Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қатар Давлати Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан 13 июль куни ўтказилган телефон орқали мулоқотида олий даражадаги келишувларни амалга ошириш, йирик инвестиция лойиҳаларини тайёрлашни жадаллаштириш ва уларни илгари суриш масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Қатар Амири Ўзбекистон етакчисини бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида қозонган ишончли ғалабаси билан дилдан қутлади.
Дўст Қатар халқи номидан Ўзбекистон раҳбари ва кўп миллатли халқига тинчлик-осойишталик, фаровонлик, барқарор тараққиёт ва равнақ тилади.
Етакчилар жорий йил 5-6 июнь кунлари Қатар Амирининг Ўзбекистон Республикасига давлат ташрифи давомида қабул қилинган битим ва келишувларнинг сўзсиз ижросини таъминлаш бўйича зарур чоралар кўришга келишиб олдилар.
Яқин фурсатда қўшма Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ҳамда икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокида бизнес форумини ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.

Вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне, ускорения подготовки и продвижения крупных инвестиционных проектов были подробно обсуждены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани 13 июля.
Эмир Катара сердечно поздравил лидера Узбекистана с уверенной победой на прошедших выборах Президента Республики Узбекистан.
От имени дружественного народа Катара пожелал главе и многонациональному народу Узбекистана мира, благополучия, устойчивого развития и процветания.
Лидеры двух стран договорились принять необходимые меры для обеспечения безусловной реализации соглашений и договоренностей, принятых в ходе государственного визита Эмира Катара в Республику Узбекистан 5-6 июня текущего года.
Подчеркнута важность проведения в ближайшие сроки заседания совместной Межправительственной комиссии и бизнес-форума с участием ведущих компаний двух стран.