2017-yildan mamlakatimizda 10-11-sinflar tashkil qilingani natijasida kasb-hunar kollejlarining mavjud binolaridan samarali foydalanish choralari ko‘rilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati xabar qildi.
Prezidentga Oqqo‘rg‘on tumanidagi sobiq kasb-hunar kollejlari binosidan samarali foydalanish, aholini tadbirkorlikka jalb qilish, hunarmandchilik to‘garaklari tashkil etish taklifi bildirildi. Oqqo‘rg‘on qurilish va kommunal xo‘jaligi kolleji binosida yoshlarni kasbga tayyorlash va migratsiya markazini tashkil etish, tumanda tashkil etilgan «Jamoatchilik markazi», «Oqqo‘rg‘on savdo markazi» kabi loyihalar o‘rin olgan.
Bo‘sh turgan obyektlarni sotishda ochiqlik va adolat tamoyillariga amal qilish zarur. Buning uchun elektron savdolarni yo‘lga qo‘yish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda tuman markazini shaharsozlik tamoyillari asosida qayta qurish, eski bozorni yangi joyga ko‘chirish va o‘rnida ko‘rkam bog‘ borpo etish, shahar Bosh rejasi loyihasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Prezidentimiz loyihalar bilan tanishar ekan, ularni takomillashtirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish lozimligini ta’kidladi.

В нашей стране принимаются меры по эффективной эксплуатации зданий профессиональных колледжей, освобождаемых в результате перехода с 2017 года на 11-летнее образование. Об этом сообщает пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
Президенту были представлены проекты эффективного использования зданий бывших профессиональных колледжей Аккурганского района, в том числе в целях привлечения населения к предпринимательству, организации ремесленнических кружков. В качестве примера было рассказано о проектах по организации центра профессионального обучения молодежи, центра общественности, торгового центра в здании Аккурганского колледжа строительства и коммунального хозяйства.
Здесь же состоялась презентация проектов реконструкции районного центра в соответствии с требованиями современного градостроительства, переносу старого рынка и созданию на его месте парка, а также генерального плана города. Знакомясь с проектами, Президент нашей страны отметил необходимость их совершенствования и создания новых рабочих мест.