Oʻzbekiston Prezidenti Minskka keldi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning taklifiga binoan 31-iyul kuni rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
“Minsk” milliy aeroportida oliy martabali mehmonni Belarus Respublikasi Bosh vaziri Sergey Rumas, tashqi ishlar vaziri Vladimir Makey va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Davlatimiz rahbari Belarus rasmiy taomiliga binoan Minsk shahridagi Gʻalaba monumenti poyiga gulchambar qoʻydi.
Harbiy orkestr ijrosida ikki davlat madhiyalari yangradi. Faxriy qorovul askarlarining tantanali marshi boʻlib oʻtdi.
Gʻalaba monumenti mamlakat poytaxti ramzlaridan biridir. Yodgorlik Ikkinchi jahon urushida qozonilgan Gʻalaba hamda fashizmga qarshi kurashda jon fido qilganlar xotirasiga atab 1954-yilda bunyod etilgan.
Tashrifning asosiy voqealari 1-avgustga moʻljallangan.
Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Lukashenko Minsk shahridagi Mustaqillik saroyida tor va keng doirada muzokaralar oʻtkazadi. Ushbu muzokaralarda 2018-yil Toshkentda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston – Belarus oliy darajadagi muloqotining davomi sifatida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qilish rejalashtirilgan.
Muloqotlar yakuni boʻyicha davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonoti imzolanishi hamda Oʻzbekiston bilan Belarus oʻrtasidagi koʻp qirrali sheriklikni yangi bosqichga koʻtarishga xizmat qiladigan salmoqli hujjatlar toʻplami qabul qilinishi kutilmoqda.
Mazkur kelishuvlar mamlakatlarimiz oʻrtasida investitsiyalar, ishlab chiqarish, ilmiy-texnik kooperatsiya sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishga, hududlar oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalar oʻrnatishga mustahkam asos yaratadi.
Tashrif dasturidan Prezidentlarning Minskda ochilgan Oʻzbekiston milliy sanoat koʻrgazmasi va Belarus yuqori texnologiyalar parki bilan tanishuvi ham oʻrin olgan.

Президент Узбекистана прибыл в Минск
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко 31 июля с официальным визитом прибыл в эту страну.
В Национальном аэропорту «Минск» высокого гостя встретили Премьер-министр Республики Беларусь Сергей Румас, министр иностранных дел Владимир Макей и другие официальные лица.
Согласно официальному протоколу Беларуси глава нашего государства возложил венок к подножию монумента Победы в городе Минске.
В исполнении военного оркестра прозвучали государственные гимны двух стран. Торжественным маршем прошли солдаты Почетного караула.
Монумент Победы – один из символов столицы Беларуси. Памятник возведен в 1954 году в честь Победы во Второй мировой войне и памяти тех, кто пожертвовал жизнью в борьбе с фашизмом.
Основные мероприятия визита запланированы на 1 августа.
Во Дворце Независимости в городе Минске Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко проведут переговоры в узком формате и расширенном составе. На переговорах в качестве продолжения состоявшегося в 2018 году в Ташкенте узбекско-белорусского диалога на высшем уровне планируется обсуждение сегодняшнего состояния и перспектив двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также актуальных вопросов региональной и международной повестки.
По завершении переговоров предусмотрено подписание главами государств Совместного заявления и пакета документов, которые будут служить повышению многостороннего партнерства между Узбекистаном и Беларусью на качественно новый уровень.
Эти договоренности создадут прочную основу для расширения сотрудничества двух стран в сфере инвестиций, производства, научно-технической кооперации, установления прямых связей между регионами.
В ходе визита Президенты ознакомятся с открытой в городе Минске Национальной промышленной выставкой Узбекистана и Парком высоких технологий Беларуси.