Maʼlumki, respublikamizning qator hududlarida eski bino va imoratlarni rekonstruksiya qilish, hududlarni obodonlashtirish, olis qishloq va tumanlar qiyofasini oʻzgartirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishda ayrim viloyatlar rahbarlari va masʼul shaxslari tomonidan koʻchmas mulk obyektlarini buzish va yer uchastkalarini olib qoʻyish bilan bogʻliq fuqarolar va tadbirkorlarning mulkiy huquqlari qoʻpol ravishda buzilishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan yoʻl qoʻygan xatolari va qurilish ishlarini amalga oshirishda aholi va mulk egalari bilan kelishilgan tadbirlarni amalga oshirmagani uchun Qashqadaryo, Fargʻona va Xorazm viloyati xokimlari faoliyati keskin tanqid qilindi.
Roʻy bergan hodisalar doirasida bino va imoratlar egalarining huquqlari va qonuniy manfaatlari kafolatini yanada mustahkamlanishini taʼminlash, aholining farovon turmush kechirishi uchun zarur sharoitlar yaratish, buzish va keltirilgan zararlarni qoplash mexanizmlarini tartibga solish maqsadida joriy yilning 3-avgust kuni Prezidentimizning 2019-yil 3-avgust kuni «Fuqarolar va tadbirkorlik subyektlarining mulk huquqi kafolatlanishini soʻzsiz taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoyishi qabul qilindi.
Mazkur farmoyish bilan Bosh vazir rahbarligida bir oy muddatda yer uchastkalarini olib qoʻyish va mulkdorlarga yetkazilgan zararlarni qoplash tartibini belgilovchi hukumat qarori qabul qilinguniga qadar amal qiladigan tegishli joylashtirish ishlarini amalga oshirish tartibi tasdiqlandi.
Bosh vazir oʻrinbosari rahbarligida Respublika muvofiqlashtiruvchi ishchi guruhi tuzilib, u ikki hafta davomida respublika boʻyicha fuqarolar va tadbirkorlik subyektlariga yetkazilgan zarar miqdorini xatlovdan oʻtkazadi, bozor narxidan kelib chiqqan holda uning real bahosini belgilaydi, shuningdek aholi oldidagi qarzdorlikni uzishning aniq manbalarini belgilab beradi.
Joylarga chiqqan holda vaziyatni oʻrganish, shuningdek respublikamizning ayrim hududlarida qonunga xilof hatti-harakatlar va mansabdor shaxslarning oʻzboshimchaliklari oqibatlari tahlili natijalari aniq takliflar bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga kiritildi.
Shu bilan bir qatorda Prezidentimiz topshirigʻiga muvofiq yoʻl qoʻygan qoʻpol xatolari va mansab vakolatlarini suisteʼmol qilgani uchun Fargʻona viloyati Rishton tumani xokimi, iqtisodiyot va qurilish masalalari boʻyicha xokim oʻrinbosarlari, xokim va uning qurilish boʻyicha oʻrinbosari, Qashqadaryo viloyati Yakkabogʻ tumani prokurori va Urganch shahar hokimi oʻrinbosari egallab turgan lavozimidan ozod etildi.
Qoplanishi kerak boʻlgan zarar hajmi, jabr koʻrgan aholini moddiy va maʼnaviy jihatdan toʻliq qoʻllab-quvvatlanishini taʼminlashni hisobga olgan holda viloyat xokimlari va boshqa masʼul shaxslarning darhol egallab turgan lavozimidan ozod etilishi ular uchun vaziyatdan chiqishning eng oson yoʻli boʻlib, bu borada amalga oshirilishi kerak boʻlgan ishlar uchun masʼuliyat va mavjud qiyinchiliklar ularning ishini davom ettiruvchilarga yuklanadi.
Shu munosabat bilan, davlatimiz rahbari tomonidan tegishli hududlar rahbarlarining joylarda ular tomonidan yoʻl qoʻyilgan xatoliklarni tuzatish, fuqarolarning mulkiy huquqlari va ularning hukumatga ishonchini toʻliq tiklash boʻyicha ishlarda shaxsan ishtirok etishi maqsadga muvofiq ekanligi toʻgʻrisidagi taklik qoʻllab-quvvatlandi.
Yil yakunlari boʻyicha barcha viloyatlar, jumladan Qashqadaryo, Fargʻona va Xorazm viloyatlari faoliyati tanqidiy tahlil qilinib, joylarda yuz yuzaga kelgan vaziyatni oʻnglash boʻyicha amalga oshirilgan ishlar samaradorligi baholanadi.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ Администрации Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан
Как известно, в ряде регионов республики при реализации комплекса мер по реконструкции ветхих зданий и сооружений, благоустройству территорий, улучшению облика сел и отдаленных городов страны руководителями и ответственными лицами отдельных областей были допущены грубые нарушения имущественных прав граждан и предпринимателей, связанные со сносом объектов недвижимости и изъятием земельных участков.
Главой государства подвергнута жесткой критике деятельность хокимов Кашкадарьинской, Ферганской и Хорезмской областей за допущенные нарушения, а также непринятие согласованных с населением и владельцами объектов мер при ведении строительных работ.
В свете произошедших событий в целях обеспечения дальнейшего укрепления гарантий прав и законных интересов собственников зданий и сооружений, создания условий для благополучной жизни населения, упорядочения механизмов сносов и возмещения причиняемых убытков, 3 августа 2019 года главой нашего государства принято соответствующее распоряжение «О дополнительных мерах по безусловному обеспечению гарантий имущественных прав граждан и субъектов предпринимательства».
Данным документом утвержден порядок осуществления под руководством Премьер-министра соответствующих строительных работ, который будет действовать до принятия в месячный срок постановления правительства, определяющего порядок изъятия земельных участков и возмещения убытков собственникам.
Создана Республиканская координационная рабочая группа во главе с заместителем Премьер-министра, которая в течение двух недель проведет по всей республике инвентаризацию причиненного гражданам и субъектам предпринимательства ущерба, определит его реальный размер исходя из рыночной стоимости, а также установит конкретные источники возмещения долгов перед населением.
Результаты изучения ситуации с выездом на места, а также анализа последствий неправомерных действий и чиновничьего произвола в отдельных регионах республики были доложены Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву с конкретными предложениями.
Наряду с этим в соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан из-за допущенных грубых нарушений и превышения должностных полномочий были освобождены от занимаемых должностей хоким, заместители хокима по экономике и строительству Риштанского района Ферганской области, хоким и заместитель хокима по строительству, прокурор Яккабагского района Кашкадарьинской области, а также заместитель хокима города Ургенча.
Принимая во внимание масштабы ущербов, требующих возмещения, важность восстановления и обеспечения полного материального и морального удовлетворения пострадавшего населения, немедленное увольнение хокимов областей и других ответственных лиц с занимаемых постов станет для них самым легким выходом из сложившейся ситуации и переложит всю ответственность и тяжесть предстоящих работ на их преемников.
В этой связи главой государства поддержано предложение о целесообразности обеспечения личного участия руководителей соответствующих регионов в работе по исправлению допущенных ими ситуации на местах, полного восстановления имущественных прав граждан и их доверия к власти.
По итогам года будет критически проанализирована деятельность глав всех регионов, в том числе хокимов Кашкадарьинской, Ферганской и Хорезмской областей, и дана оценка результативности проведенных работ по исправлению сложившихся ситуаций на местах.