Президент Тошкентга қайтиб келди
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмоннинг таклифига биноан 9-10 март куни давлат ташрифи билан Душанбеда бўлди.
Ташриф чоғида Миллат қасрида Президентларнинг яккама-якка учрашуви бўлиб ўтди. Дўстона ва конструктив руҳда ўтган суҳбатда сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникациявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда икки томонлама кенг қамровли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш истиқболлари, шунингдек, минтақавий ва халқаро муаммолар муҳокама қилинди.
6104a057-d22a-1894-fad4-caf6e4c122f1.jpg
Ўзбекистон ва Тожикистон расмий делегациялари иштирокида кенгайтирилган таркибдаги учрашувда ҳамкорликнинг бошқа муҳим масалалари ҳам кўриб чиқилди. Музокарада узоқ муддатли муносабатларнинг ҳуқуқий асосларини янада ривожлантириш ва ҳамкорликнинг барча йўналишларидаги мавжуд юксак салоҳиятни имкон қадар тўла рўёбга чиқариш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида икки мамлакат раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси билан Тожикистон Республикаси ўртасида Дўстлик ва яхши қўшниликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги Қўшма баёнот, Ўзбекистон – Тожикистон давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартномани имзоладилар.
fa634417-f9d8-9de9-45b4-97edd2b96180.jpg
Бундан ташқари, савдо, иқтисодиёт, инвестиция, молия, транспорт ва транзит, қишлоқ хўжалиги, сув-энергетика, солиқ, божхона, туризм, фан-таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, хавфсизлик ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳаларидаги ҳамкорлик ҳамда ҳудудлараро алоқаларни ривожлантиришга доир 27 ҳужжат имзоланди.
Ушбу салмоқли ҳужжатлар тўплами мамлакатларимиз ва қардош халқларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш учун янги ҳуқуқий асос яратади.
c3b70a99-33ac-7049-d6d4-bf038d6e55aa.jpg
Ташрифнинг иккинчи куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўзи учун ажратилган қароргоҳда Тожикистон Республикаси парламентининг Мажлиси намояндагон палатаси раиси Шукуржон Зуҳуров ҳамда ушбу мамлакат Бош вазири Қоҳир Расулзодани қабул қилди.
Шу билан давлатимиз раҳбарининг Тожикистон Республикасига давлат ташрифи якунига етди. Президент Шавкат Мирзиёев 10 март куни Тошкентга қайтиб келди.

Президент вернулся в Ташкент
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона 9-10 марта посетил эту с страну с государственным визитом.
В ходе визита в резиденции Касри миллат в Душанбе состоялась встреча Президентов двух стран тет-а-тет. В беседе, прошедшей в дружественной обстановке и конструктивном духе, были обсуждены перспективы дальнейшего расширения и углубления полномасштабного двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также региональные и международные проблемы, представляющие взаимный интерес.
6104a057-d22a-1894-fad4-caf6e4c122f1.jpg
На переговорах в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран были рассмотрены важные вопросы дальнейшего развития правовых основ долгосрочного взаимодействия и максимального задействования имеющегося огромного потенциала по всем направлениям сотрудничества.
По итогам переговоров главы двух государств подписали Совместное заявление об укреплении дружбы и добрососедства и Договор об отдельных участках узбекско-таджикской государственной границы.
fa634417-f9d8-9de9-45b4-97edd2b96180.jpg
Кроме того, были подписаны 27 документов, направленных на дальнейшее развитие взаимодействия в сферах торговли, экономики, инвестиций, финансов, транспорта и транзита, сельского хозяйства, водно-энергетической, налогов, таможенного дела, туризма, образования и науки, здравоохранения, культуры, межрегионального сотрудничества, в области безопасности и противодействия преступности.
Этот солидный пакет документов создает новую правовую базу для дальнейшего всестороннего развития взаимовыгодных отношений между нашими странами и братскими народами.
c3b70a99-33ac-7049-d6d4-bf038d6e55aa.jpg
Во второй день визита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной ему резиденции принял председателя Палаты представителей парламента Таджикистана Шукуржона Зухурова и Премьер-министра этой страны Кохира Расулзода.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Таджикистан завершился. Глава нашего государства 10 марта вернулся в Ташкент.