25 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрида расмий ташриф билан бўлиб турган Чехия Республикаси Бош вазири Петр Фиала бошчилигидаги ҳукумат делегациясини қабул қилди.
Ўзбекистон-Чехия муносабатларини янада ривожлантириш ва икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорликни устувор йўналишларда кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Чехия мамлакатимизнинг Европадаги анъанавий ҳамкоридир. Жорий йилда икки томонлама дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги нишонланмоқда.
Кейинги бир неча йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 2 баробарга, қўшма корхона ва лойиҳалар сони эса 2,5 баробарга кўпайди.
Бугунги кунда қурилиш материаллари, тиббий ускуналарни ишлаб чиқариш, ишбилармонлик инфратузилмасини ривожлантириш лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Таълим, соғлиқни сақлаш ва маданият соҳаларидаги алмашинувлар ҳар доимгидек фаол. Мазкур ташриф доирасида Ўзбекистон-Чехия археологик экспедициясининг 20 йиллигига бағишланган кўргазма очилди.
Учрашув чоғида ўз минтақаларида саноат пешқадамлари бўлган мамлакатларимизнинг ўзаро манфаатли ҳамкорлигида мавжуд салоҳиятни самарали ишга солиш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Ҳукуматлараро комиссия ишини фаоллаштириш ва унинг навбатдаги йиғилишини ўтказиш зарурлиги қайд этилди.
Бугун мамлакатларимиз етакчи корхоналари иштирокида бўлиб ўтган ва истиқболли лойиҳалар тақдимот қилинган бизнес-форумнинг самарали якунлари юксак баҳоланди.
Қазиб чиқариш тармоғи, энергетикани модернизация қилиш, энергетик машинасозлик, электротехника, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик ва чарм саноати, транспорт ва логистика, тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш, транспорт йўлакларини ривожлантириш ва бошқалар устувор йўналишлар сифатида қайд этилди.
Юртимизда Чехиянинг илғор технологияларини кенг жорий қилишга қаратилган лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва биргаликда молиялаштириш воситаларидан фойдаланиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Ҳамкорликнинг ҳар бир йўналиши бўйича ишчи гуруҳлар тузиш ва “йўл харита”ларини ишлаб чиқишга қарор қилинди.
Бундан ташқари, Ишбилармонлар кенгашининг фаолияти қайта йўлга қўйилмоқда, унинг доирасида Ўзбекистон ва Чехия пойтахтлари ва ҳудудларида бизнес-форумларни мунтазам ўтказиб бориш режалаштирилмоқда.
Гуманитар алмашинувни кенгайтириш, шу жумладан Чехиянинг етакчи олий таълим муассасаларида ўзбекистонлик талабаларнинг таҳсил олиши учун квоталарни кўпайтириш ва маданий тадбирлар дастурини қабул қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 апреля принял правительственную делегацию Чешской Республики во главе с Премьер-министром Петром Фиалой, пребывающую в городе Ташкенте с официальным визитом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-чешских отношений и углубления практического сотрудничества двух стран в приоритетных направлениях.
Следует отметить, что Чехия традиционно является важным европейским партнером нашей страны. В этом году отмечается 30-летие со дня установления двусторонних дипломатических отношений.
За последние несколько лет объемы взаимного товарооборота увеличились в 2 раза, количество совместных предприятий и проектов – в 2,5 раза.
В настоящее время реализуются проекты по производству стройматериалов, выпуску медицинского оборудования, развитию деловой инфраструктуры.
Традиционно активные обмены осуществляются в сферах образования, здравоохранения и культуры. В рамках настоящего визита состоялось также открытие выставки, посвященной 20-летию узбекско-чешской археологической экспедиции.
В ходе встречи особо отмечена важность эффективного задействования потенциала взаимовыгодного сотрудничества двух стран, выступающих индустриальными лидерами в своих регионах.
Подчеркнута необходимость активизации деятельности Межправкомиссии и проведения ее очередного заседания.
Высоко оценены плодотворные итоги состоявшегося сегодня бизнес-форума с участием ведущих предприятий наших стран и презентацией перспективных проектов.
В качестве приоритетных направлений обозначены добывающая отрасль, модернизация энергетики, энергомашиностроение, электротехника, сельское хозяйство, текстильная и кожевенная промышленность, транспорт и логистика, организация прямого авиасообщения, развитие транспортных коридоров и другие.
Подчеркнута важность использования инструментов поддержки и софинансирования проектов, направленных на широкое внедрение передовых чешских технологий в нашей стране.
Принято решение о создании рабочих групп и выработке «дорожных карт» по каждому направлению сотрудничества.
Кроме того, возобновляется деятельность Делового совета, в рамках которого планируется регулярное проведение бизнес-форумов в столицах и регионах Узбекистана и Чехии.
Отдельное внимание было уделено вопросам расширения гуманитарного обмена, включая увеличение квот на обучение узбекских студентов в ведущих чешских вузах и принятие программы культурных мероприятий.