Oʻzbekiston oʻzaro manfaatli hamkorlik uchun ochiqdir
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifi doirasida ushbu mamlakatda chop etiladigan “Nikkei” gazetasiga intervyu berdi.
1876-yilda asos solingan, dunyodagi yirik moliyaviy nashrlardan biri boʻlgan ushbu gazeta 3 milliondan ziyod nusxada chop etiladi. Quyida ushbu intervyuning tarjimasi berilmoqda.
– Muhtaram Prezident Janoblari, Siz Yaponiya bilan ikki tomonlama munosabatlar, ayniqsa, iqtisodiyot sohasidagi oʻzaro hamkorlikning bugungi holatini qanday baholaysiz?
– Yaponiya Oʻzbekiston uchun doimo vaqt sinovidan oʻtgan, ishonchli va strategik sherik boʻlib kelgan va shunday boʻlib qoladi.
Yaponiya hukumatining koʻmagida, “Rivojlanish uchun rasmiy yordam” dasturi doirasida mamlakatimizda qiymati 4 milliard dollardan ziyod boʻlgan yirik loyihalar amalga oshirildi.
Iqtisodiy hamkorligimizning asosiy sohalari – bu elektr energetikasi, neft-gaz, neft-kimyo va kimyo tarmoqlari, mashinasozlik va turizm hisoblanadi.
Ishonamanki, boʻlajak Oʻzbekiston – Yaponiya sammiti doirasida erishilgan kelishuvlar ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirishda yangi davrni boshlab, sheriklik aloqalarimizning yangi yoʻnalishlarini belgilab beradi.
– Yaponiyaga tashrifingiz doirasida qanday ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi koʻzda tutilgan?
– Tashrif davomida Yaponiya yetakchi kompaniyalarining toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarini nazarda tutadigan bir qator shartnomalarni imzolashni rejalashtirganmiz.
Amalga oshirilishi belgilangan qoʻshma investitsiyaviy loyihalarning umumiy qiymati 6 milliard dollardan ziyodni tashkil etadi.
Yirik va muhim ahamiyatga molik loyihalar orasida qiymati qariyb 2 milliard dollar boʻlgan Navoiy issiqlik elektr stansiyasining uchinchi va toʻrtinchi bugʻ-gaz qurilmasini qurish boʻyicha ishlar davom ettirilishini alohida taʼkidlashni istardim. Yana bir muhim loyiha (qiymati 200 million dollar) meva-sabzavotchilikni rivojlantirish, Oʻzbekistonda eksportga yoʻnaltirilgan zamonaviy qishloq xoʻjaligi klasterlarini tashkil etishga qaratilgan.
– Oʻzbekiston iqtisodiyotining asosiy salohiyati va jozibador jihatlarini nimalarda koʻrasiz?
– Oʻzbekistonda soʻnggi yillarda investitsiya muhitining yaxshilanishi natijasida xorijiy kapital ishtirokida tashkil etilgan korxonalar soni 2 barobarga ortdi. Bugungi kunda ularning soni 10 mingni tashkil etmoqda.
Biz bu yil xorijiy investitsiyalarni uch barobar koʻp, yaʼni 7 milliard dollardan kam boʻlmagan miqdorda oʻzlashtirishni moʻljallab turibmiz.
Oʻzbekiston ulkan mineral-xomashyo resurslariga ega boʻlib, oltin, uran, mis, kaliy tuzlari, fosforitlar kabi foydali qazilmalar zaxiralari boʻyicha dunyodagi oʻnta yetakchi davlat qatorida qayd etiladi. Biz birgalikda ilgʻor yapon texnologiyalari yordamida ularni yanada chuqur qayta ishlash va yuqori qoʻshimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni taʼminlashga erishishimiz mumkin.
– Oʻzbekiston bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor boʻlgan barcha davlatlar va kompaniyalarni qiziqtiradigan bir savol bilan murojaat qilishga ruxsat etsangiz: mamlakatda keng miqyosdagi islohotlar davom ettiriladimi, keyingi tarkibiy oʻzgarishlar qanday boʻladi?
– Koʻp yillar davomida toʻplanib qolgan muammolarni hal qilish, xalqaro maydonda milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini taʼminlash uchun 2017-yildan eʼtiboran, Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq, mamlakatni yangilash va modernizatsiya qilish boʻyicha keng koʻlamli islohotlarni boshladik. Iqtisodiyotni liberallashtirish ishlari va maʼmuriy islohotlar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda, milliy valyutaning erkin konvertatsiyasi joriy etildi.
Biz raqobat va tadbirkorlikni yanada rivojlantirish, xususiy mulkni himoya qilishning qatʼiy kafolatlari, mazkur sohada ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, biznes va sarmoya muhitini yaxshilashga muhim ahamiyat qaratmoqdamiz. Bularning barchasi, jumladan, Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishiga qaratilgan.
Biz xorijiy investorlarning qoʻllab-quvvatlashidan umidvormiz. Hukumatimiz xorijiy investitsiyalarni imkon qadar himoya qilish va Oʻzbekistonga sarmoyalar oqimini kengaytirish maqsadida ishonchli ragʻbatlantirish omillarini taʼminlash uchun barcha zarur choralarni koʻradi.
Bugungi kunda Oʻzbekistondagi demokratik islohotlar ortga qaytmaydigan darajada muqarrar tus oldi, deb aytish uchun barcha asoslarimiz bor. Chunki, bu islohotlar bizning milliy manfaatlarimizga, xalqimizning orzu-intilishlariga mos keladi.
– 2016-yilda mamlakat Prezidenti lavozimiga saylanganingizdan soʻng Siz hokimiyatni demokratlashtirish va uning ochiqligini taʼminlash siyosatini amalga oshirishga kirishdingiz. Ushbu siyosat davom ettiriladimi va shu jihatdan qaraganda, boʻlajak parlament saylovlarining ahamiyati nimalardan iborat?
– Davlat rahbari sifatidagi faoliyatimning ilk kunlaridan boshlab jamiyatimiz hayotining barcha sohalarini liberallashtirish, mamlakatning yangilanishi va modernizatsiya qilinishiga birinchi darajali ahamiyat qaratib kelmoqdaman.
Bugungi kunda Oʻzbekistonda inson huquqlarini taʼminlash va himoya qilish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishi hisoblanadi.
Shuni qayd etish kerakki, Oʻzbekiston viza rejimi eng liberal davlatlar roʻyxatida MDH hududida ikkinchi va Markaziy Osiyoda birinchi oʻrinda turadi. Hozirgi vaqtda bizning mamlakatimizga 86 ta davlat fuqarolari kirish vizasini olmasdan kelib-ketishi mumkin.
Bugun Oʻzbekiston aholisining 60 foizini yoshlar tashkil etadi. Biz, albatta, yosh avlod haqida har tomonlama gʻamxoʻrlik qilamiz.
Boʻlajak parlament saylovlari milliy mustaqilligimizni yanada mustahkamlash, Oʻzbekistonning dunyodagi rivojlangan demokratik davlatlar qatoriga kirishi yoʻlidagi yana bir amaliy qadam boʻladi.
– Oʻzbekiston tashqi siyosatda qanday tamoyillarga tayanadi?
– Bizning maqsadimiz – xalqaro maydonda, jumladan, jahon xoʻjalik munosabatlarida munosib oʻrin egallashdan iborat. Oʻz-oʻzidan ravshanki, tashqi siyosatimizning bosh ustuvor yoʻnalishi – Markaziy Osiyo mintaqasidir. Soʻnggi uch yil mobaynida Markaziy Osiyoda mutlaqo yangi siyosiy muhit shakllandi, oʻzaro siyosiy ishonch sezilarli darajada ortdi, kooperatsion va gumanitar aloqalar faollashdi.
Mintaqamizda barqarorlikni taʼminlash qoʻshni Afgʻonistonda tinchlikka erishish bilan chambarchas bogʻliqdir.
Yevroosiyoning transport-tranzit va ishlab chiqarish salohiyatini oshirishga qaratilgan xalqaro tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlaymiz, mintaqamiz orqali Sharqdan Gʻarbga va Shimoldan Janubga oʻtadigan mavjud transport va iqtisodiy koridorlarni mustahkamlash va yangilarini yaratish tarafdorimiz.
Biz barcha sherik davlatlar – Rossiya, AQSH, Xitoy, Janubiy Koreya, Yevropa davlatlari va musulmon dunyosi mamlakatlari bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashdan manfaatdormiz.

Узбекистан открыт для взаимовыгодного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Японию дал интервью японской газете «Nikkei».
«Nikkei» – крупнейшее финансовое издание в мире, основанное в 1876 году, выпускается тиражом свыше 3 миллионов экземпляров. Ниже публикуется перевод данного интервью.
— Уважаемый господин Президент, как Вы оцениваете нынешнее состояние двусторонних отношений с Японией, особенно в сфере экономики?
— Япония для Узбекистана всегда была и остается проверенным временем надежным и стратегическим партнером.
При содействии правительства Японии в рамках «Официальной помощи развитию» в нашей стране реализованы крупные проекты на сумму свыше 4 миллиардов долларов.
Основные сферы нашего экономического сотрудничества – это электроэнергетика, нефтегазовая, нефтехимическая и химическая отрасли, машиностроение, туризм.
Надеюсь, что достигнутые в рамках предстоящего узбекско-японского саммита договоренности станут знаковыми точками отсчета в развитии отношений двух стран, определят новые направления нашего партнерства.
— Какие двусторонние документы предполагается подписать?
— В ходе визита мы планируем заключить ряд договоренностей, предусматривающих прямые инвестиции ведущих японских компаний.
Общая сумма инвестиций в совместные проекты, намеченные к реализации, составляет более 6 миллиардов долларов.
Среди наиболее крупных и значимых проектов хотелось бы выделить продолжение работы на Навоийской ТЭС по строительству третьей и четвертой парогазовых установок на сумму почти 2 миллиарда долларов. Еще один важный проект направлен на развитие плодоовощеводства, организацию в Узбекистане современных экспортоориентированных сельскохозяйственных кластеров (200 миллионов долларов).
— В чем Вы видите основной потенциал и привлекательные стороны экономики Узбекистана?
— В результате улучшения инвестиционного климата за последние годы в Узбекистане в 2 раза увеличилось количество предприятий, созданных с участием иностранного капитала. Сегодня их число составляет 10 тысяч.
В этом году мы ожидаем трехкратный рост освоения иностранных инвестиций – не менее 7 миллиардов долларов.
Узбекистан располагает огромными минерально-сырьевыми ресурсами, входит в десятку мировых лидеров по запасам таких полезных ископаемых, как золото, уран, медь, калийные соли, фосфориты. С помощью японских передовых технологий мы сможем совместно обеспечить их более глубокую переработку и выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
— Позвольте задать вопрос, волнующий всех, кто заинтересован в сотрудничестве с Узбекистаном: продолжатся ли масштабные экономические реформы в стране, каковы будут дальнейшие структурные преобразования?
— Для решения накопившихся за многие годы проблем, обеспечения конкурентоспособности национальной экономики на международной арене с 2017 года мы начали комплексные реформы по обновлению и модернизации страны в соответствии с принятой Стратегией действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан. Поэтапно проводятся либерализация экономики и административная реформа, введена свободная конвертация национальной валюты.
Большое значение мы придаем дальнейшему развитию конкуренции и предпринимательства, твердым гарантиям защиты частной собственности, обеспечению прозрачности и открытости в этой сфере, улучшению бизнес-среды и инвестиционного климата. Все эти меры направлены, в том числе, на вступление Узбекистана в ВТО.
Мы надеемся на содействие иностранных инвесторов. Наше правительство будет делать все необходимое, чтобы максимально защитить иностранные инвестиции и обеспечить надежные стимулы для расширения их притока в Узбекистан.
Сегодня мы имеем все основания заявить о том, что демократические реформы в Узбекистане приобрели необратимый характер, так как они отвечают национальным интересам, чаяниям и устремлениям нашего народа.
— В 2016 году после избрания на пост Президента страны Вы взяли курс на демократизацию и открытость власти. Будет ли продолжена эта политика, и каково в этой связи значение предстоящих парламентских выборов?
— С первых дней своей деятельности в качестве главы государства первостепенное внимание я уделяю либерализации всех сфер жизни общества, обновлению и модернизации страны.
Сегодня в Узбекистане обеспечение и защита прав человека являются приоритетным направлением государственной политики.
Следует отметить, что Узбекистан является второй страной на пространстве СНГ и первой в Центральной Азии в списке государств с наиболее либеральным визовым режимом. В настоящее время граждане 86 государств могут посещать нашу страну без получения въездной визы.
Сегодня более 60 процентов населения Узбекистана составляет молодежь. И, конечно, мы всемерно заботимся о молодом поколении.
Предстоящие парламентские выборы станут еще одним практическим шагом на пути дальнейшего укрепления национальной независимости, вхождения Узбекистана в ряд развитых демократических стран мира.
— Каких принципов придерживается Узбекистан во внешней политике?
— Наша цель – занять достойное место на международной арене, в том числе в мировых хозяйственных отношениях. Вполне понятно, что главный приоритет нашей внешней политики – регион Центральной Азии. За последние три года в Центральной Азии сформировалась принципиально новая политическая атмосфера, существенно повысился уровень политического доверия, активизировались кооперационные и гуманитарные связи.
Обеспечение стабильности в нашем регионе неразрывно связано с достижением мира в соседнем Афганистане.
Поддерживаем международные инициативы по развитию транспортно-транзитного и производственного потенциала Евразии, выступаем за укрепление существующих и создание новых транспортных и экономических коридоров, проходящих через наш регион с Востока на Запад и с Севера на Юг.
Мы заинтересованы в дальнейшем укреплении взаимовыгодного сотрудничества со всеми странами-партнерами – Россией, США, Китаем, Южной Кореей, государствами Европы, странами мусульманского мира.