Ўзбекистон ва Россияни уруш йилларида жасорат кўрсатган ота-боболаримиз хотираси боғлаб туради
Шу кунларда Россия Федерацияси мудофаа вазири Сергей Шойгу мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турибди. Россия ҳарбий маҳкамаси раҳбарининг Ўзбекистонга ташрифи мамлакатларимиз ўртасида барча йўналишларда, жумладан, ҳарбий соҳада мустаҳкамланиб бораётган стратегик шерикликнинг мантиқий давомидир. Зеро, уруш йилларида жасорат кўрсатган ота-боболаримизнинг ёрқин хотираси халқларимиз ва мамлакатларимизни боғлаб туради.
Ўзбекистон мудофаа вазири, генерал-майор Абдусалом Азизов Россия мудофаа вазири билан учрашувда давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йилда Москвага қилган ташрифидан сўнг икки томонлама муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, янги мазмун билан бойиганини таъкидлади. Бу муносабатларга замин ота-боболаримиз елкама-елка туриб, дунёни фашизмдан қутқараётган пайтларда асос солинган. Шунингдек, Россия армиясининг тажрибаси ҳам муҳим аҳамиятга эга.
Россия мудофаа вазири, армия генерали Сергей Шойгу, ўз навбатида, самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги ҳарбий ва ҳарбий-техник ҳамкорлик аниқ мазмун ва муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади. «Бу, аввало, Ўзбекистон чегаралари ёнида мавжуд бўлган таҳдид ва хатарлар билан боғлиқ, албатта. Суриядан қўшни мамлакатларга, минтақаларга, шу жумладан, Ўзбекистонга хавф солаётган халқаро терроризм таҳдиди тобора кучайиб бораётганини қайд этмай бўлмайди.
7.JPG
Бугун биз Афғонистондаги вазият барқарорлашмоқда, хавфсизроқ бўлмоқда, деб айта олмаймиз. Шуни ҳисобга олиш керакки, Суриядан кетаётган гуруҳлар Афғонистонга ҳам ўтмоқда. Албатта, бундай вазиятда зарурат туғилганда давлат манфаатлари ҳимоясига туришга қодир ҳарбий мутахассисларни тайёрлаш алоҳида ўрин тутади», деб таъкидлади Россия мудофаа маҳкамаси раҳбари.
Мустақиллик йилларида Ўзбекистон Россия билан ҳарбий, ҳарбий-техник ҳамкорликни давом эттирди.
2000 йилдан буён Ўзбекистон – Россия ҳарбий ҳамкорлиги икки давлат мудофаа вазирликлари томонидан ҳар йили тасдиқланадиган ҳарбий ҳамкорлик режалари асосида амалга оширилмоқда. Уларни рўёбга чиқариш доирасида ҳарбий хизматчиларнинг тезкор ва жанговар тайёргарлиги даражасини, малакасини ошириш, замонавий ахборот-коммуникация технологияларини қўллаш, ҳаво транспорти ҳаракатини бошқариш ва парвозлар хавфсизлигини таъминлаш, ҳарбий-техник ҳамкорликни ривожлантириш, тиббий таъминот бўйича қўшма тадбирлар ташкил этилмоқда. Ўтган даврда юқорида тилга олинган режалар доирасида икки давлат ҳудудида 290 дан ортиқ қўшма тадбир уюштирилди.
2005 йил 23 сентябрь куни «Фориш» тоғ-дала ўқув полигонида Ўзбекистон – Россия аксилтеррорчилик ўқув машғулотлари бўлиб ўтди, уларда ҳар томондан 200 нафардан ҳарбий хизматчи иштирок этди. 2006 йил 21 сентябрь куни Краснодар ўлкасининг полигонларидан бирида «Жанговар ҳамжамият – 2006» Россия – Ўзбекистон қўшма аксилтеррорчилик ўқув машғулотлари ўтказилди.
2017 йилнинг 29 июлидан 12 августига қадар ҳарбий хизматчиларимизнинг бир гуруҳи Озарбайжон, Беларусь, Россия, Хитой ва Қозоғистон ҳудудида МДҲ мамлакатлари ҳарбий хизматчилари ўртасида ўтказилган «АрМИ-2017» халқаро армия ўйинларида иштирок этди.
Ҳарбийларимиз ушбу мусобақада илк бор иштирок этишига қарамай, ўзини муносиб кўрсатди: дунёнинг 28 мамлакати вакиллари ўртасида кечган беллашувларда улар «Ҳарбий разведка аълочиси», «Хавфсиз йўлак», «Содиқ дўст», «Йўл патрули» танловларида фахрли учинчи ўринни эгаллади.
Ўтган йил октябрь ойида Жиззах вилоятидаги «Фориш» полигонида Ўзбекистон – Россия қўшма махсус тактик ўқув машғулотлари бўлиб ўтди. Уларда Россия томонидан Марказий ҳарбий округнинг тоғ ўқчилари бригадаси ҳарбий хизматчилари иштирок этди. Машғулотлар давомида террорчилар йўлини тўсиш ва уларни йўқ қилиш кўникмалари мустаҳкамланди.
2017 йил 24 октябрь куни Тошкентда Минтақавий хавфсизлик бўйича Ўзбекистон – Россия маслаҳатлашувларининг бешинчи раунди бўлиб ўтди. 2017 йил сентябрь ойида эса Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги элчихонасида ҳарбий атташе лавозими таъсис этилди.
15.JPG
Мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро мулоқотлар жорий йилда ҳам давом этди. Тошкент ҳарбий округи қўшинлари қўмондони, генерал-майор Б.Қурбонов бошчилигидаги мамлакатимиз ҳарбий делегацияси Россия армиясининг Марказий ҳарбий округида бўлди, шахсий таркибнинг жанговар тайёргарлигини ташкил этиш тажрибаси билан танишди. Ўзбекистон ҳарбий хизматчилари МДҲ мамлакатлари ўртасидаги турли армия мусобақаларида муваффақиятли иштирок этиб келмоқда. Хусусан, Ўзбекистон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия жамоалари иштирокида Москва шахридаги ЦСКА спорт мажмуасида ўтказилган «Қўмондонлар стартлари»да йигитларимиз иккинчи ўринни эгаллади. Ҳарбий спортчиларимиз жами 1 олтин, 14 кумуш ва 5 бронза медалини қўлга киритди. Санкт-Петербургда ўтган информатика бўйича халқаро олимпиадада Муҳаммад Ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети махсус факультети курсантлари учинчи ўринни эгаллади.
Жорий йил 17 апрель куни Тошкентда МДҲга аъзо мамлакатлар Мудофаа вазирлари Кенгаши ҳузуридаги Ҳарбий ҳужумдан мудофаа масалалари бўйича мувофиқлаштирувчи қўмитанинг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Ушбу тадбир мамлакатларимиз ўртасидаги ҳарбий ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилди.
Россия мудофаа вазири, армия генерали Сергей Шойгу ташриф давомида Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академиясида ҳам бўлди.
Мудофаа вазири Россия Ўзбекистондан янада кўпроқ ҳарбий хизматчиларни ўқитиш, шунингдек, халқаро терроризм таҳдиди тарқалаётгани муносабати билан ҳарбий мутахассислар тайёрлаш учун мамлакатимизга ўқитувчилар йўллашга тайёр эканини таъкидлади. «Биз нафақат тажрибамиз билан бўлишиш, балки мутахассислар тайёрлашга тайёрмиз. Айнан шу сабабли бугун Россия ўқув муассасаларида таҳсил олаётган ҳарбий мутахассислар сонини бир неча баробар кўпайтиришни режалаштирмоқдамиз», дея келтиради Шойгунинг сўзларини ТАСС ахборот агентлиги.
Россиялик меҳмон қадимий Самарқандга ҳам ташриф буюриб, Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрига гул қўйди, шаҳарнинг тарихий ёдгорликлари билан танишди.
Россия мудофаа вазирининг Ўзбекистонга ташрифи Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг мамлакатимизга бўлажак давлат ташрифи олдидан амалга оширилаётгани муҳим аҳамиятга эгадир. Зеро, юқорида таъкидланганидек, мамлакатларимизни уруш йилларида жасорат кўрсатган ота-боболаримиз ёди, шунингдек, барқарорликни мустаҳкамлашга доир қарашларнинг ўхшашлиги, халқаро экстремизм ва терроризмга қарши курашиш муаммосига ёндашувларнинг муштараклиги боғлаб туради.

В Узбекистане 22-23 мая проходит официальный визит министра обороны Российской Федерации генерала армии Сергея Шойгу. Приезд главы военного ведомства России стал логическим продолжением курса на стратегическое сотрудничество двух стран во всех сферах, в том числе военной. Ведь наши народы и страны объединяет светлая память о подвиге наших отцов и дедов в годы войны. Зародившееся тогда боевое братство продолжает успешно укрепляться и в наши дни.
Министр обороны Узбекистана генерал-майор Абдусалом Азизов на приеме министра обороны России особо подчеркнул, что после визита в 2017 году в Москву Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева наши отношения обрели новый импульс, наполнились новым содержанием. Но при этом база для этого была заложена еще тогда, когда наши отцы и деды сообща спасали мир от фашизма. Важен и опыт нынешней российской армии, часть которой участвовала в боевых действиях на территории Сирии.
«Мы не можем сегодня сказать о том, что ситуация в Афганистане становится более стабильной, более безопасной. С учетом того, что формирования, которые уходят из Сирии, перемещаются в том числе в Афганистан. И здесь, конечно, особую роль играет подготовка военных специалистов, тех, кто в случае необходимости может встать на защиту интересов государства», — отметил глава российского оборонного ведомства.
В годы независимости Узбекистан поддерживал военное, военно-техническое сотрудничество с Россией.
С 2000 года военное сотрудничество Узбекистана с Россией ведется на основе ежегодно утверждаемых планов военного сотрудничества между оборонными ведомствами двух государств. В рамках их реализации сторонами осуществляются мероприятия по организации повышения уровня оперативной и боевой подготовки, обучению, повышению квалификации военнослужащих, применению современных информационно-коммуникационных технологий, управлению воздушным движением и обеспечению безопасности полетов, развитию военно-технического сотрудничества, медицинскому обеспечению. За данный период в рамках вышеуказанных планов было проведено более 290 совместных мероприятий на территории двух государств.
23 сентября 2005 года на горно-полевом учебном полигоне «Фориш» прошли узбекско-российские антитеррористические учения, в которых приняли участие по 200 военнослужащих. 21 сентября 2006 года на одном из полигонов Краснодарского края проходили совместные российско-узбекские антитеррористические учения «Боевое содружество-2006».
После этого последовал период приостановки активности военного сотрудничества, но и тогда продолжались практика обучения офицеров армии Узбекистана в военных училищах России, а также оказание помощи авиационными специалистами в техническом обслуживании истребителей Военно-воздушных сил нашей армии.
С 29 июля по 12 августа 2017 года группа наших военнослужащих приняла участие в армейских международных играх «АрМИ-2017» между военнослужащими стран СНГ, проведенных на территории Азербайджана, Беларуси, России, Китая, Казахстана.
В октябре прошлого года на горно-полевом учебном полигоне «Фориш» в Джизакской области проходили совместные узбекско-российские тактико-специальные учения, в которых с российской стороны участвовали военнослужащие горнострелковой бригады Центрального военного округа, дислоцированной в Тыве, отрабатывался сценарий блокирования и ликвидации террористов.
24 октября 2017 года в Ташкенте проведен пятый раунд узбекско-российских консультаций по вопросам региональной безопасности. А с сентября 2017 года при посольстве Республики Узбекистан в Российской Федерации учреждена должность военного атташе.
Продолжались взаимные контакты стран и в этом году. Командующий войсками Ташкентского военного округа генерал-майор Б. Курбанов возглавил военную делегацию нашей страны, посетившую Центральный военный округ российской армии, ознакомившуюся с опытом организации боевой подготовки личного состава. Военнослужащие армии Узбекистана успешно выступали на различных армейских состязаниях среди стран СНГ. Так, они заняли второе место в «Командирских стартах», проведенных в спорткомплексе ЦСКА в Москве, где также принимали участие команды Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России. Всего наши военные спортсмены завоевали 1 золотую, 14 серебряных и 5 бронзовых медалей. В Санкт-Петербурге на международной олимпиаде по информатике курсанты Специального факультета Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий заняли третье место.
17 апреля в Ташкенте прошло очередное заседание Координационного комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников СНГ. Это мероприятие также послужило целям укрепления военного сотрудничества наших стран.
Министр обороны России генерал армии Сергей Шойгу в ходе визита посетил Академию Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Он также сообщил, что Россия готова обучать большее число военнослужащих из Узбекистана, а также направить преподавателей в республику для подготовки военных специалистов в связи с распространением угрозы международного терроризма. «Мы готовы и дальше не только делиться нашим опытом, но и готовить специалистов. Именно поэтому количество военных специалистов, которые сегодня учатся в наших учебных заведениях в России, … предполагаем увеличить не на проценты, а в разы», — приводит слова Шойгу информационное агентство ТАСС.
В программе визита российского гостя также посещение древнего Самарканда, возложение цветов к месту захоронения Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова, ознакомление с другими памятниками города.
Приезд министра обороны России в Узбекистан становится важным прологом к предстоящему государственному визиту в нашу страну главы Российской Федерации Владимира Путина. Ведь Узбекистан и Россию объединяют светлая память о подвигах наших отцов и дедов в годы войны, а также схожесть сегодняшних взглядов на укрепление стабильности, единство подходов к проблеме борьбы против международного экстремизма и терроризма.