Тиббиётда хусусий секторга имконият берилгани рақобат ва сифатни оширишда муҳим омил бўлмоқда. Фарғона вилоятида бундай муассасалар 720 тага етди. Улардан бири Фарғона шаҳридаги “Meridian” тиббиёт марказидир.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ерда яратилган шароитлар билантанишди.
2021 йил декабрда фойдаланишга топширилган клиника замонавий ташхис ва даволаш хизматлари кўрсатиб келмоқда. Бунинг учун Германия, Жанубий Корея, Япония ва Хитойдан замонавий ускуналар келтирилган. Шифохона 120 та стационар ўринга, йилига 2 мингта жарроҳлик амалиётини ўтказиш қувватига эга.
Эътиборлиси, ўтган йили тиббиёт маркази ҳузурида университет ҳам очилди. Ҳозир 600 нафар талаба ўқимоқда, уларга чет эллик ўқитувчилар сабоқ бераётир. Талабалар тиббиёт марказида амалиёт ўтайди.
Шу тариқа бу муассаса замонавий клиникалар, ташхис марказлари, лабораториялар ва университетни ўзида бирлаштирган тиббиёт кластерига айланди.
Давлатимиз раҳбари шифокорлар билан суҳбатлашди.
– Хусусий тиббиётга шароит яратганимиз ўзини оқлади, буни аҳоли қабул қилди. Чунки одамларимиз яхши яшашга интиляпти, ўз соғлиғига қараяпти. Аҳоли даромадини ошириш бўйича қилаётган ҳамма ҳаракатларимиз аслида шунинг учун – халқимизнинг соғлом ва фаровон яшаши учун, – деди Шавкат Мирзиёев.
Клиниканинг интервенцион кардиология, кардиохирургия, трансплантология, радиологияни йўлга қўйиш борасидаги лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.

Предоставление частному сектору возможностей в медицину становится важным фактором повышения конкуренции и качества в сфере. Частных медицинских организаций в Ферганской области насчитывается 720. Одним из них является медицинский центр «Meridian» в городе Фергане.
Клиника, сданная в эксплуатацию в декабре 2021 года, оказывает современные диагностические и лечебные услуги. Для этого здесь установлено современное оборудование из Германии, Южной Кореи, Японии и Китая. Клиника располагает стационаром на 120 коек и способна проводить 2 тысячи хирургических операций в год.
Примечательно, что в прошлом году при медицинском центре был открыт университет. Сейчас он обучает 600 студентов, привлечены иностранные преподаватели. Студенты проходят практику в медицинском центре.
— Наше внимание созданию условий для частной медицины оправдало себя, население хорошо приняло это. Потому что наш народ стремится жить хорошо и начинает больше заботиться о своем здоровье. Все наши усилия по увеличению доходов населения направлены именно на это – обеспечить людям здоровую и благополучную жизнь, – сказал Шавкат Мирзиёев.