 4,0 фоизга, қурилиш ишлари ҳажми 3,2 фоизга, чакана савдо айланмаси 7,8 фоизга, капитал қўйилмалар ҳажми 18,1 фоизга, хизматлар ҳажми 11,3 фоизга, ташқи савдо айланмаси 17,5 фоизга ўсди.
Вилоятда 2023 йилда инвестиция лойиҳалари доирасида умумий қиймати қарийб 690 миллион долларга тенг 433 та лойиҳа амалга оширилди. Бунда тўқимачилик, саноат, қурилиш ва қишлоқ хўжалиги соҳалари салмоқли ўрин эгаллади.  Мазкур лойиҳаларни ишга тушириш ҳисобига 29,3 мингдан зиёд янги иш ўринлари яратилди.
Масалан, Шаҳрихон туманида «Saxovat teks» масъулияти чекланган жамияти томонидан умумий қиймати 22,6 миллион долларлик мато тўқиш, бўяш ва сочиқ ишлаб чиқариш бўйича лойиҳанинг ишга туширилиши билан мингта янги иш ўрни яратилди.
Шунингдек, ўтган йили вилоятда жами 599 миллион долларлик, шундан 560 миллион долларлик саноат, 39 миллион долларлик мева-сабзавот маҳсулотлари экспорт қилинди.  Умуман, экспорт фаолиятига 392 та корхона жалб этилган бўлиб, улардан 333 таси саноат, 59 таси мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини амалга оширди. Вилоят ҳудудий экспортининг асосий қисми яъни 81,5 фоизи тўқимачилик маҳсулотлари ҳиссасига тўғри келди. Тўқимачилик соҳасида тайёр маҳсулотлар экспорти улуши эса 76 фоизга  етказилди.
Ўтган йили ҳудудий маҳсулотлар экспорт қилинадиган давлатлар қаторига аввал экспорт амалга оширилмаган Португалия, Монголия, Мьянма, Франция, Босния-Герцоговина каби давлатлар қўшилди.
Вилоятда кўплаб янги ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилди. Хусусан, Андижон шаҳрида “FAW” бренди остидаги юк автомашиналари ишлаб чиқаришга ихтисослашган янги заводнинг ишга туширилиши ҳам муҳим воқеалардан бири бўлди. Умумий қиймати 15 миллион АҚШ долларга тенг лойиҳа доирасида ташкил этилган мазкур корхонада йилига тўрт минг дона 5 тоннадан ортиқ юк кўтариш қобилятига эга автомобиллар ишлаб чиқарилади. 2023 йил давомида 24 минг 381 та кичик бизнес субъектлари ташкил этилиб, рўйхатга олинган хўжалик субъектлари сони 44 минг 924 тани ташкил этди.
Вилоятда аҳоли бандлигини таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, 2023 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш дастури доирасида барча йўналишларда 531 минг 685 нафар ишсиз аҳолининг бандлиги таъминланди. Жумладан, тадбиркорлик ва хизмат кўрсатиш йўналишида 194,4 минг нафар, қишлоқ хўжалиги тармоғида 277,9 минг нафар, инвестиция лойиҳаларини ишга туширилиши ҳисобига 40,7 минг нафар, қурилиш ва коммунал  соҳасида 16,8 минг нафар, туризм соҳасида 2,3 минг нафар киши доимий иш ўрнига эга бўлди.
Бундан ташқари, ишсиз аҳолини касб-ҳунарга тайёрлаш ва тадбиркорликка йўналтириш борасида ҳам муайян ишлар амалга оширилди. Хусусан, вилоятда меҳнат бозорида талаб юқори бўлган 30 турдаги касблар бўйича 15,1 минг нафар ишсиз фуқаролар касбга тайёрланди ва ўқитилди. Касбга тайёрлаш ва қайта тайёрлаш дастури доирасида ўқиган  фуқароларнинг 4,8 минг нафари иш билан таъминланди.
Маҳаллаларда аҳолини тадбиркорликка жалб этиш, аҳоли даромадларини ошириш, камбағалликни қисқартириш бўйича ҳам эътиборга молик ишлар амалга оширилди. Маҳаллалардаги ҳоким ёрдамчилари кўмаги билан 279,4 минг нафар фуқаролар доимий ва мавсумий ишларга жойлаштирилди, 151,9 минг нафар фуқаро ўзини-ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатга олинди, 6,9 минг нафар киши кичик бизнес корхоналарига, 7,2 минг нафар фуқаро ҳақ тўланадиган жамоат ишларига, 3,9 минг нафар киши ҳунармандчиликка жалб қилинди, 35,6 минг нафар фуқарога деҳқончилик қилиш учун ижара асосида ер ажратилди.
Маҳаллаларнинг ихтисослашувидан келиб чиқиб, умумий қиймати 886,5 миллиард сўмга тенг 3 минг 93 та микролойиҳа амалга оширилди. Мазкур лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобига 19,2 мингта янги иш ўринлари яратилди.
Маҳаллаларда аҳолининг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш учун ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш, қишлоқ хўжалиги ва ҳунармандчилик йўналишларида 47,6 мингта лойиҳага 876 миллиард сўм миқдорида кредит ажратилди. Бундан ташқари, 7 минг 854 нафар ишсиз аҳолига, шу жумладан, камбағал оилалар аъзоларига тадбиркорлик, касаначилик, ҳунармандчилик фаолиятини бошлаш учун 56,8 миллиард сўм миқдорида субсидиялар ажратилди.
Аҳолини уй-жой билан таъминлаш борасида ҳам тизимли ишлар олиб борилди. Жумладан, Президентимиз ташаббуси билан барпо этилаётган Янги Андижон шаҳрида жорий йилда 2 мингдан ортиқ хонадонли  80 та янги уй қурилиши белгиланган. Ҳозирга қадар уйларнинг асосий қисми фойдаланишга топширилди. Шунингдек, Янги Андижон шаҳрида 1 минг 680 ўринга мўлжалланган умумтаълим мактаби, 420 ўринли  мактабгача таълим ташкилоти ҳамда 250 қатновга мўлжалланган оилавий поликлиника қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Вилоятда муқобил энергия тизимини шакллантирш борасида ҳам муайян ишлар амалга оширилди. 2023 йилда жами 45,7 МВт қуёш панеллари ўрнатилди. Жумладан, 817 та ижтимоий соҳа ва давлат идоралари биноларига 16,3 МВт қувватли, 1 минг 347 та тадбиркорлик субъектларининг бино ва иншоотларига 14,6 МВт қувватли, 8 минг 424 та аҳоли хонадонига 14,8 МВт қувватли қуёш панеллари ўрнатилди. Бундан ташқари, Избоскан, Марҳамат, Улуғнор, Жалақудуқ ва Пахтаобод туманларида 41 та микро гидро электрстанция қуриш ва ишга тушириш белгиланган. Хитойлик, россиялик мутахассислар жалб этилиб, мазкур йўналишда  бир қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ўтган йили қуввати 250 МВт бўлган Андижон ва Олтинкўл туманларидаги 2 та ГЭС ишга туширилди.
Умумий қиймати 36 миллион АҚШ долларига тенг лойиҳа доирасида Андижон шаҳридаги РК-2 Марказий қозонхонаси реконструкция қилинди, 27,5 километр узунликдаги иссиқлик узатиш тармоғи тортилди. Амалга оширилган ана шу ишлар натижасида Андижон шаҳрининг 1-, 2-, 3-, 4- ва 5-кичик даҳалари, шунингдек, Машраб кўчасидаги 271 та кўп қаватли уй ҳамда 30 дан ортиқ ижтимоий соҳа объектларига иссиқлик энергияси ҳамда иссиқ сув етказиб берилади.
Андижон вилоятидаги танлаб олинган 5 та – Қўрғонтепа туманидаги Қизилтўқай, Жалақудуқ туманидаги Қутлуғ, Бўстон туманидаги Меҳнатобод,  Избоскан туманидаги Гулистон, Балиқчи туманидаги Халфачек  маҳаллаларида  “Обод маҳалла – обод хонадон – обод кўча» дастури доирасида қурилиш, бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Дастур доирасида хатлов ўтказилиб, маҳаллалардаги 2 минг 686 та хонадон ўрганилди. Ўрганишлар натижасида 8 минг 947 та муаммо ва одамларни қийнаётган масалалар аниқланди. Олиб борилаган амалий ишлар натижасида ана шу муаммо ва масалаларнинг аксарияти ижобий ҳал этилди.
Вилоятда автомобиль ва ички йўлларни қуриш, таъмирлаш бўйича ҳам эътиборга молик ишлар амалга оширилди. Ўтган йили 1 минг 628,9 километр масофадаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўллари, аҳоли пунктларининг ички кўчалари таъмирланди. Ўтган йили вилоятдаги ички йўлларнинг 1 минг 52,2 километрига асфальт, 84,3 километрига цемент-бетон қопламаси, 78,8 километрига шағал ётқизилди.
Президентимиз ташаббуси билан ўтган йил июль ойида Хонобод шаҳрида ўтказилган “Дунё садолари” 1- халқаро миллий эстрада санъати фестивали вилоят маданий ҳаётидаги муҳим воқеалардан бири бўлди. Халқаро фестивалда дунёга машҳур “Доктор Албан”, Boney M диско ҳамда Otawan гуруҳлари иштирок этди.
Умумий қиймати 8 миллиард 286 миллион сўм бўлган лойиҳа доирасида Андижон шаҳрида янгитдан Вилоят кўзи ожизлар махсус кутубхонаси барпо этилганлиги ҳам Президентимиз ташаббуси билан ижтимоий муҳофазага муҳтож, жисмоний имконияти чекланган фуқароларни қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишларнинг амалий намунаси бўлди.
Бундан ташқари, вилоятда ўтган йили ижтимоий соҳалар – тиббиёт, мактабгача ва мактаб таълими, шунингдек, маданият, туризм, умуман, ижтимоий-иқтисодий ҳаётимизнинг барча соҳаларида эътиборга молик ишлар амалга оширилди.

Какая работа проделана в Андижане от поездки до поездки Президента?
В ходе поездки в Андижанскую область 2-3 февраля прошлого года Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с рядом перспективных проектов, обозначил конкретные задачи по расширению строительной и созидательной работы в регионе, ускоренному развитию промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса, предпринимательства, созданию достойных условий жизни для населения, трудоустройству населения и сокращению бедности.
В регионе осуществлена масштабная работа по реализации этих задач. В прошлом году объем производства валового регионального продукта составил 68 триллионов 223,4 миллиарда сумов, увеличившись по сравнению с 2022 годом на 5,1 процента. В частности, производство промышленной продукции повысилось на 7,3 процента, товаров народного потребления – на 8,7 процента, сельскохозяйственной продукции – на 4 процента, объем строительной работы  — на 3,2 процента, оборот розничной торговли – на 7,8 процента, объем капитальных вложений — на 18,1 процента, объем услуг — на 11,3 процента, внешнеторговый оборот — на 17,5 процента.
Реализовано 433 инвестиционных проектов   общей стоимостью почти 690 миллионов долларов, большая часть из них в текстильной, промышленной, строительной и сельскохозяйственной сферах. Создано более 29,3 тысячи рабочих мест. Например, в Шахриханском районе после начала деятельности ООО «Saxovat teks»  — проекта по ткачеству, покраске тканей и производству полотенец общей стоимостью 22,6 миллиона долларов трудоустроили тысячу человек.
В прошлом году область экспортировала продукцию на 599 миллионов долларов: промышленную — на 560 миллионов долларов, фруктов и овощей — на 39 миллионов долларов. В целом экспортной деятельностью занимались 392 предприятия, из них 333 экспортировали промышленную продукцию, а 59 — плодоовощную. Текстильная продукция составила 81,5 процента регионального экспорта области. Доля экспорта готовой продукции в текстильной отрасли достигла 76 процентов. В прошлом году к списку стран, куда экспортировали продукцию, вошли Португалия, Монголия, Мьянма, Франция, Босния и Герцеговина.
В регионе запущено много производственных мощностей. В частности, одним из важнейших событий стал завод  Андижане, специализирующийся  на производстве грузовых автомобилей «FAW». Он создан в рамках проекта стоимостью 15 миллионов долларов. Здесь  производят 4000 автомобилей в год. Всего в  2023 году создано 24 381 субъектов малого предпринимательства, а количество зарегистрированных хозяйствующих субъектов составило 44 924.
Особое внимание уделялось реализации программы обеспечения занятости населения. Трудоустроено 531 685 человек. В  сфере предпринимательства и сервиса постоянную работу получили 194,4 тысячи человек, в аграрном секторе — 277,9 тысячи человек, после реализации  инвестиционных проектов — 40,7 тысячи человек, в сфере строительства и коммунального хозяйства — 16,8 тысячи человек, в сфере туризма — 2,3 тысячи человек. Кроме того, были приняты конкретные меры в сфере профессиональной подготовки и обучения безработного населения. В частности, 15,1 тысяча безработных граждан подготовлены и обучены по 30 видам востребованных на местном рынке труда профессий. Рабочими местами обеспечены 4,8 тысячи человек, обучавшихся в рамках программ профессиональной и переподготовки.
В махаллях проделана значительная работа по вовлечению населения в предпринимательскую деятельность, увеличению его доходов, сокращению бедности. С помощью помощников хокима в махаллях 279,4 тысячи граждан трудоустроены на постоянные и сезонные рабочие места, 151,9 тысячи человек зарегистрированы как самозанятые, 6,9 тысячи человек трудоустроены на предприятиях малого бизнеса, 7,2 тысячи граждан обеспечены оплачиваемой общественной работой, 3,9 тысячи человек привлечены к ремесленничеству, 35,6 тысячи граждан получили в аренду землю для занятия земледелием.
Исходя из специализации махаллей реализовано 3 093 микропроекта на 886,5 миллиарда сумов, создано 19,2 тысячи рабочих мест.
В целях поддержки предпринимательской инициативы жителей махаллей было выделено 876 миллиардов сумов кредитов на реализацию 47,6 тысячи проектов в сферах производства, сервиса, сельского хозяйства и ремесленничества. Кроме того, 7 854 безработным, в том числе членам малообеспеченных семей, для налаживания предпринимательской деятельности, ремесленничества и надомничества были выделены субсидии в размере 56,8 миллиарда сумов.
Осуществлялась планомерная работа по обеспечению населения жильем. В Янги Андижане, возводимом по инициативе Президента, запланировано строительство 80 домов на более чем 2 000 квартир. Большая часть домов уже сдана в эксплуатацию. Также здесь построили сданы в эксплуатацию общеобразовательная школа на 1680 мест, дошкольное образовательное учреждение на 420 мест и семейная поликлиника на 250 приемов.
В области осуществлена определенная работа по формированию альтернативной энергетической системы. Установлено 45,7 МВт солнечных панелей. В частности, солнечные панели мощностью 16,3 МВт установлены в зданиях 817 социальных сфер и государственных учреждений, 14,6 МВт — в зданиях и сооружениях 1 347 субъектов хозяйствования, 14,8 МВт — в 8 424 домохозяйствах. Кроме того, в Избасканском, Мархаматском, Улугнорском, Джалакудукском и Пахтаабадском районах планируется строительство и ввод в эксплуатацию 41 микрогидроэлектростанции. Здесь реализуются проекты с привлечением китайских и российских специалистов. В   Андижанском и Алтынкульском районах были введены в эксплуатацию две ГЭС мощностью 250 МВт.
В рамках проекта стоимостью 36 миллионов долларов реконструирована Центральная котельная РК-2 в Андижане, проложена теплопередающая сеть протяженностью 27,5 километра. В результате этой работы тепловую энергию и горячую воду будут подавать в 1, 2, 3, 4 и 5 микрорайоны Андижана, а также в 271 многоэтажный дом и более 30 объектов социальной сферы.
В пяти отобранных махаллях Андижанской области – «Кызылтокай» Кургантепинского района, «Кутлуг» Джалакудукского района, «Мехнатабад» Бустонского района, «Гулистон» Избасканского района, «Халфачек» Балыкчинского района, в рамках программы «Благоустроенная махалля – благоустроенный дом – благоустроенная улица» осуществлена работа по строительству, озеленению и благоустройству. Проведена перепись и изучены 2 686 домохозяйств в махаллях, выявлено 8 947 проблем, волнующих жителей. Благодаря практической работе в данном направлении большинство этих проблем решены положительно.
В области также была осуществлена весомая работа по строительству и ремонту дорог, в том числе внутри махаллей. Отремонтировано 1628,9 километра автомобильных дорог общего пользования и внутренних дорог населенных пунктов, 1052,2 километра внутренних дорог области покрыли асфальтом, 84,3 километра — цементно-бетонным покрытием, 78,8 километра — гравием.
Одним из важных событий в культурной жизни региона стал I международный фестиваль национального эстрадного искусства «Дунё садолари» («Мелодии мира»), проведенный по инициативе Президента в Ханабаде в июле прошлого года. В международном фестивале приняли участие всемирно известные группы «Доктор Албан», Boney M диско и Otawan.
В рамках проекта общей стоимостью 8 миллиардов 286 миллионов сумов в Андижане была налажена деятельность новой областной специальной библиотеки для слепых, что также стало практическим примером проводимой по инициативе Президента работы по поддержке граждан, нуждающихся в социальной защите и граждан с ограниченными физическими возможностями.
В прошлом году в области была осуществлена весомая работа в социальных сферах — медицине, дошкольном и школьном образовании, а также в сферах культуры, туризма и во всех сферах социально-экономической жизни.