Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 август куни АҚШ Сенати Миллий хавфсизлик ва ҳукумат ишлари бўйича қўмитаси раиси Гэри Питерсни қабул қилди.
Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда амалий ҳамкорликни, энг аввало, икки мамлакатнинг парламентлараро мулоқоти доирасида кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро алоқалар ва алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Икки томонлама савдо кўрсаткичлари ўсмоқда, АҚШнинг етакчи компаниялари иштирокидаги муваффақиятли кооперация лойиҳалари кўпаймоқда. Муҳим гуманитар дастурлар амалга оширилмоқда.
Устувор йўналишларда қўшма лойиҳаларни илгари суриш мақсадида парламентлараро ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий кун тартибидаги масалалар, шу жумладан АҚШ Президенти ташаббуси билан Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси тадбирлари доирасида ўтказиладиган “C5+1” форматидаги биринчи саммитга тайёргарлик кўриш юзасидан фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 августа принял председателя Комитета Сената США по национальной безопасности и делам правительства Гэри Питерса.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширения практического взаимодействия, прежде всего в рамках диалога парламентов двух стран.
С удовлетворением отмечена активизация взаимных контактов и обменов. Растут показатели двусторонней торговли, увеличивается число успешных примеров кооперации с ведущими американскими компаниями. Реализуются важные гуманитарные программы.
Особое внимание уделено развитию межпарламентского сотрудничества в целях продвижения совместных проектов в приоритетных направлениях.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе по вопросам подготовки предстоящего первого саммита в формате «С5+1», проводимого по инициативе Президента США на полях мероприятий Генеральной ассамблеи ООН в городе Нью-Йорке.