Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий соҳалардаги ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 2-3 май кунлари Наманган вилоятида бўлди.
Давлатимиз раҳбари ташрифнинг иккинчи куни Тўрақўрғон туманидаги Исҳоқхон Тўра Ибрат мемориал мажмуасида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Ўзбекистон замини дунё тамаддуни ва илм-фани ривожига беқиёс ҳисса қўшган улуғ алломалар, азиз-авлиёлар юрти сифатида шуҳрат қозонган. Аждодларимиз бебаҳо меросини илмий асосда чуқур ўрганиш, қадамжоларини обод масканга айлантириш доимий эътиборда.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 2 ноябрь куни Наманган вилояти сайловчилари билан учрашувда Исҳоқхон Ибрат боғи ва ёдгорлик мажмуасини барпо қилиш, “Ибрат мактаби”ни ташкил этиш ташаббусини илгари сурган эди.
Қайд этиш жоизки, ХIX асрда Тўрақўрғон заминида туғилиб ўсган Ибрат араб, форс, рус, ҳинд, урду, инглиз, француз тилларини яхши билган. Қадимий финикия, яҳудий, сурия, юнон ёзувларини ўрганган. Серқирра ижодкор сифатида “Луғати ситта ал-сина” (“Олти тилли луғат”), “Жомеъ ул-хутут” (“Хатлар мажмуи”), “Тарихи Фарғона”, “Тарихи маданият” , “Мезон уз-замон” («Замон тарозуси»), “Санъати Ибрат, қалами Мирражаб Бандий” каби ўндан ортиқ тилшуносликка оид, илмий-тарихий ҳамда маърифий асарлар яратган. Ибрат домла 1886 йилдаёқ эски мактабларга нисбатан бирмунча илғор бўлган мактаб очган. 1907 йилда эса янги “усули савтия” мактабини ташкил этиб, қишлоқ болаларини ўқитган.
Ибрат ўлкамиздаги илк матбаачилардан бири сифатида 1908 йил Оренбург шаҳридан литографик машина харид қилиб, уни Оренбургдан Қўқонгача поездда, Қўқондан Тўрақўрғонга туяларга ортиб, катта машаққатлар билан олиб келган ва ўз ҳовлисида “Исҳоқия босмахонаси”ни ташкил қилган. Бу босмахона ўтган асрнинг 60-йилларигача фаолият кўрсатиб келган ва у ерда турли илмий-маърифий китоб ва рисолалар, миллий газеталар чоп этилган, уларни тарқатиш учун Фарғона водийси бўйлаб ўнлаб китоб дўконлари ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари ўтган йил июль ойида Наманган вилоятига ташрифи доирасида ушбу комплексда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишган, уни мазмун жиҳатидан такомиллаштириш, тил ўргатиш бўйича махсус мактабни Наманган давлат университети қошида ташкил этиш, бу ерда Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ҳамда Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети, Тошкент давлат шарқшунослик институти билан ҳамкорликда хорижий тилларни чуқурлаштирилган тарзда ўргатиш зарурлигини таъкидлаган эди. Ўқитувчи ва ўқувчиларга зарур шароитлар яратиш, мажмуа атрофини ободонлаштириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Ўтган вақт мобайнида икки гектардан зиёд майдонни эгаллаган мемориал мажмуада кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Лойиҳа қиймати 13 миллиард сўмдан зиёд мажмуа боғ-хиёбон, унинг ўртасида Исҳоқхон тўра Ибрат ҳайкали, миллий услубдаги айвон, босмахона, мусиқали фаввора, чет тилларни ўқитишга ихтисослаштирилган 400 ўринли мактаб-интернат ва тарихий-меъморий обидада барпо этилган музейни ўз ичига олади.
Президентимиз Исҳоқхон Ибрат номидаги хорижий тилларга ихтисослашган мактаб-интернатда бўлди, ўқитувчи ва ўқувчилар билан суҳбатлашди.
– Ибрат домланинг эл-юртимиз тараққиёти йўлидаги фидокорона хизматлари нафақат ўз даврида, балки бугунги кунда ҳам барчамиз учун ҳақиқий ибрат намунаси бўлиб қолмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев. – Ёшларимиз шунга муносиб, юрт корига ярайдиган инсонлар бўлиб вояга етиши керак. Бу мактабга нафақат Наманган вилояти, балки мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан энг иқтидорли ёшлар ўқишга қабул қилинади.
Хорижий тиллар бўйича илмий ишлар қилиш, тил ўргатиш методологиясини такомиллаштириш, мактаб-интернатда дарсларни шу асосда олиб бориш кераклиги қайд этилди.
Президентимиз Ибрат мактабини аъло баҳоларга битирган ўғил-қизларни олий ўқув юртларига имтиҳонсиз қабул қилиш ва грант асосида ўқитиш бўйича топшириқ берди.
Шавкат Мирзиёев мажмуага уйғун тарзда Косонсой сойининг икки қирғоғида бунёд этилган хиёбонни кўздан кечирди. Бу ерда қурилаётган уй-жойлар, савдо шохобчалари, кўнгилочар масканлар, сайр йўлаклари ва бошқа инфратузилма объектлари қурилишини янада такомиллаштириш бўйича тавсиялар берди.
Исҳоқхон Ибрат музейи билан танишув асносида Президентимиз вилоят зиёлилари, нуронийлар билан мулоқот қилди. Улар давлатимиз раҳбарига буюк аждодларимиз хотирасини абадийлаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратаётгани учун миннатдорлик изҳор этди.
Мамлакатимизда мактабгача таълим муассасалари фаолиятини такомиллаштириш, болаларни мактабга тайёрлашга алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Давлатимиз раҳбари ҳудудларга ташрифи чоғида шундай муассасалар фаолияти билан танишмоқда. Бу бежиз эмас. Мутахассислар фикрича, ўқувчиларнинг фанларни қанчалик пухта ўзлаштириши боғчада олган билимига боғлиқ.
Бу борада Наманган вилоятида ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимиз кўрсатмалари асосида Тўрақўрғон тумани “Янгиобод” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида 2 миллиард 250 миллион сўм эвазига 10-мактабгача таълим муассасаси барпо этилди. Исҳоқхон Ибрат мажмуаси ёнида жойлашган ушбу боғчада болажонлар таълим-тарбия олиши учун барча шароит яратилган. Жорий йилда боғчага 200 болани қабул қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбарига боғчада ўтказилаётган машғулотлар жараёни, яратилган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳар давлат хизматлари марказида бўлди. Марказга “Карбонам” МЧЖ тасарруфидаги фойдаланилмай турган тўрт қаватли бино ажратилган. 15 миллиард сўмдан зиёд маблағ эвазига реконструкция ва жиҳозлаш ишлари амалга оширилди.
Марказда электрон навбат тизими жорий этилган бўлиб, кунига 800 дан ортиқ жисмоний ва юридик шахсларга 50 дан зиёд давлат хизматлари кўрсатилади. Бу ерда Халқ қабулхонаси, нотариал идора, ФҲДЁ, паспорт бўлимлари, суғурта, кадастр, ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш хизматлари, банк шохобчаси жойлашган. Тез тиббий ёрдам хизмати, болалар майдончаси, кафе ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари марказдаги шарт-шароитлар билан танишди, ҳайдовчилик гувоҳномасини бериш жараёнини бевосита кузатди. Ушбу гувоҳномаларга микрочип ўрнатилган бўлиб, шахснинг паспорт маълумотлари киритилади. Паспорт бўлмаганда шахсни тасдиқловчи ҳужжат ўрнига ўтади.
– Биз бу хизматни нима учун ташкил қилдик? Адолат бузилмаслиги, коррупция бўлмаслиги, одамлар қийналмаслиги учун, – деди Президентимиз. – Ушбу муассаса давлат хизматлари марказлари фаолиятини ташкил этишнинг Наманган тажрибаси, одамлар билан мулоқотнинг янги намунаси бўлади. Энг катта ютуғимиз бундай идораларда энди фуқаролар эмас, ҳужжатлар ҳаракатланади.
Муассасанинг учинчи қаватида “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази вилоят бўлими ҳамда Наманган инновация маркази фаолият кўрсатмоқда.
Президентимиз хотин-қизларни ўйлантираётган муаммоларни бартараф этиш, уларнинг манфаатларини таъминлаш борасида Республика Хотин-қизлар қўмитаси, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази олдида турган масалаларга эътибор қаратди. Вилоятнинг ҳар бир тумани кесимида оилаларнинг ижтимоий аҳволини ўрганиш ва илмий асосланган таклифлар ишлаб чиқиш, хотин-қизлар бандлиги, тиббий маданияти бўйича таҳлиллар олиб бориш зарурлигини таъкидлади.
– Хотин-қизлар қўмиталари вакиллари энди йиғилишма-йиғилиш юрмайди, ўз участкасидаги аёллар муаммолари билан шуғулланади. Бу соҳадаги энг катта иллат – хотин-қизлар қўмиталари ўз ортидан ҳеч кимни эргаштиролмайди. Бунга барҳам берилсагина жамиятимизда маънавий муҳит ўзгаради, хотин-қизлар муаммолари камаяди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Хотин-қизлар ишсизлигининг олдини олиш, кўрсатилаётган тиббий хизматни, уй-жой шароитини яхшилаш, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш юзасидан мутасаддиларга зарур топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари ташрифидан сўнг “Оила” илмий-амалий тадқиқот марказининг Наманган шаҳар ва 11 туман бўлимига “Spark” автомобиллари топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 16 сентябрдаги “Наманган шаҳрида замонавий маданият ва истироҳат боғини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида улкан истироҳат боғи барпо этилмоқда. Мазкур мажмуанинг тамал тоши Президентимизнинг ўтган йил Наманган вилоятига ташрифи чоғида қўйилган эди.
“Наманган истиқлол боғи”ни ташкил этиш лойиҳасида маҳаллий аҳоли ва вилоят меҳмонлари, хусусан, ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказишга хизмат қиладиган инфратузилма объектлари кўзда тутилган. 110 гектар майдонни қамраб олган боғда очиқ ва ёпиқ сузиш ҳавзаси, мини-стадион, муз саройи, тўрт юлдузли меҳмонхона, йирик аттракционлар, эртаклар шаҳарчаси, савдо мажмуалари, кутубхона, интернет кафе, боулинг ва фитнес клублари, кўп қаватли замонавий автотураргоҳ, ҳунармандлар маркази, амфитеатр, аквапарк жойлашади. Ўзига хос ландшафтга эга ҳудудга ноёб манзарали дарахт ва гуллар экилиб, ботаника боғи яратилади.
Туркиянинг “DOME+PARTNERS” компанияси лойиҳаси асосида қурилаётган мажмуанинг умумий қиймати 12 миллион доллар ва 116 миллиард сўмни ташкил этади. 2019 йилда фойдаланишга топширилиши кўзда тутилган боғда 1 минг 500 га яқин иш ўрни яратилади. У йилига 100 минг кишига хизмат кўрсатади.
Айни пайтда бу ерда кенг қамровли бунёдкорлик ишлари давом этмоқда.
Давлатимиз раҳбарига маданият ва истироҳат боғида қурилиши режалаштирилаётган “Ўн бир Аҳмад” масжиди, Гулистон даҳасида бунёд этилиши мўлжалланган “Namangan City”, Поп туманидаги замонавий савдо мажмуаси ва «Pop eco park», Наманган шаҳар канализация тизимларини реконструкция қилиш ва кенгайтириш каби лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Президентимиз нафақат вилоят, балки мамлакатимизда қиёси йўқ бўладиган мазкур мажмуани сифатли барпо этиш бўйича зарур тавсиялар берди. Боққа «Afsona Land» номини беришни таклиф этди.
Шу билан давлатимиз раҳбарининг Наманган вилоятига сафари ниҳоясига етди. Ташриф давомида ютуқлар билан бирга, қатор камчиликлар ҳам мавжудлиги қайд этилиб, уларни бартараф этиш юзасидан топшириқлар берилди. Бу одамларнинг оғирини енгил қилиш, ҳар бир соҳада адолатни таъминлаш, ҳудудларни изчил ривожлантиришда муҳим омил бўлади.

Облегчить заботы людей, обеспечивать справедливость во всем - наша главная задача
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с созидательной работой, ходом осуществляемых реформ, крупными проектами на местах, а также диалога с народом 2-3 мая посетил Наманганскую область.
Глава государства во второй день поездки ознакомился с созидательной работой, осуществленной в мемориальном комплексе имени Исхокхона Тура Ибрата в Туракурганском районе.
Узбекистан славится как земля великих мыслителей, внесших большой вклад в мировую цивилизацию и развитие наук. В стране уделяется большое внимание научному изучению бесценного наследия предков и благоустройству святых мест поклонения.
2 ноября 2016 года в ходе встречи с избирателями Наманганской области Шавкат Мирзиёев выдвинул идею о создании парка и мемориального комплекса в честь Исхокхона Ибрата, организации «Школы Ибрата».
Родившийся в ХIX веке на земле Туракургана Ибрат домла отлично владел арабским, персидским, русским, хинди, урду, английским, французским языками. Изучил древние финикийские, еврейские, сирийские, греческие письмена. В течение своей многогранной деятельности создал более десяти трудов по языкознанию, научно-исторические и просветительские произведения, среди которых особо следует отметить “Лугати ситта ал-сина” (“Словарь шести языков”), “Жомеъ ул-хутут” (“Сборник письменностей”), “Тарихи Фаргона”, “Тарихи маданият”, “Мезон уз-замон” («Весы времени»), “Санъати Ибрат, калами Мирражаб Бандий”. Уже в 1886 году Ибрат домла открыл новые прогрессивные школы. В 1907 году организовал новую школу “усули савтия”, в которой обучал сельских детей.
Будучи одним из первых типографов страны, Ибрат в 1908 году приобрел в Оренбурге литографическую машину и вез ее из Оренбурга до Коканда на поезде, из Коканда в Туракурган — на верблюдах и в своем дворе открыл типографию “Исхокия”. Эта типография действовала до 60-х годов прошлого века, в ней издавали различные научно-просветительские книги, монографии, газеты, для их распространения по всей Ферганской долине были открыты десятки книжных магазинов.
В июле прошлого года в рамках поездки в Наманганскую область глава государства ознакомился с проводимой в комплексе созидательной работой и отметил необходимость его усовершенствования в плане содержания, организации специализированной школы при Наманганском государственном университете с углубленным обучением иностранных языков совместно с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, Узбекским государственным университетом мировых языков и Ташкентским государственным институтом востоковедения. Дал указания по созданию условий для преподавателей и учащихся, благоустройству территории комплекса.
За минувшее время в мемориальном комплексе имени Исхокхона Тура Ибрата, занимающем площадь более двух гектаров, проведена масштабная созидательная работа. Комплекс проектной стоимостью более 13 миллиардов сумов вобрал в себя аллею, в центре которой установлен памятник Исхокхону Туре Ибрату, террасу в национальном стиле, типографию, музыкальный фонтан, специализированную 400-местную школу-интернат по изучению иностранных языков, а также музей, расположенный в историческом здании.
Шавкат Мирзиёев посетил специализированную школу-интернат по изучению иностранных языков имени Исхокхона Ибрата, побеседовал с учителями и учащимися.
18.jpg
– Самоотверженная жизнь Ибрата во имя развития Родины была образцом в его время, должна служить примером и в наши дни, — сказал Президент. – Наша молодежь должна быть достойной его имени и стремиться быть полезной для страны и народа. В эту школу будут приниматься талантливые дети не только из Наманганской области, но и со всех регионов.
Отмечалась необходимость осуществления исследований по иностранным языкам, совершенствования методологии их преподавания и ведения на этой основе обучения в школе-интернате.
Президент поручил принимать выпускников, закончивших школу с отличными оценками, в высшие учебные заведения без экзаменов и обучать на грантовой основе.
Шавкат Мирзиёев осмотрел созданную вдоль ручья Касансая аллею, гармонично сочетающуюся с комплексом. Дал указания по дальнейшему совершенствованию строящихся здесь жилых домов, пунктов торговли, развлекательных центров, прогулочных дорожек и других объектов инфраструктуры.
В ходе посещения музея Исхокхона Ибрата на территории комплекса Президент побеседовал с представителями интеллигенции области, аксакалами. Они выразили главе государства благодарность за особое внимание к увековечению памяти великих предков.
В нашей стране уделяется особое внимание совершенствованию деятельности дошкольных образовательных учреждений, подготовке детей к школе. Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в ходе поездок в регионы знакомится с деятельностью таких учреждений. И неспроста, ведь по мнению специалистов, глубокое освоение учащимися знаний зависит от воспитания, полученного в детском саду.
В Наманганской области также проводится широкомасштабная работа в этом направлении.
В соответствии с поручениями Президента на территории схода граждан махалли «Янгиобод» Туракурганского района построено дошкольное образовательное учреждение №10 проектной стоимостью 2 миллиарда 250 миллионов сумов. В детском саду, расположенном рядом с комплексом имени Исхокхона Ибрата, созданы все условия для воспитания детей. В текущем году планируется принять 200 детей.
Главе государства рассказано о проводимых занятиях, созданных условиях в детском саду.
Шавкат Мирзиёев посетил Наманганский городской центр государственных услуг. Центру было предоставлено пустующее четырехэтажное здание при ООО “Карбонам”. Здесь выполнены работы по реконструкции и оснащению на более чем 15 миллиардов сумов.
В центре налажена система электронной очереди, в день оказываются более 50 видов госуслуг свыше 800 физическим и юридическим лицам. В здании также расположены Народная приемная, нотариальная контора, отделы ЗАГС, оформления гражданства, страхования, кадастра, замены водительских удостоверений, банковский филиал. Обустроены медпункт, детская площадка и кафе.
Президент ознакомился с созданными в центре условиями, наблюдал за процессом замены водительского удостоверения. Удостоверение содержит микрочип с паспортными данными владельца, может заменять документ, удостоверяющий личность.
21.JPG
22.JPG
27.JPG
– Для чего мы наладили эти услуги? Чтобы обеспечить справедливость, положить конец коррупции и облегчить людям жизнь, – сказал глава государства. – Деятельность данного учреждения послужит наманганским опытом организации работы центров государственных услуг, диалога с народом. А самое главное, отныне в подобных ведомствах будут перемещаться не люди, а документы.
На третьем этаже здания действуют областной отдел Научно-практического исследовательского центра “Оила” и Наманганский центр инноваций.
Президент уделил внимание вопросам, стоящим перед Комитетом женщин Узбекистана и Научно-практическим исследовательским центром “Оила”, по устранению волнующих женщин проблем и обеспечению их интересов. Он отметил, что необходимо изучить социальное положение семей в разрезе каждого района области и разработать на этой основе научно обоснованные предложения, осуществлять анализ занятости и медицинской культуры женщин.
– Отныне представители комитетов женщин не будут ездить по собраниям, а будут заниматься лишь проблемами женщин на закрепленных за ними участках. Самый большой недостаток в сфере – это неспособность комитетов женщин вести за собой. Лишь устранив его, мы сможем изменить духовную обстановку в обществе, уменьшить количество проблем женщин, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны поручения по предотвращению безработицы среди женщин, улучшению оказываемых им медицинских услуг, их жилищных условий, развитию женского предпринимательства.
После посещения главой государства Наманганскому городскому и 11 районным отделам Научно-практического исследовательского центра “Оила” вручены автомобили “Spark”.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по организации современного парка культуры и отдыха в городе Намангане” от 16 сентября 2017 года в городе Намангане создается большой парк отдыха. Фундамент данного комплекса был заложен в ходе поездки Президента в Наманганскую область в прошлом году.
Проектом по организации “Наманган истиклол боги” предусмотрено возведение объектов инфраструктуры, которые будут служить содержательному досугу жителей города и гостей области, в частности, молодежи. В парке, раскинувшемся на 110 гектарах площади, будут расположены крытый и открытый бассейны, мини-стадион, ледовый дворец, четырехзвездочная гостиница, аттракционы, сказочный городок, торговые пункты, библиотека и интернет-кафе, боулинг и фитнес-клубы, многоэтажная современная автостоянка, центр ремесленников, амфитеатр, аквапарк. На территории парка будут высажены декоративные деревья и цветы, будет разбит ботанический сад.
Общая стоимость комплекса, возводимого на основе проекта турецкой компании “DOME+PARTNERS”, составляет 12 миллионов долларов и 116 миллиардов сумов. В парке, введение в эксплуатацию которого планируется в 2019 году, будет создано около 1 500 новых рабочих мест. Парк будет принимать 100 тысяч человек в год.
В настоящее время здесь продолжается масштабная созидательная работа.
Главе государства была представлена информация о таких проектах, как строительство мечети “Ун бир Ахмад” в этом парке культуры и отдыха, строительство “Namangan City” на массиве Гулистан, современного торгового комплекса и парка «Pop eco park» в Папском районе, а также реконструкция и расширение системы канализации города Намангана.
Президент поручил обеспечить качественное строительство данного комплекса, не имеющего аналогов не только в области, но и по всей стране. Он предложил назвать парк «Afsona Land».
На этом поездка главы нашего государства в Наманганскую область завершилась. В ходе нее наряду с достигнутыми успехами отмечалось наличие ряда недостатков, даны поручения по их устранению. Это послужит важным фактором облегчения забот людей, обеспечения справедливости во всех сферах, динамичного развития регионов.