Давлатимиз раҳбари Когон туманидаги «Аҳолитранс» масъулияти чекланган жамиятига ташриф буюрди
Мамлакатимизда атроф-муҳитни ободонлаштириш ва тозаликка риоя қилиш, маиший чиқиндиларни йиғиш, саралаш ва қайта ишлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимизнинг 2017 йил 21 апрелдаги “2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида 2017-2018 йилларда барча вилоятларда чиқиндиларни қайта ишлаш корхоналари қуриш кўзда тутилган.
Бугунги кунда чиқиндиларни қайта ишлаб, тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланаётганлар хориждан замонавий технологиялар келтириб, ўзига хос кластерлар ташкил этаётир.
3758d5f6-1429-7677-c4f1-c85ababc3765.jpg
Шавкат Мирзиёев 2017 йил 10-11 март кунлари Бухоро вилоятига ташрифи чоғида Когон туманида қурилиши мўлжалланган чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш кластери лойиҳаси билан танишган эди. Орадан бир йил ҳам вақт ўтмасдан мазкур корхона фаолият бошлади.
Корхонага тумандаги бўш турган бино ва иншоотлар “ноль” қийматда берилди. Шартномага кўра, 1,6 миллиард сўм маблағ сарфланиб, бинолар таъмирдан чиқарилди. 5,5 миллиард сўм маблағ эвазига корхонанинг асосий ишлаб чиқариш иншоотлари қурилди.
fa53cb1c-8a36-7130-6353-15cf9331603d.jpg
Хитойдан бир кеча-кундузда 450 тонна чиқиндини қабул қилиш қувватига эга линия келтириб, ўрнатилди. Бу ерда металл, тош, шиша, яроқсиз резина ва автошиналар, пластмасса, ёғоч-тахта бўлаклари, шох-шабба, макулатура, қурилиш материаллари чиқиндиси, қийқим матолар сараланади ва қайта ишланади. Ушбу чиқиндилардан брикет, синтетик тола, қоғоз картон, тўқимачилик матоси, пишган ғишт, биогумус ва бошқа тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарилиб, экспорт қилинади.
Тўрт юздан зиёд киши меҳнат қилаётган корхонага Бухоро ва Когон шаҳарлари, Бухоро, Когон туманларидаги маиший чиқиндилар келтирилмоқда. Кейинчалик корхона фаолиятини кенгайтириш, вилоятнинг барча ҳудудларидан чиқиндиларни йиғиб, чиқинди полигонларини чиқиндилардан тозлаш режалаштирилган. Натижада яна кўплаб ишчи ўрни яратилади.
6834426f-cd0a-aaf6-6aa8-d5d92be0abdf.jpg
Корхона атрофидан ишчилар учун уй-жой, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчаси, ёпиқ сузиш ҳавзаси, шифохона, спорт майдончаси, автотураргоҳ, мактаб ҳамда мактабгача таълим муассасаси қуриш мўлжалламоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг ишлаб чиқариш жараёни билан танишди. Чиқинди йиғиш қамрови ва қайта ишлаш қувватини янада кенгайтириш, шундай корхоналарни бошқа жойларда ҳам ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Глава нашего государства посетил общество с ограниченной ответственностью «Ахолитранс» в Каганском районе
В нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по благоустройству и озеленению, охране окружающей среды, сбору, сортировке и переработке бытовых отходов.
Постановлением Президента нашей страны «О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с отходами на 2017-2021 годы» от 21 апреля 2017 года предусмотрено организовать во всех областях предприятия по переработке отходов.
В настоящее время организуются кластеры по переработке отходов и производству готовой продукции на основе современных зарубежных технологий.
3758d5f6-1429-7677-c4f1-c85ababc3765.jpg
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Бухарскую область 10-11 марта 2017 года ознакомился с проектом создания кластера по сортировке и переработке отходов в Каганском районе. За прошедший неполный год предприятие уже начало свою деятельность.
Предприятию были предоставлены пустующие здания и сооружения по «нулевой» стоимости с условием вложения инвестиций. В соответствии с договором, за счет 1,6 миллиарда сумов были отремонтированы дополнительные помещения, вложено 5,5 миллиарда сумов инвестиций, построены основные производственные сооружения завода.
fa53cb1c-8a36-7130-6353-15cf9331603d.jpg
Здесь установлена завезенная из Китая линия сортировки отходов мощностью приема до 450 тонн в сутки. Сортируются и перерабатываются металл, камень, стекло, отработанная резина и автошины, деревянные доски, ветки и листья, макулатура, строительные отходы, пластмассовая тара, ткани и лоскуты. Из этих отходов производятся и экспортируются брикеты, синтетическое волокно, картон, текстильная ткань, жженный кирпич, биогумус и другая готовая продукция.
Предприятие, в котором трудятся более 400 человек, сегодня собирает бытовые отходы в Бухаре и Кагане, Бухарском и Каганском районах. В дальнейшем планируется расширить деятельность предприятия, наладить сбор отходов во всех районах области, освободить полигоны. В результате будет создано еще больше рабочих мест.
6834426f-cd0a-aaf6-6aa8-d5d92be0abdf.jpg
Недалеко от предприятия намечено построить дома для работников, пункт торговли и бытового обслуживания, закрытый бассейн, больницу, спортивную площадку, автостоянку, школу и дошкольное образовательное учреждение.
Глава нашего государства ознакомился с процессом работы на предприятии. Дал поручения по расширению масштабов и мощностей переработки отходов, созданию таких предприятий в других районах.