Minsk, 29-iyul. OʻzA maxsus muxbiri Matnazar ELMURODOV xabar qiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy tashrifi arafasida Minsk shahrida Oʻzbekiston – Belarus hududlararo forumi boshlandi. Unda ikki mamlakat hududlari vakillari qatorida parlamentlar aʼzolari, vazirlik va idoralar mutasaddilari, ishbilarmonlar ishtirok etmoqda.
Oʻzbekiston – Belarus hamkorligini kengaytirishda muhim muloqot maydoni, deb baholanayotgan ushbu forumda yetakchi tarmoqlar va hududlar vakillarini bir davraga jamlash, shu tariqa qoʻshma loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish amaliyotini kengaytirish, umuman, har bir manfaatli sohada oʻzaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Forumning dastlabki kuni sessiya yigʻilishlari shaklida oʻtdi.
Sanoat kooperatsiyasi masalalariga bagʻishlangan birinchi sessiyada qishloq xoʻjaligi, mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika kabi sohalarda sheriklik aloqalarini kengaytirish xususida soʻz bordi.
Ikkinchi sessiya agrar sohaga bagʻishlandi. Unda qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirish va qayta ishlash, oʻsimlikshunoslik, seleksiya, chorvachilik, veterinariya sohalaridagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Gumanitar, axborot-kommunikatsiya, ilm-fan sohalaridagi aloqalarni rivojlantirish masalalari boʻyicha oʻtkazilgan yigʻilishda texnoparklarni takomillashtirishda tajriba almashish, hududlararo innovatsion hamkorlikni kengaytirish, turizm, taʼlimni raqamlashtirish kabi istiqbolli yoʻnalishlar haqida fikr almashildi.
Forum 30-iyul kuni oʻz ishini davom ettiradi.
Umuman, rasmiy tashrif arafasida hududlar va ishbilarmonlar doirasidagi hamkorlik faollashayotganini taʼkidlash joiz. Bugun Minskdagi “Bel-Ekspo” milliy koʻrgazmalar markazida Oʻzbekiston milliy sanoat koʻrgazmasi ham ochildi.
Ushbu tadbir Belarusga Oʻzbekiston sanoati mahsulotlari yetkazib berish hajmini oshirish, ushbu mamlakat biznesi vakillarini yurtimizning eksport va sarmoyaviy salohiyati bilan keng tanishtirish maqsadida tashkil etildi.
Koʻrgazmaning ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Elyor Gʻaniyev ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar rivojlanib borayotganini, yaqin istiqbolda tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar mavjud ekanini taʼkidladi.
Belarus Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Vladimir Dvornik ushbu tadbir 2018-yili Toshkentda oʻtkazilgan Belarus milliy koʻrgazmasi doirasida boshlangan ishbilarmonlik muloqotining mantiqiy davomi ekanini qayd etdi.
Koʻrgazmada mamlakatimizning barcha hududlaridan mashinasozlik, elektrotexnika, qurilish, tibbiyot va farmatsevtika, neft kimyosi, yengil sanoat, axborot texnologiyalari kabi sohalarga ixtisoslashgan 80 korxona mingdan ortiq turdagi mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda. Oʻzbekistonning turizm borasidagi imkoniyatlari targʻibotiga keng oʻrin berilgan.

Минск, 29 июля. Сообщает специальный корреспондент УзА Матназар ЭЛМУРОДОВ.
Накануне официального визита Президента Республики Узбекистан в городе Минске 29 июля начался межрегиональный форум Узбекистана и Беларуси. В нем наряду с представителями регионов двух стран участвуют члены парламентов, ответственные лица министерств и ведомств, деловые люди.
Главная цель форума, служащего важной площадкой для диалога по расширению сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью, заключается в объединении представителей ведущих отраслей и регионов в один круг, расширении таким образом практики разработки и реализации совместных проектов, укреплении взаимодействия в каждой представляющей взаимной интерес сфере в целом.
Первый день форума прошел в форме секционных заседаний.
На сессии, посвященной вопросам промышленной кооперации, речь шла о расширении связей партнерства в таких сферах, как сельское хозяйство, машиностроение, электротехника, фармацевтика.
Второе заседание посвящено аграрной сфере. На нем обсуждались перспективы сотрудничества в сферах выращивания и переработки сельскохозяйственной продукции, растениеводства, селекции, животноводства, ветеринарии.
В ходе сессии по вопросам развития связей в гуманитарной, информационно-коммуникационной, научной сферах состоялся обмен мнениями касательно таких перспективных направлений, как обмен опытом в усовершенствовании технопарков, расширение межрегионального инновационного сотрудничества, туризм, цифровизация образования.
Форум продолжит свою работу 30 июля.
Следует отметить, что в преддверии официального визита активизируется сотрудничество между регионами и деловыми кругами. Сегодня в национальном выставочном центре «БелЭкспо» в Минске открылась также Национальная промышленная выставка Узбекистана.
Мероприятие организовано в целях повышения объемов поставок отечественной промышленной продукции в Беларусь, широкого ознакомления представителей бизнеса этой страны с экспортным и инвестиционным потенциалом нашей страны.
На открытии выставки заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Элёр Ганиев отметил развитие торгово-экономических связей между двумя странами и то, что имеются все возможности для доведения в ближайшем будущем объема взаимного товарооборота до 1 миллиарда долларов.
Заместитель Премьер-министра Республики Беларусь Владимир Дворник отметил, что данное мероприятие является логическим продолжением бизнес-диалога, начатого в рамках прошедшей в 2018 году в Ташкенте Национальной выставки Беларуси.
В выставке со свыше 1000 видами продукции принимают участие 80 предприятий из всех регионов нашей страны, специализированных на сферах машиностроения, электротехники, строительства, медицины и фармацевтики, нефтехимии, текстильной промышленности, информационных технологий. Широкое место отведено пропаганде возможностей Узбекистана в области туризма.