Nogironligi bo‘lgan shaxslar, ayniqsa, doimiy parvarishga muhtoj bo‘lgan bolalarni parvarishlayotgan oilalarni davlat tomonidan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish, ijtimoiy yordamning zamonaviy mexanizmlarini amalga oshirishda yangi yondashuvlarni joriy etish maqsadida:
1. 2022 yil 1 apreldan boshlab mehnatga layoqatsiz fuqarolarga beriladigan nogironlik nafaqasi hamda ish staji to‘liq bo‘lmagan chog‘dagi nogironlik пенсиясининг eng kam miqdori qo‘shimcha to‘lovni hisobga olgan holda – 440 000 so‘mdan 622 000 so‘mgacha oshirilsin.
2. Belgilansinki, 2022 yil 1 apreldan boshlab:
a) o‘zgalar parvarishiga muhtoj nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarning (keyingi o‘rinlarda – o‘zgalar parvarishiga muhtoj bolalar) parvarishi bilan band bo‘lgan bolaning qonuniy vakiliga har oyda 500 000 so‘m miqdorida nafaqa to‘lovi (keyingi o‘rinlarda – parvarishlash nafaqasi) joriy etiladi.
Bunda parvarishlash nafaqasini to‘lash va yetkazib berish xarajatlari O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplanadi;
b) parvarishlash nafaqasi fuqarolarning Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga qilgan murojaatlari asosida byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining tuman (shahar) bo‘limlari tomonidan tayinlanadi va to‘lanadi.
3. Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.K.Inakov) Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.A.Musayev) bilan birgalikda quyidagi ma’lumotlarni byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga elektron shaklda taqdim etib bорishни ta’minlasin:
2022 yil 1 apreldan boshlab o‘zgalar parvarishiga muhtoj bolalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni;
2022 yil 1 oktyabrdan boshlab o‘zgalar parvarishiga muhtoj bolalarning qonuniy vakillari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni.
4. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi (A.K.Inakov), Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.A.Musayev) bilan birgalikda 2022 yilning oktyabr oyidan boshlab 18 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar va odamning immunitet tanqisligi virusi keltirib chiqaradigan kasallikka chalingan 18 yoshgacha bolalarga to‘lanadigan nafaqalarni hamda parvarishlash nafaqasini fuqarolardan qo‘shimcha hujjatlarni talab etmagan holda “proaktiv shakl”da tayinlash tizimini joriy etsin.
5. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov):
ushbu Farmonda belgilangan chora-tadbirlar bilan bog‘liq xarajatlar byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining qo‘shimcha daromadlari hamda jamg‘armaga respublika byudjetidan ajratilishi ko‘zda tutilgan transfertlar hisobidan moliyalashtirilishini ta’minlasin;
kelgusi yillarda O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti parametrlarida mazkur Farmonning amalga oshirilishi bilan bog‘liq xarajatlarni nazarda tutsin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish
6. Moliya vazirligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi ushbu Farmonning maqsadi, vazifalari va bundan kutilayotgan natijalarni ommaviy axborot vositalari, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish ishlarini tashkil qilsin.
7. O‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarning kasalliklari ro‘yxati ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Ushbu Farmon ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A. Ishmetov va Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi direktori A.K.Inakov belgilansin.
9. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по поддержке лиц с инвалидностью и категорий населения, нуждающихся в социальной защите
В целях дальнейшего совершенствования системы государственной социальной поддержки лиц с инвалидностью, особенно семей, ухаживающих за детьми, нуждающимися в постоянном уходе, а также внедрения новых подходов в реализации современных механизмов социальной помощи:
1. Повысить с 1 апреля 2022 года минимальный размер пособия по инвалидности, выплачиваемого нетрудоспособным гражданам, а также пенсии по инвалидности при неполном стаже работы с учетом доплаты
– с 440 000 сумов до 622 000 сумов.
2. Установить, что начиная с 1 апреля 2022 года:
а) вводится ежемесячная выплата пособия в размере 500 000 сумов законному представителю ребенка, занятому уходом за ребенком-инвалидом до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе (далее – пособие по уходу).
При этом расходы по выплате и доставке пособий по уходу покрываются за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан;
б) пособия по уходу назначаются и выплачиваются районными (городскими) отделами внебюджетного Пенсионного фонда на основании обращений граждан в центры государственных услуг или на Единый портал интерактивных государственных услуг.
3. Агентству по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.К.) совместно с Министерством здравоохранения (Мусаев Б.А.) обеспечить регулярное представление внебюджетному Пенсионному фонду в электронной форме следующих сведений:
начиная с 1 апреля 2022 года – о детях, нуждающихся в постороннем уходе;
начиная с 1 октября 2022 года – о законных представителях детей, нуждающихся в постороннем уходе.
4. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) совместно с Агентством по развитию медико-социальных услуг (Инаков А.К.) и Министерством здравоохранения (Мусаев Б.А.) начиная с октября 2022 года внедрить систему назначения пособий, выплачиваемых ребенку-инвалиду до 18 лет и ВИЧ-инфицированному ребенку до 18 лет, а также пособий по уходу без истребования у граждан дополнительных документов в проактивной форме.
5. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) обеспечить:
финансирование расходов, связанных с мерами, определенными настоящим Указом, за счет дополнительных доходов внебюджетного Пенсионного фонда и трансфертов, предусмотренных для выделения Фонду из республиканского бюджета;
предусмотрение в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан расходов, связанных с мерами, определенными настоящим Указом, – в последующие годы;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок – внесение в Кабинет Министров предложений об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
6. Министерству финансов, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Агентству информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего Указа, а также ожидаемых результатов в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
7. Утвердить Перечень заболеваний детей до 18 лет, нуждающихся в постороннем уходе, согласно приложению.
8. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А. и директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
9. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.