Yangi avtomobil zavodi qurilishi boshlandi“Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik kompaniyasi “Pejo Sitroyen” guruhi bilan hamkorlikda barpo etayotgan avtomobil zavodi poydevorining tamal toshini qo‘yishga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Zavod Prezidentimizning 2017-yil 13-iyundagi “Xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” korxonasini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, “O‘zavtosanoat” AK va Peugeot Citroen Automotive guruhi o‘rtasidagi kelishuv asosida qurilmoqda.
“O‘zavtosanoat” kompaniyasi, “Pejo Sitroyen” guruhi xodimlari, Fransiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi, Jizzax viloyati xokimligi va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etgan tadbirda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yaratilayotgan imkoniyatlar va qulay ishbilarmonlik muhiti yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi. Dunyoning yetakchi avtomobil ishlab chiqaruvchilaridan biri bilan hamkorlikda barpo etilayotgan ushbu qo‘shma korxona ham O‘zbekiston avtomobil sanoatining istiqboliga xorijlik ishbilarmonlarning katta ishonchi samarasidir.
– Qo‘shma korxonani barpo etishda hal qiluvchi omil bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shaxsan qo‘llab-quvvatlashini va o‘zbekistonlik sheriklarimiz bilan samarali kelishuvni yuksak qadrlaymiz, – deydi “Pejo Sitroyen” guruxi vitse prezidenti Kristof Berjeran. – Bu loyiha bizning strategik rejalarimizga to‘liq mos bo‘lib, yengil tijorat avtomobillari biznesini rivojlantirish va hududning iqtisodiyotini yuksaltirish uchun katta imkoniyatdir.
Yangi zavodda yo‘lovchi va yuk tashishga mo‘ljallangan «Peugeot» va «Citroen» yengil tijorat avtomobillari ishlab chiqariladi. Qo‘shma korxonaning ustav kapitali 30 million yevro. Loyihani amalga oshirishga umumiy qiymati qariyb 130 million yevrolik investitsiya jalb etilayotir.
9 (1).JPG
Zavod qurilishi uchun “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida 45 gektar yer maydoni ajratilgan. Prezidentimiz qarori bilan loyiha ishtirokchilari uchun bir qator soliq va bojxona imtiyozlari, preferensiyalar taqdim etilgan.
«Pejo Sitroyen» guruhi yangi texnologiyalar, zamonaviy ishlab chiqarish jarayonlarini taqdim qiladi hamda xodimlarni o‘qitadi. Zavod ishlab chiqarish va sifatni boshqarish bo‘yicha zamonaviy xarid, yetkazib berish va sotish tizimlariga muvofiq faoliyat yuritadi.
2018-yil 1-mayga qadar investitsiya loyihasi doirasida korxonaning qurilish-montaj ishlari amalga oshiriladi va shu bilan bir vaqtda loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqiladi. 2019-yilda korxona mahsulot ishlab chiqarishni boshlaydi.
Korxona yiliga 16 ming dona zamonaviy avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Mahsulot ichki bozordan tashqari yaqin va uzoq xorij davlatlariga ham eksport qilinadi.
Ishlab chiqarishning birinchi yilidan boshlab avtomobil butlovchi qismlari ishlab chiqaruvchi “O‘zavtosanoat” tizimidagi 30 ga yaqin yirik va 160 dan ziyod o‘rta va kichik korxonalarni jalb etish yo‘li bilan kamida 50 foiz mahalliylashtirish darajasini ta’minlash rejalashtirilmoqda.
UzPCA MChJ rasmiy dilerlarining chiqarilayotgan avtomobillarni ta’mirlash va servis bo‘yicha xizmatlari, jumladan, ehtiyot qismlar, uzellar, agregat va materiallar ishlab chiqarish hamda ularni savdo tarmog‘i orqali sotish qo‘shimcha qiymat solig‘isiz amalga oshiriladi.
Mamlakatimiz avtomobil sanoati rivojida yana bir muhim qadam bo‘ladigan yangi qo‘shma korxona aholi bandligini ta’minlashga ham salmoqli hissa bo‘lib qo‘shiladi. Yangi korxonada 600 dan ziyod ish o‘rni barpo etiladi.
Zavod quriladigan maydonda ish boshlandi. An’anaga ko‘ra, tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, xorijlik mehmonlar, quruvchilar, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirokida zavodning asosiy inshooti poydevoriga kelajakka bitilgan maktub solingan kapsula joylashtirildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov, Jizzax viloyati hokimi U.Uzoqov so‘zga chiqdi.

Начато строительство нового автомобильного заводаВ свободной экономической зоне «Джизак» состоялась церемония закладки фундамента автомобильного завода, строящегося акционерной компанией «Узавтосаноат» совместно с группой «Пежо Ситроен».
Завод возводится в соответствии с постановлением Президента нашей страны «О создании предприятия с иностранными инвестициями «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» от 23 июня 2017 года на основе соглашения между акционерной компанией «Узавтосаноат» и французской компанией «Peugeot Citroen Automobiles S.A.».
На мероприятии с участием представителей компании «Узавтосаноат», группы «Пежо Ситроен», Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в нашей стране, представителей хокимията Джизакской области и широкой общественности отмечалось, что создаваемые под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева возможности для развития предпринимательства и благоприятная деловая среда дают высокие результаты. Данное совместное предприятие, создаваемое в сотрудничестве с одним из мировых лидеров автомобилестроения, является свидетельством высокого доверия зарубежных предпринимателей к перспективам автомобильной промышленности Узбекистана.
— Мы высоко ценим личную поддержку Президента Республики Узбекистан, которая стала решающим фактором в создании совместного предприятия, а также наше сотрудничество с узбекистанскими партнерами, — говорит вице-президент группы «Пежо Ситроен» Кристоф Бержеран. — Данный проект полностью отвечает нашим стратегическим планам и открывает большие возможности для расширения бизнеса легких коммерческих автомобилей и развития экономики региона.
Новый завод будет выпускать легкие коммерческие автомобили под брендами «Peugeot» и «Citroen», предназначенные для перевозки пассажиров и грузов. Уставный капитал совместного предприятия составляет 30 миллионов евро. На реализацию проекта привлекаются инвестиции на сумму 130 миллионов евро.
Под строительство завода в свободной экономической зоне «Джизак» выделено 45 гектаров площадей. Постановлением главы нашего государства участникам проекта предоставлен ряд налоговых и таможенных льгот, другие преференции.
Группа «Пежо Ситроен» предоставит новые технологии, современные производственные процессы и обеспечит обучение сотрудников. Завод будет функционировать в соответствии с современными системами по управлению производством, качеством, системами закупок, поставок и продаж.
До 1 мая 2018 года в рамках инвестиционного проекта будут осуществляться строительно-монтажные работы, одновременно — разработка проектно-сметной документации. Завод начнет производство продукции в 2019 году.
Предприятие будет способно выпускать в год до 16 тысяч современных автомобилей, которые помимо внутреннего рынка будут поставляться за рубеж.
Начиная с первого года производства планируется обеспечить не менее 50-процентную локализацию за счет привлечения около 30 крупных и свыше 160 средних и малых предприятий системы «Узавтосаноат», занимающихся производством автомобильных комплектующих.
Услуги официальных дилеров ООО «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» по ремонту и обслуживанию автомобилей, в том числе производство и реализация запасных частей, узлов, агрегатов и материалов, будут осуществляться без взимания налога на добавленную стоимость.
Совместное предприятие, создание которого станет очередным важным шагом в развитии отечественной автомобильной промышленности, внесет весомый вклад в обеспечение занятости населения. На новом предприятии будет создано более 600 рабочих мест.
На строительной площадке завода начата работа. По традиции, с участием представителей государственных и общественных организаций, иностранных гостей, строителей и работников СМИ в фундамент основного сооружения завода заложена капсула с посланием потомкам.
На мероприятии выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан У.Розукулов, хоким Джизакской области У.Узоков.