“Chimyon” xalqaro umummavsumiy kurorti qurilishini jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
1. O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Fransiya Respublikasi Hukumati o‘rtasida 2021 yil 10 mayda “Chimyon” xalqaro umummavsumiy kurortini qurish loyihasi (keyingi o‘rinlarda – Loyiha)ni amalga oshirish uchun Moliyaviy protokol hamda ushbu protokol bo‘yicha 2022 yil 22 noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Fransiya Respublikasi Hukumati o‘rtasida 47,9 million yevro miqdoridagi qarz mablag‘larini jalb qilish yuzasidan Amalga oshiruv kelishuvi imzolanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Adliya vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Fransiya Respublikasi Hukumati o‘rtasida tuzilgan Amalga oshiruv kelishuviga belgilangan tartibda yuridik xulosa bersin.
2. Loyiha doirasida “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki” AJ tomonidan 20 million AQSH dollari miqdorida taqdim etiladigan kreditning garov ta’minoti sifatida “Beldirsoy-Chimyon-Nanay” xalqaro umummavsumiy kurortini qurish va ekspluatatsiya qilish bo‘yicha loyiha ofisi” davlat unitar korxonasi (keyingi o‘rinlarda – Loyiha ofisi) tomonidan sotib olinadigan uskunalar belgilansin.
3. Loyiha hududi chegarasigacha tashqi muhandislik tarmoqlari va infratuzilma ob’ektlarini barpo etish ishlarini bajarishda:
“O‘zsuvta’minot” AJning “Suv ta’minoti va oqova suv ob’ektlari qurilishi bo‘yicha injiniring kompaniyasi” UK – suv ta’minoti va oqova suv tarmoqlarini qurish;
“Hududiy elektr tarmoqlari” AJ – elektr energiyasi bilan ta’minlash;
Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi – Loyiha hududidagi davlat ahamiyatidagi avtomobil yo‘lini qurish (yo‘l bo‘yida tashqi yoritish vositalarini o‘rnatish hamda obodonlashtirishni inobatga olgan holda), Loyiha doirasida 2 515 m balandlikdagi o‘rta-stansiyasigacha vaqtinchalik yo‘l o‘tkazish;
“O‘zbektelekom” AK – telekommunikatsiya tarmoqlarini tortish va o‘rnatish ishlarini bajarish bo‘yicha buyurtmachi etib belgilansin.
Buyurtmachi etib belgilangan tashkilotlar ikki oy muddatda loyiha tashkilotlarini o‘rnatilgan tartibda o‘tkaziladigan tanlov (tender) savdolari orqali aniqlab, ular tomonidan loyihalashtirish ishlarining boshlanishini ta’minlasin.
4. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Energetika vazirligi, Raqamli texnologiyalar vazirligi, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “O‘zsuvta’minot” AJ, “O‘zbektelekom” AK Loyiha hududi chegarasigacha tashqi muhandislik tarmoqlari va infratuzilma ob’ektlarini barpo etish bo‘yicha amalga oshiriladigan qurilish-muhandislik ishlarining 2024 yil O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturiga kiritilishini, shuningdek, mazkur dastur doirasida hududlarni muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlash uchun nazarda tutilgan mablag‘lar hisobidan moliyalashtirilishini ta’minlasin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Bojxona kodeksida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari bo‘yicha to‘liq yoki qisman xalqaro moliya institutlarining va xorijiy hukumat moliya tashkilotlarining mablag‘lari (qarzlari, kreditlari) hisobidan O‘zbekiston Respublikasida amalga oshiriladigan loyihalar doirasida yuridik shaxslar tomonidan olinadigan tovarlarga bojxona bojidan ozod etish tarzidagi tarif imtiyozlari berilishi belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Hosil bo‘ladigan qo‘shilgan qiymat solig‘i summasi tezlashtirilgan tartibda qoplansin (qaytarib berilsin).
6. Loyihani amalga oshirish doirasida Loyiha ofisi bilan tuzilgan shartnomalar doirasida transport tashkilotlari O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududiga kirish yig‘imlaridan va O‘zbekiston Respublikasining umumfoydalaniladigan avtomobil yo‘llarida og‘ir yukli va yirik gabaritli transport vositalarining harakatlanishi uchun to‘lovlardan ozod etilsin.
7. Loyihani amalga oshirish doirasida Loyiha ofisi, bosh pudratchi va loyiha tashkilotlariga O‘zbekiston Respublikasiga olib kirilayotgan tovarlar, jihozlar va uskunalarni “bojxona ombori” bojxona rejimiga rasmiylashtirgan holda pudratchi tashkilotlarning omborlariga joylashtirishga ruxsat berilsin.
8. Loyihani amalga oshirish doirasida 2024 yil 31 dekabrga qadar:
Loyiha ofisiga, istisno tariqasida, muhandislik-kommunikatsiya va infratuzilma ob’ektlaridan tashqari qismi uchun qurilish-montaj ishlarini loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish bilan bir vaqtda (parallel loyihalashtirgan holda) bajarishga ruxsat berilsin;
jalb qilingan pudratchi tashkilot, shuningdek, Fransiya kompaniyalarining Konsorsiumi a’zosi bo‘lgan “Patriarche”
kompaniyasi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi hududida loyihalashtirish faoliyatini amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq, Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkilotiga a’zo davlatlarning vakolatli organlari, tashkilotlari, jamiyatlari va birlashmalari tomonidan berilgan ruxsat beruvchi hujjatlar (litsenziyalar)ga asosan amalga oshirishi inobatga olinsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 24 martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–102-son qaroriga 2-ilovadan 592 va 606-pozitsiyalar chiqarib tashlansin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri A.A. Abduxakimov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish

О мерах по ускорению строительства международного всесезонного курорта «Чимган»
В целях дальнейшего повышения туристского потенциала республики, создания инфраструктуры инновационного туризма и организации привлечения инвестиций в нее, создания необходимых условий для строительства Международного всесезонного курорта «Чимган» в Бостанлыкском районе Ташкентской области:
1. Принять к сведению, что между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Французской Республики 10 мая 2021 года подписан Финансовый протокол для реализации проекта строительства Международного всесезонного курорта «Чимган» (далее – Проект), в соответствии с данным протоколом 22 ноября 2022 года – Соглашение о реализации привлечения заемных средств в размере 47,9 миллиона евро между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Французской Республики.
Министерству юстиции выдать в установленном порядке юридическое заключение по Соглашению о реализации, подписанному между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Французской Республики.
2. Определить в качестве залогового обеспечения кредита, выделяемого АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» в размере 20 миллионов долларов США, оборудование, закупаемое в рамках Проекта государственным унитарным предприятием «Проектный офис строительства и эксплуатации Международного всесезонного курорта «Бельдерсай – Чимган – Нанай» (далее – Проектный офис).
3. При выполнении работ по подведению внешних инженерных сетей и инфраструктурных объектов до границ территории Проекта определить заказчиками:
УП «Инжиниринговая компания по строительству объектов водоснабжения и канализации» АО «Узсувтаъминот» – по строительству сетей водоснабжения и сточных вод;
АО «Региональные электрические сети» – по энергоснабжению;
Комитет по автомобильным дорогам – по строительству автомобильных дорог государственного значения на территории Проекта (с учетом установки средств наружного освещения и работ по благоустройству придорожной территории), прокладке временной дороги до средней станции на высоте 2 515 метров в рамках Проекта;
АО «Узбектелеком» – по прокладке и установке телекоммуникационных сетей.
Организациям-заказчикам в двухмесячный срок определить путем проводимых в установленном порядке конкурсных (тендерных) торгов проектные организации и обеспечить начало ими проведения проектных работ.
4. Министерству экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерству экономики и финансов, Министерству энергетики, Министерству цифровых технологий, Комитету по автомобильным дорогам, АО «Региональные электрические сети», АО «Узсувтаъминот» и АО «Узбектелеком» обеспечить включение строительно-инженерных работ по строительству объектов внешней инженерной инфраструктуры и инфраструктурных объектов до границ территории Проекта в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2024 год, а также их финансирование в рамках данной программы за счет средств, предусмотренных для обеспечения инженерно-коммуникационной инфраструктурой регионов.
5. Принять к сведению, что на основании Таможенного кодекса Республики Узбекистан к товарам, приобретаемым юридическими лицами в рамках проектов, реализуемых в Республике Узбекистан, полностью либо частично финансируемых за счет средств (займов, кредитов) международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций в соответствии с международными договорами Республики Узбекистан, предоставляются тарифные льготы в форме освобождения от таможенного сбора.
Обеспечить покрытие (возврат) образовавшейся суммы налога на добавленную стоимость в ускоренном порядке.
6. В рамках реализации Проекта освободить от сборов за въезд на таможенную территорию Республики Узбекистан и платы за проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств по дорогам общего пользования Республики Узбекистан транспортные организации в рамках договоров, заключенных с Проектным офисом.
7. В рамках реализации Проекта разрешить Проектному офису, генеральным подрядным и проектным организациям помещать на склады подрядных организаций, товары, оборудование и инвентарь, ввозимые в Республику Узбекистан, с их оформлением в таможенный режим «таможенный склад».
8. В рамках реализации Проекта на срок до 31 декабря 2024 года:
Проектному офису в порядке исключения разрешить выполнять строительно-монтажные работы в части за пределами инженерно-коммуникационных и инфраструктурных объектов одновременно с разработкой проектно-сметной документации (параллельным проектированием);
принять во внимание, что проектная деятельность на территории Республики Узбекистан привлеченных подрядных организаций и члена Консорциума французских компаний – компании «Patriarche» (Франция) осуществляется в соответствии с действующим законодательством на основании разрешительных документов (лицензий), выданных уполномоченными органами, организациями, обществами и объединениями государств-членов Организации экономического сотрудничества и развития.
9. Из приложения № 2 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года № ПП–102 «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» позиции 592 и 606 исключить.
10. Возложить на министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Абдухакимова А.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.