Aholi bandligi va daromadlarini oshirishga har tomonlama ko‘maklashish, ishsizlar, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlar, mehnat bozoriga ilk bor kirib kelayotgan bitiruvchilar bandligini ta’minlash bo‘yicha yangi ta’sirchan mexanizmlarni joriy etish, ehtiyojmand aholini mehnat faoliyatiga jalb qilishda qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, yangi ish o‘rinlarini tashkil etgan tadbirkorlik sub’ektlari faoliyatini yanada rag‘batlantirish maqsadida:
1. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda ishlab chiqilgan, quyidagilarni o‘z ichiga oluvchi 2021 yilda yangi ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi bandligiga ko‘maklashish bo‘yicha davlat dasturi (keyingi o‘rinlarda – Davlat dasturi) ma’qullansin:
a) 2021 yilda 457 127 ta doimiy yangi ish o‘rinlarini tashkil etish bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlari, shu jumladan:
2021 yilda doimiy yangi ish o‘rinlarini tashkil etishning yig‘ma prognoz ko‘rsatkichlari 1-ilovaga muvofiq;
2021 yilda tarmoq investitsiya loyihalarini amalga oshirish va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish hisobiga yaratiladigan ish o‘rinlarining prognoz ko‘rsatkichlari 1.1-ilovaga muvofiq;
2021 yilda hududiy investitsiya loyihalarini amalga oshirish va yangi kichik korxona, mikrofirmalar tashkil etish hisobiga yaratiladigan ish o‘rinlarining prognoz ko‘rsatkichlari 1.2-ilovaga muvofiq;
2021 yilda yakka tartibdagi tadbirkorlikni hamda hunarmandchilikni rivojlantirish hisobiga yaratiladigan
ish o‘rinlarining prognoz ko‘rsatkichlari 1.3-ilovaga muvofiq;
b) 2021 yilda mehnat organlari tomonidan 513 575 nafar fuqaro bandligiga ko‘maklashish va ish beruvchilarni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlarning prognoz ko‘rsatkichlari, shu jumladan:
2021 yilda aholi bandligiga ko‘maklashish va ish beruvchilarni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlarning umumiy prognoz ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq;
2021 yilda ishsizlarni bo‘sh va zaxira ish o‘rinlariga ishga joylashtirish prognoz ko‘rsatkichlari 2.1-ilovaga muvofiq.
2. Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 2021 yilda aholi bandligiga ko‘maklashish uchun quyidagi miqdorlarda subsidiya, nafaqalar va mikrokreditlar ajratish prognoz ko‘rsatkichlari 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
subsidiyalar ajratish uchun – 92,3 milliard so‘m;
ishsizlik nafaqalari to‘lab berish uchun – 65,1 milliard so‘m;
kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirish xarajatlarini qoplash uchun – 40,6 milliard so‘m;
yangi ish o‘rinlari tashkil etishni nazarda tutuvchi kichik loyihalarni amalga oshirish uchun tijorat banklariga ajratiladigan resurslar uchun – 125 milliard so‘m.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar
va Toshkent shahar hokimliklari ikki hafta muddatda:
Davlat dasturi doirasidagi prognoz ko‘rsatkichlarini tuman (shahar)lar va sektorlar bo‘yicha oylar va choraklar kesimida ishlab chiqib, ularning xalq deputatlari viloyat, tuman (shahar) Kengashlarida muhokamadan o‘tkazilishini;
Davlat dasturi doirasidagi 2021 yilga mo‘ljallangan loyihalarning tarmoq jadvallarini ishlab chiqib, hududiy mutasaddi tashkilot va idoralar tomonidan tasdiqlanishini;
2021 yilda yangi ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi bandligiga ko‘maklashish to‘g‘risidagi hududiy (manzilli) dastur to‘g‘risida qaror qabul qilinishini ta’minlasin.
4. Davlat dasturini o‘z vaqtida va sifatli bajarish yuzasidan quyidagi idoralar rahbarlari tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha mas’ul ekanligi belgilab qo‘yilsin:
Bosh vazir o‘rinbosari S.U. Umurzakov, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (A.V. Voitov), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (B.K. Abdinazarov) – tarmoq investitsiya loyihalarini amalga oshirish va 34 881 ta ish o‘rni yaratishga;
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (O.B. Rustamov), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (S.M. Xolxo‘jayev), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari – hududiy investitsiya loyihalarini amalga oshirish va 206 098 ta ish o‘rni yaratishga;
Bosh vazir o‘rinbosari B.M. Musayev, Maktabgacha ta’lim vazirligi (A.V. Shin), Xalq ta’limi vazirligi (Sh.X. Shermatov), Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi (A.H. Toshqulov), Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.M. Xadjibayev), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (A.M. Boboyev), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari – ijtimoiy soha ob’ektlarini ishga tushirish va 6 641 ta ish o‘rni yaratishga;
Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov, Iqtisodiy taraqqiyot
va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (S.M. Xolxo‘jayev), Davlat soliq qo‘mitasi (Sh.D. Kudbiyev), Savdo-sanoat palatasi (A.I. Ikramov), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari – yuridik shaxs tashkil etgan holda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish hisobiga ish o‘rinlarini tashkil etish va 121 038 ta ish o‘rni yaratishga;
Davlat soliq qo‘mitasi (Sh.D. Kudbiyev), Savdo-sanoat palatasi (A.I. Ikramov), Davlat xizmatlari agentligi (U.I. Muhammadiyev), Moliya vazirligi (D.Sh. Sultonov), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari – yuridik shaxs tashkil etmagan holda yakka tartibdagi tadbirkorlikni, shu jumladan, hunarmandchilikni rivojlantirish hisobiga ish o‘rinlarini tashkil etish va 88 469 ta ish o‘rni yaratishga;
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.B. Husanov) – mehnat organlari tomonidan 513 575 nafar fuqaro bandligiga ko‘maklashishga;
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.B. Husanov), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (S.M. Xolxo‘jayev) – mas’ul davlat organlari va tashkilotlari tomonidan Davlat dasturi o‘z vaqtida bajarilishini muvofiqlashtirishga.
Davlat dasturi yuzasidan ushbu bandda ko‘rsatilgan mas’ul vazirlik, idora hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari har oy yakuniga ko‘ra keyingi oyning beshinchi sanasiga qadar tegishli ma’lumotlarni umumlashtirish uchun Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga taqdim etib borsin.
5. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bir oy muddatda “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy-apparat kompleksining Moliya vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi va Davlat statistika qo‘mitasi axborot tizimlari bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin. Bunda, quyidagilar “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy-apparat kompleksida aks ettiriladi:
mehnat staji uchun ijtimoiy soliq to‘lagan shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar har oy yakuni bo‘yicha hisobot oyidan keyingi oyning beshinchi sanasiga qadar;
tashkil etilgan ish o‘rnida band bo‘lgan jismoniy shaxslardan (yakka tartibdagi tadbirkorlardan) olinadigan daromad solig‘i yoki ijtimoiy soliq hamda norasmiy faoliyat ko‘rsatayotgan yashirin ish o‘rinlarini rasmiylashtirish, shuningdek, o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar to‘g‘risidagi ma’lumotlar har oy yakuniga qadar;
yuridik shaxslar tomonidan yangi tashkil etilgan va qisqartirilgan ish o‘rinlari soni to‘g‘risidagi oylik, choraklik, yillik ma’lumotlar (kichik korxona va mikrofirmalardan tashqari) hisobot oyidan keyingi oyning beshinchi sanasiga qadar.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi har oy yakuni bo‘yicha:
Davlat dasturi ijrosi yuzasidan umumlashgan tahliliy ma’lumotlarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga kiritib borsin;
Davlat dasturi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan Vazirlar Mahkamasi Rayosatida hisobot berib borsin.
6. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining vaqtincha, mavsumiy va bir martalik ishlarda (keyingi o‘rinlarda – vaqtincha ishlar) band bo‘lgan fuqarolarning mehnat faoliyatini samarali tashkil etish bo‘yicha quyidagilardan iborat yangi тизимni yaratish haqidagi taklifi ma’qullansin:
vaqtincha ishlarda band bo‘lgan fuqarolarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar ko‘lamini kengaytirish, shu jumladan, ularga vaqtincha
ish joylari va ish beruvchilarni qidirishda ko‘maklashish, o‘zini o‘zi band qilib ishlash uchun zarur sharoitlar yaratib berish;
ish beruvchi jismoniy va yuridik shaxslarga vaqtincha ishlarda band bo‘lgan fuqarolarni yollash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish, mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etish masalalari bo‘yicha maslahat va uslubiy yordam berish;
vaqtincha ishlarda band bo‘lgan fuqarolarning mehnat huquqlarini himoya qilish va mehnatini muhofaza qilish, ularga mehnat qurollari, shaxsiy himoya vositalari va maxsus kiyimlar bilan ta’minlash xizmatlarini ko‘rsatish;
“barcha uchun ish” tamoyili asosida vaqtincha ishlarni tashkil etishda zamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanish, ish beruvchilar va ishlovchilarga masofadan turib xizmatlar ko‘rsatishni keng joriy etish;
vaqtincha ishlarni tashkil etish va muvofiqlashtirish jarayonlariga davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida tadbirkorlik sub’ektlarini keng jalb etish, bunda ish izlovchilarni yotoqxona
va transport bilan ta’minlash, tezkor buyurtmalar olish va boshqa qo‘shimcha xizmatlar ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish.
7. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining tuman (shahar) aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari huzurida faoliyat yuritayotgan vaqtincha bir martalik ish bilan ta’minlash byurolari Kunlik mehnat markazlari (keyingi o‘rinlarda – Markaz) sifatida qayta tashkil etilsin hamda quyidagilar ularning asosiy vazifalari etib belgilansin:
ish izlovchilarni ro‘yxatga olish, ular to‘g‘risida ma’lumotlar bazasini yuritish, ish beruvchi jismoniy va yuridik shaxslardan fuqarolarni vaqtincha ishlarga yollash bo‘yicha buyurtmalar olish;
vaqtincha ishlarni bajaruvchi shaxslarning o‘zini o‘zi band qilgan sifatida ro‘yxatdan o‘tishi va elektron (qog‘oz) shakldagi ma’lumotnoma olishiga shart-sharoit yaratish;
ish izlovchilarni korxona va tashkilotlardagi bo‘sh (vakant) ish o‘rinlari bilan muntazam tanishtirib borish hamda doimiy ishga joylashishlariga ko‘maklashish;
vaqtincha ishlar bilan shug‘ullanuvchi shaxslarni haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb etish, kasbga tayyorlash (qayta tayyorlash va malakasini oshirish)ni tashkil etish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish;
manfaatdor ish beruvchilar va ish izlovchilar ishtirokida bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkalarini tashkil qilish;
vaqtincha ishlar bilan shug‘ullanuvchi shaxslarga mehnat qurollari, shaxsiy himoya vositalari va maxsus kiyimlarni ijaraga berish.
Markazda vaqtincha ishlarni bajaruvchi shaxslarga ularning doimiy yashash joyidan qat’i nazar (eksterritoriallik tamoyili bo‘yicha), ish qidirayotgan shaxs sifatida ro‘yxatga olingan holda bandlik xizmatlari ko‘rsatiladi;
Markazda tuman (shahar) aholi bandligiga ko‘maklashish markazi direktori tomonidan tayinlanadigan ishga joylashtirish mutaxassislari faoliyat yuritadi;
tuman (shahar) aholi bandligiga ko‘maklashish markazi direktorining o‘rinbosari bir vaqtning o‘zida ushbu hududdagi Markazning rahbari hisoblanadi;
jamoat tartibini saqlash uchun Markazga tegishli tuman (shahar) ichki ishlar bo‘limining mas’ul xodimi doimiy ravishda biriktiriladi;
Markaz xodimlarining va unga doimiy ravishda biriktirilgan tuman (shahar) ichki ishlar bo‘limining mas’ul xodimi mehnatiga haq to‘lash tegishli ravishda tuman (shahar) aholi bandligiga ko‘maklashish markazi hamda ichki ishlar bo‘limi tomonidan amalga oshiriladi.
9. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda olti oy muddatda “barcha uchun ish” tamoyili asosida quyidagilarni nazarda tutuvchi “Mening ishim” buyurtmalar birjasi onlayn-maydonini ishga tushirsin:
ishsizlar, ayniqsa, ayollar, yoshlar, talabalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ishlar, masofadan turib bajariladigan ishlar, uyda bajariladigan ishlar, kasanachilik ishlari, frilanserlik faoliyati,
ish grafiklari, talab etiladigan malaka darajasi, ish haqi miqdori va boshqalarni aks ettirish;
o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarning faoliyat turlari (xizmatlari, ishlari) hamda ularga ehtiyoji bor bo‘lgan ish beruvchilar to‘g‘risida ma’lumotlarni olish;
o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarning faoliyat turlari (xizmatlari, ishlari)ni reklama qilish;
o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar va ularning xizmatiga ehtiyoji bor ish beruvchilar o‘rtasida kunlik va uzoq muddatli oferta shartnomasi tuzish.
“Mening ishim” buyurtmalar birjasi onlayn-maydonini ishga tushirishni moliyalashtirish Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi;
vaqtincha bir martalik ishlar to‘g‘risidagi kunlik ma’lumotlar va o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarning faoliyat turlari (xizmatlari, ishlari) to‘g‘risidagi e’lonlar “Mening ishim” buyurtmalar birjasi onlayn-maydoni orqali bepul taqdim etib boriladi;
xususiy bandlik agentliklariga kunlik ishlar haqidagi axborotni va ish izlovchilarning rezyumelarini e’lon qilish uchun “Mening ishim” buyurtmalar birjasi onlayn-maydonida shaxsiy kabinet ochishiga Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan ruxsat beriladi;
tuman (shahar) aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari huzurida ehtiyojdan kelib chiqib, filial shaklida Markazlarni tashkil etish, Markaz to‘g‘risidagi namunaviy nizomni tasdiqlash hamda shtat birliklari ajratish mehnat bozorining kon’yunkturasi va kunlik ishlarga bo‘lgan talabdan kelib chiqqan holda, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan amalga oshiriladi;
Markazlarni tashkil etish, saqlash va moddiy-texnik ta’minlash xarajatlari Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan, ularda videokuzatuv va ogohlantiruvchi aloqa tizimlarini o‘rnatish Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari mablag‘lari hisobidan hamda qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi.
Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda vaqtincha, mavsumiy va bir martalik ishlarda band bo‘lgan fuqarolarning mehnat
faoliyatini tartibga solish hamda Kunlik mehnat markazlari faoliyatini samarali tashkil etish bo‘yicha Hukumat qarori qabul qilinishini ta’minlasin.
11. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat statistika qo‘mitasi, Axborot texnologiyalari
va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi:
2021 yil 1 iyulga qadar yangi ish o‘rinlarini tashkil etish va aholi bandligiga ko‘maklashish bo‘yicha hisobotlarni yuritish, ularni real vaqt rejimida Davlat soliq qo‘mitasining yagona integratsiyalashgan axborot-resurs bazasi bilan monitoring qilishga mo‘ljallangan elektron dastur ishlab chiqilishini;
uch oy muddatda aholining ijtimoiy ehtiyojmand toifalarini, jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ishga joylashtirish uchun tumanlar (shaharlar) hokimlarining qarori bilan belgilangan ish o‘rinlarining eng kam soni va ish beruvchilar tomonidan ish o‘rinlari zaxiraga qo‘yilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy-apparat kompleksida aks ettirilishini;
ikki oy muddatda nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda tadbirkorlik sub’ektlari uchun bandlik sohasida interaktiv xizmatlar doirasi kengaytirilishini ta’minlasin.
12. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib bandlik va mehnat munosabatlari vaziri N.B. Husanov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

В целях внедрения новых действенных механизмов всестороннего содействия повышению занятости и увеличению доходов населения, обеспечению занятости безработных, особенно молодежи и женщин, выпускников, впервые вступающих на рынок труда, создания благоприятных условий для привлечения к трудовой деятельности уязвимых слоев населения, а также дальнейшего стимулирования деятельности субъектов предпринимательства, создающих новые рабочие места:
1. Одобрить разработанную Министерством занятости и трудовых отношений совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов, Государственным налоговым комитетом, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента Государственную программу создания новых рабочих мест и содействия занятости населения на 2021 год (далее – Государственная программа), включающую:
а) прогнозные показатели создания постоянных 457 127 новых рабочих мест в 2021 году, включающие:
Сводные прогнозные показатели создания постоянных новых рабочих мест в 2021 году согласно приложению № 1;
Прогнозные показатели рабочих мест, создаваемых за счет реализации отраслевых инвестиционных проектов и развития социальной инфраструктуры в 2021 году, согласно приложению № 1.1;
Прогнозные показатели рабочих мест, создаваемых за счет реализации региональных инвестиционных проектов и создания новых малых предприятий и микрофирм в 2021 году, согласно приложению № 1.2;
Прогнозные показатели рабочих мест, создаваемых за счет развития индивидуального предпринимательства и ремесленничества в 2021 году, согласно приложению № 1.3;
б) прогнозные показатели услуг, оказываемых органами по труду, по содействию занятости 513 575 гражданам и стимулированию работодателей в 2021 году, включающие:
Общие прогнозные показатели оказываемых услуг по содействию занятости населения и стимулированию работодателей в 2021 году согласно приложению № 2;
Прогнозные показатели трудоустройства безработных на вакантные и резервные рабочие места в 2021 году согласно приложению № 2.1.
2. Утвердить Прогнозные показатели выделения субсидий, пособий и микрокредитов для содействия занятости населения за счет средств Государственного фонда содействия занятости в 2021 году в размерах согласно приложению № 3, в том числе на:
выделение субсидий – 92,3 млрд сумов;
выплату пособий по безработице – 65,1 млрд сумов;
покрытие расходов на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации – 40,6 млрд сумов;
ресурсы, выделяемые коммерческим банкам для реализации малых проектов, предусматривающих создание новых рабочих мест, – 125 млрд сумов.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухнедельный срок обеспечить:
разработку и проведение обсуждений на заседаниях областных, районных (городских) Кенгашей народных депутатов прогнозных показателей по районам (городам) и секторам в разрезе месяцев
и кварталов в рамках Государственной программы;
разработку и утверждение ответственными территориальными организациями и ведомствами отраслевых графиков проектов на 2021 год в рамках Государственной программы;
принятие решения о территориальной (адресной) программе создания новых рабочих мест и содействия занятости населения на 2021 год.
4. Возложить на руководителей нижеследующих ведомств ответственность за своевременную и качественную реализацию Государственной программы по соответствующим направлениям:
заместителя Премьер-министра Умурзакова С.У., Министерство инвестиций и внешней торговли (Воитов А.В.), Министерство экономического развития и сокращения бедности (Абдиназаров Б.К.) –
за реализацию отраслевых инвестиционных проектов и создание 34 881 рабочего места;
Министерство инвестиций и внешней торговли (Рустамов О.Б.), Министерство экономического развития и сокращения бедности
(Холхужаев С.М.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента –
за реализацию региональных инвестиционных проектов и создание 206 098 рабочих мест;
заместителя Премьер-министра Мусаева Б.М., Министерство дошкольного образования (Шин А.В.), Министерство народного образования (Шерматов Ш.Х.), Министерство высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.Х.), Министерство здравоохранения (Хаджибаев А.М.), Министерство экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.М.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за ввод в эксплуатацию объектов социальной сферы и создание 6 641 рабочего места;
заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А., Министерство экономического развития и сокращения бедности (Холхужаев С.М.), Государственный налоговый комитет (Кудбиев Ш.Д.), Торгово-промышленную палату (Икрамов А.И.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за организацию рабочих мест путем развития малого бизнеса и частного предпринимательства
с образованием юридического лица и создание 121 038 рабочих мест;
Государственный налоговый комитет (Кудбиев Ш.Д.), Торгово-промышленную палату (Икрамов А.И.), Агентство государственных услуг (Мухаммадиев У.И.), Министерство финансов (Султанов Д.Ш.), первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за организацию рабочих мест путем развития индивидуального предпринимательства, включая ремесленничество, без образования юридического лица
и создание 88 469 рабочих мест;
Министерство занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.) – за оказание содействия органами по труду в занятости 513 575 граждан;
Министерство занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.), Министерство экономического развития и сокращения бедности (Холхужаев С.М.) – за осуществление координации своевременного исполнения Государственной программы ответственными государственными органами и организациями.
Министерствам и ведомствам, на которых в соответствии с данным пунктом возложена ответственность за реализацию Государственной программы, а также Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента по итогам каждого месяца
до 5-го числа месяца, следующего за отчетным, вносить в Министерство занятости и трудовых отношений соответствующую информацию для последующего обобщения.
5. Министерству занятости и трудовых отношений в месячный срок обеспечить интеграцию межведомственного программно-аппаратного комплекса «Единая национальная система труда» с информационными системами Министерства финансов, Государственного налогового комитета и Государственного комитета по статистике. При этом
в межведомственном программно-аппаратном комплексе «Единая национальная система труда» отображать данные по:
лицам, оплатившим социальный налог за трудовой стаж, – по итогам каждого месяца до 5-го числа месяца, следующего за отчетным;
оплате подоходного или социального налога, взимаемых
с физических лиц (индивидуальных предпринимателей), занятых на созданных рабочих местах, оформлению неофициальных рабочих мест и самозанятым лицам – до конца каждого месяца;
количеству созданных юридическими лицами (за исключением малых предприятий и микрофирм) новых и сокращенных рабочих мест
за месяц, квартал и год  до 5-го числа месяца, следующего за отчетным.
Министерству занятости и трудовых отношений по итогам каждого месяца:
вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров обобщенную аналитическую информацию
по исполнению Государственной программы;
отчитываться на заседаниях Президиума Кабинета Министров о проводимой работе по исполнению Государственной программы.
6. Одобрить предложение Министерства занятости и трудовых отношений, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о создании новой системы эффективной организации трудовой деятельности граждан, занятых на временных, сезонных и разовых работах (далее – временные работы), включающей:
расширение масштабов услуг, оказываемых гражданам, занятым на временных работах, включая содействие в поиске рабочих мест
и работодателей, создание необходимых условий для самозанятости;
оказание услуг работодателям – физическим и юридическим лицам по найму граждан, занятых на временных работах, а также предоставление консультаций и оказание методической помощи
по вопросам соблюдения актов законодательства о труде и охране труда;
защиту трудовых прав и охрану труда граждан, занятых
на временных работах, оказание им услуг по обеспечению орудиями труда, средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой;
широкое использование современных информационных технологий при организации временных работ на основе принципа «работа для всех», широкое внедрение оказания работодателям и работникам дистанционных услуг;
широкое привлечение субъектов предпринимательства к процессам организации и координации временных работ на основе государственно-частного партнерства, организацию обеспечения общежитием и транспортом, оперативного приема заявок и оказания лицам, ищущим работу, иных дополнительных услуг.
7. Реорганизовать бюро обеспечения временной разовой работой, действующие при районных (городских) центрах содействия занятости населения Министерства занятости и трудовых отношений, в центры разового труда (далее – Центр) и определить их основными задачами:
регистрацию и ведение базы данных о лицах, ищущих работуприем заявок от работодателей – физических и юридических лиц о найме граждан на временные работы;
создание условий для регистрации в качестве самозанятых и получения справки в электронной (бумажной) форме лицами, выполняющими временные разовые работы;
ознакомление лиц, ищущих работу, со сведениями о свободных (вакантных) рабочих местах на предприятиях и в организациях, а также содействие их трудоустройству на постоянной основе;
привлечение лиц, занимающихся временной работой,
к оплачиваемым общественным работам, а также оказание услуг по организации профессиональной подготовки (переподготовки и повышения квалификации);
организацию ярмарок свободных рабочих мест с участием заинтересованных работодателей и лиц, ищущих работу;
предоставление в аренду орудий труда, средств индивидуальной защиты и специальной одежды лицам, выполняющим временные работы.
Центр оказывает услуги по занятости лицам, выполняющим временные работы, независимо от места постоянного проживания
(по экстерриториальному принципу) с регистрацией их в качестве лиц, ищущих работу;
в Центре ведут деятельность специалисты по трудоустройству, назначаемые директором районного (городского) Центра содействия занятости населения;
заместитель директора районного (городского) Центра содействия занятости населения одновременно является руководителем центра разового труда соответствующей территории;
для обеспечения общественного порядка за Центром на постоянной основе закрепляется ответственный сотрудник соответствующего районного (городского) отдела внутренних дел;
оплата труда работников Центра и закрепленного за ним
на постоянной основе ответственного сотрудника районного (городского) отдела внутренних дел осуществляется соответственно районным (городским) Центром содействия занятости населения и отделом внутренних дел.
9. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в шестимесячный срок запустить онлайн-площадку биржи заявок «Mening ishim» на основе принципа «работа для всех», предусматривающую:
отображение работ, в том числе выполняемых дистанционно, из дома, надомного труда, фрилансерской деятельности, графиков работ, требуемого уровня квалификации, размера оплаты труда и иных сведений для безработных, особенно женщин, молодежи, студентов и лиц с инвалидностью;
получение сведений о видах деятельности (услуг, работ) самозанятых лиц, а также работодателях, заинтересованных в них;
рекламу видов деятельности (услуг, работ) самозанятых лиц;
заключение разовых и долгосрочных договоров оферты между самозанятыми лицами и работодателями, заинтересованными в их услугах.
финансирование запуска онлайн-площадки биржи заявок «Mening ishim» осуществляется за счет средств Государственного фонда содействия занятости;
ежедневная информация о временных разовых работах и объявления о видах деятельности (услуг, работ) самозанятых лиц размещаются на онлайн-площадке биржи заявок «Mening ishim» безвозмездно;
разрешения частным агентствам занятости на открытие личных кабинетов на онлайн-площадке биржи заявок «Mening ishim» в целях опубликования сведений об однодневных работах и резюме соискателей предоставляются Министерством занятости и трудовых отношений;
создание центров в форме филиала при районных (городских) центрах содействия занятости населения, исходя из потребности в них,
а также утверждение типового положения о Центре и выделение штатных единиц осуществляются Министерством занятости и трудовых отношений с учетом конъюнктуры рынка труда и спроса на однодневные работы;
расходы на создание, содержание и материально-техническое обеспечение центров осуществляются за счет средств Государственного фонда содействия занятости, на установку в них видеонаблюдения
и систем оповестительной связи – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
Кабинету Министров в месячный срок обеспечить принятие правительственного решения по регулированию трудовой деятельности граждан, занятых на временных, сезонных и разовых работах, а также эффективной организации деятельности центров разового труда.
11. Министерству занятости и трудовых отношений, Государственному налоговому комитету, Государственному комитету по статистике, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций обеспечить:
в срок до 1 июля 2021 года – разработку электронной программы, предназначенной для ведения отчетности о создании новых рабочих мест и содействии занятости населения, а также осуществления их мониторинга посредством Единой интегрированной информационной ресурсной базы Государственного налогового комитета в режиме реального времени;
в трехмесячный срок – отображение в межведомственном программно-аппаратном комплексе «Единая национальная система труда» сведений о минимальном количестве рабочих мест, установленных решением хокимов районов (городов), и резервировании работодателями рабочих мест для трудоустройства социально уязвимых категорий населения, включая лиц с инвалидностью;
в двухмесячный срок – расширение спектра интерактивных услуг в сфере занятости для лиц с инвалидностью и субъектов предпринимательства.
12. Возложить на министра занятости и трудовых отношений Хусанова Н.Б. персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, а также осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 декабря 2021 года.