Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 июнь куни Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти Антонелла Бассанини қабул қилди.
Янги Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни самарали илгари суришда Ўзбекистон билан Жаҳон банки гуруҳи ўртасидаги кенг кўламли стратегик ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Антонелла Бассанини юксак лавозимга тайинлангани билан самимий қутлади ва катта муваффақиятлар тилади.
Кейинги йилларда икки томонлама шериклик муносабатларини ривожлантиришда катта ютуқларга эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзбекистон банкнинг энг йирик бенефициарларидан биридир – лойиҳалар портфели 3 баробарга кенгайди ва бугунги кунда 11 миллиард доллардан ошди. 2026 йилга қадар Шериклик дастури 4 миллиард долларлик устувор лойиҳаларни ўз ичига олган.
Жаҳон банки соғлиқни сақлаш, таълим, қишлоқ хўжалиги, банк, энергетика, транспорт, рақамлаштириш ва бошқа йўналишларда амалга оширилаётган янгиланишларга кўмаклашмоқда.
Иқлим ўзгариши ва ривожланиш бўйича Мамлакат ҳисоботини тайёрлаш якунланмоқда. Банк иштирокида тараққиёт институтлари билан амалий ҳамкорликни мувофиқлаштириш бўйича самарали механизм – «Мамлакат платформаси» ишга туширилди.
Вице-президент Антонелла Бассани сермаҳсул ҳамкорликнинг бугунги даражасини юқори баҳолади ҳамда Жаҳон банки мамлакатимиздаги ортга қайтмас ислоҳотлар дастурини изчил ва ҳар томонама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини тасдиқлади.
2030 йилга қадар муддатга белгиланган мақсадли вазифаларга мувофиқ камбағалликка қарши курашиш, қишлоқлар ва ўрта шаҳарлар инфратузилмасини модернизация қилиш, хотин-қизлар ва ёшлар бандлигига кўмаклашиш, соғлиқни сақлаш ва таълимни ислоҳ қилиш лойиҳалари диққат марказида турибди.
«Яшил» энергетикани жорий этиш, ер ислоҳотини, ҳудудларни комплекс ривожлантириш ва давлат корхоналарини хусусийлаштириш дастурларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Марказий Осиёда минтақавий инфратузилмавий лойиҳаларни илгари суриш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Антонеллу Бассани.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления полномасштабного стратегического сотрудничества Узбекистана с Группой Всемирного банка в эффективном продвижении программы социально-экономических реформ в Новом Узбекистане.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил вице-президента Антонеллу Бассани с назначением на высокий пост и пожелал больших успехов.
С удовлетворением отмечено, что за последние годы достигнут большой прогресс в развитии двусторонних партнерских отношений. Узбекистан является одним из крупнейших бенефициаров Банка – портфель проектов увеличился в три раза и в настоящее время превышает 11 миллиардов долларов. Текущая Программа партнерства до 2026 года включает приоритетные проекты на 4 миллиарда долларов.
Всемирный банк оказывает поддержку в осуществлении преобразований в сфере здравоохранения, образования, сельского хозяйства, банковского сектора, энергетики, транспорта, цифровизации и других направлениях.
Завершается подготовка Странового отчета по климатическим изменениям и развитию. При участии Банка запущена «Страновая платформа» – эффективный механизм координации практического взаимодействия с институтами развития.
Вице-президент Антонелла Бассани высоко оценила современный уровень плодотворного сотрудничества и подтвердила приверженность Всемирного банка последовательной и всесторонней поддержке программы необратимых реформ в нашей стране.
В фокусе находятся проекты по борьбе с бедностью, модернизации сельской инфраструктуры и средних городов, содействию занятости женщин и молодежи, реформированию здравоохранения и образования в соответствии с целевыми задачами на период до 2030 года.
Особое внимание уделяется внедрению «зеленой» энергетики, реализации земельной реформы, программ комплексного развития регионов и приватизации государственных предприятий.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам продвижения региональных инфраструктурных проектов в Центральной Азии.