Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 апрель куни оила аъзолари билан бирга Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги 59-референдум участкасига ташриф буюриб, референдумда овоз берди.
Референдумда “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги конституциявий қонун лойиҳаси овозга қўйилган. Маълумки, бу жараёнга бир ярим йил мобайнида пухта тайёргарлик кўрилди. Конституциявий қонун лойиҳаси оммавий ахборот воситаларида эълон қилиниб, халқнинг фикри ўрганилди. Жамоатчилик томонидан 220 мингдан зиёд таклифлар келиб тушди. Уларнинг ҳар тўрттасидан биттаси лойиҳаданжой олди.
Ушбу таклифлар асосида янгиланаётган Конституция моддалари сони амалдаги 128 тадан 155 тага, нормалари 275 тадан 434 тага ошди. Яъни, Асосий қонунимизнинг 65 фоиз матни халқимиз таклифлари асосида янгиланди. Бунда халқаро тажриба ҳам инобатга олинди, турли соҳалардан етук мутахассислар ва экспертлар жалб этилди.
Конституция давлатимиз барқарорлиги ва келажаги, инсон манфаатларининг ҳуқуқий асосидир. Фуқаролар буни чуқур ҳис этиб, референдумда фаол иштирок этмоқда.
Бу сиёсий жараённи 45 та давлат ва 14 нуфузли халқаро ташкилотдан жами 383 нафар халқаро кузатувчи бевосита кузатиб бормоқда. Маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари кенг, очиқ-ошкора ёритмоқда.

На референдум вынесен проект конституционного закона «О Конституции Республики Узбекистан». Этому процессу предшествовал полуторагодичный подготовительный процесс. Проект конституционного закона был опубликован в средствах массовой информации, изучено мнение народа. От общественности поступило более 220 тысяч предложений, из которых в проект включено каждое четвертое.
На основе этих предложений в проекте обновляемой Конституции количество статей выросло с действующих 128 до 155, количество норм – с 275 до 434. При этом был учтен международный опыт, привлечены ведущие специалисты и эксперты различных сфер.
Конституция является правовой основой стабильного развития и будущего нашей страны, обеспечения интересов человека. Граждане, глубоко осознавая это, активно участвуют в референдуме.
За данным мероприятием непосредственно наблюдают 383 международных наблюдателя из 45 стран и 14 авторитетных международных организаций. В обстановке открытости и прозрачности референдум широко освещают местные и зарубежные средства массовой информации.