Sayt test rejimida ishlayapti. Noqulayliklar uchun uzr so'raymiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan 6-iyul kuni Qozog‘istonga tashrif buyurdi va Ostona shahrining 20 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirda ishtirok etdi.
Prezidentlar dastlab yaqinda ochilgan “Ostona” xalqaro moliya markazini borib ko‘rdi. Ushbu markazda ishbilarmonlar uchun yaratilgan sharoitlar, istiqbolda belgilangan rejalar bilan tanishdi.
Markaz faoliyati xalqaro moliya institutlari tajribasi asosida yo‘lga qo‘yilgan. Markaz a’zolari uchun ellik yilgacha soliq imtiyozlari berish, viza, valyuta va ish yuritish tizimini soddalashtirish ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu zamonaviy va innovatsion moliyaviy markaz qardosh Qozog‘istonning katta yutug‘i ekanini ta’kidladi.
Mustaqillik saroyida Ostona shahrining 20 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu tarixiy sana bilan Qozog‘iston xalqi va Prezident Nursulton Nazarboyevni samimiy tabrikladi.
Ostona shahri yangi, mustaqil va izchil rivojlanayotgan Qozog‘istonning yorqin timsolidir. Uning qiyofasida qozoq xalqining boy madaniyati va an’analari, zamonaviy arxitektura yutuqlari mujassam. Bu shahar yirik iqtisodiy va moliyaviy markaz, xalqaro forum va uchrashuvlar maydoni hamdir, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qozog‘istonning muvaffaqiyatlari yaqin do‘st va qo‘shni sifatida O‘zbekistonni quvontirishi ta’kidlandi. Muntazamlik kasb etgan uchrashuv va tadbirlar xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada yuqori pog‘onaga olib chiqishiga ishonch bildirildi.
Ma’lumki, 1994-yil 6-iyulda Qozog‘iston Oliy Kengashi mamlakat poytaxtini Olmaotadan Oqmolaga ko‘chirish to‘g‘risida qaror qabul qilgan edi. Prezident Nursulton Nazarboyevning farmoniga muvofiq, 1997-yil 10-dekabrda Oqmola shahri Qozog‘iston Respublikasining poytaxti, deb rasman e’lon qilindi. 1998-yil 6-may kuni Oqmola shahrining nomi Ostona deb o‘zgartirildi. 2008-yili qabul qilingan qonunga muvofiq, “6-iyul – Poytaxt kuni” davlat bayrami etib belgilangan.
O‘tgan davrda shahar hududi ancha kengayib, zamonaviy binolar barpo etildi. Ostona mamlakatning nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy markaziga aylandi.
Bu yerda mintaqaviy va xalqaro miqyosdagi tadbirlar o‘tkazilyapti. Jumladan, Qozog‘iston poytaxti 2017-yilgi xalqaro ixtisoslashgan ko‘rgazmaga mezbonlik qildi.
Ostona tarixida mamlakatimiz uchun ham e’tiborga molik jihatlar ko‘p. O‘zbekiston Prezidentlari, parlament va hukumat delegatsiyalari bu yerga bir necha bor tashrif buyurgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 22-23-mart kunlari davlat tashrifi bilan Ostonada bo‘lgan edi. Ushbu tashrif natijasida O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi hamkorlik yanada rivojlanib, mavjud ulkan salohiyat ro‘yobga chiqdi. O‘zaro savdo hajmi va nomenklaturasi kengaydi.
Hududlar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi aloqalar faollashdi. Madaniy-gumanitar hamkorlik mustahkamlandi. 2018-yil – Qozog‘istonda O‘zbekiston yili doirasida ko‘plab madaniy-ma’rifiy tadbirlar, adabiy uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari 2017-yil iyun oyida Ostona shahrida o‘tkazilgan Shanxay hamkorlik tashkiloti va sentyabrda Islom hamkorlik tashkiloti sammitlarida ham ishtirok etdi.
Rasmiy Ostona Shavkat Mirziyoyevning mintaqa mamlakatlari rahbarlarining uchrashuvini tashkil etish tashabbusini birinchilardan bo‘lib qo‘llab-quvvatladi. Joriy yil 15-mart kuni Ostona shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu tarixiy sammit mintaqa davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro ishonch, sheriklik va yaxshi qo‘shnilik munosabatlarining yangi bosqichini boshlab berdi.
Ostona shahrining 20 yillik tadbirlari yana bir samimiy muloqot maydoni bo‘ldi. Yubileyga Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon ham tashrif buyurdi.
Tantanali marosimda mamlakatimiz san’at ustalari tomonidan ham kuy-qo‘shiqlar, raqslar ijro etildi. Bayram tadbiri xalqlarimiz do‘stligi, madaniy yaqinligining yana bir ifodasi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘istonga tashrifi chog‘ida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuv o‘tkazdi.

Успехи Казахстана радуют Узбекистан как близкого друга и соседа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 6 июля посетил Казахстан и принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 20-летию города Астаны.
Президенты посетили открывшийся недавно международный финансовый центр «Астана». Они ознакомились с созданными в центре условиями для деловых людей, планами на перспективу.
Деятельность центра налажена на основе опыта международных финансовых институтов. Для участников центра предусмотрены налоговые льготы сроком до 50 лет, упрощенные визовый, валютный режимы и преференции в ведении бизнеса.
Глава нашего государства отметил, что этот современный и инновационный финансовый центр является большим достижением братского Казахстана.
Во дворце Независимости состоялось торжественное мероприятие, посвященное 20-летию города Астаны.
Президент Шавкат Мирзиёев искренне поздравил народ Казахстана и Президента Нурсултана Назарбаева с этой исторической датой. Астана является ярким символом нового, независимого и динамично развивающегося Казахстана. В ее облике воплощены богатая культура и традиции, достижения современной архитектуры казахского народа. Этот город стал крупным экономическим и финансовым центром, площадкой для проведения международных форумов и встреч, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что успехи Казахстана радуют Узбекистан как близкого друга и соседа. Выражена уверенность, что регулярные встречи и мероприятия выведут дружбу и сотрудничество между нашими народами на еще более высокий уровень.
Как известно, 6 июля 1994 года Верховный Совет Казахстана принял решение о переносе столицы страны из Алма-Аты в Акмолу. Согласно указу Президента Нурсултана Назарбаева от 10 декабря 1997 года город Акмола был официально объявлен столицей Республики Казахстан. 6 мая 1998 года Акмола была переименована в Астану. В соответствии с законом, принятым в 2008 году, установлен государственный праздник – День столицы, отмечаемый 6 июля.
За минувший период территория города значительно расширилась, возведены современные здания. Астана превратилась не только в политический, но и экономический, социальный, культурный центр страны.
Здесь проводятся мероприятия регионального и международного уровня. Так, столица Казахстана принимала у себя международную специализированную выставку 2017 года.
В истории Астаны имеется много важных аспектов и для Узбекистана. Этот город несколько раз посещали Президенты Узбекистана, парламентские и правительственные делегации нашей страны.
Президент Шавкат Мирзиёев 22-23 марта 2017 года посетил с государственным визитом Астану. В результате этого визита сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном получило новый импульс, реализован имеющийся огромный потенциал. Расширены объем взаимной торговли и номенклатура товаров.
Активизировались связи между регионами и деловыми кругами двух стран. Укрепилось культурно-гуманитарное сотрудничество. В рамках 2018 года – Года Узбекистана в Казахстане проводится множество культурно-просветительских, литературных встреч.
Также глава нашего государства принял участие в саммитах Шанхайской организации сотрудничества в июне 2017 года и Организации исламского сотрудничества в сентябре 2017 года, прошедших в Астане.
Официальная Астана одной из первых поддержала инициативу Шавката Мирзиёева об организации встречи глав государств региона. 15 марта текущего года в Астане состоялась первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии. Этот исторический саммит стал точкой отсчета нового этапа регионального партнерства, добрососедства и взаимного доверия.
Мероприятия по случаю 20-летия города Астаны стали еще одним поводом для искреннего обмена мнениями. На юбилей также прибыли Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.
На торжественной церемонии со своими песнями и танцами выступили и мастера искусств нашей страны. Праздничное мероприятие стало очередным воплощением дружбы и культурной близости наших народов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе пребывания в Республике Казахстан встретился с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном. На переговорах обсуждены вопросы дальнейшего расширения узбекско-таджикского сотрудничества, а также вопросы регионального и международного характера, представляющие взаимный интерес.