Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28 yanvar kuni maktab ta’limini rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakat kelajagi, barcha sohalar va loyihalar muvaffaqiyati bilimli insonlarga bog‘liq. Shu bois oxirgi to‘rt yilda ta’lim sifatini yaxshilash, o‘qituvchilar mavqeini yuksaltirish bo‘yicha ko‘p ishlar qilindi. Endi mamlakatimiz yangi davrga qadam qo‘ymoqda. O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasida to‘rtinchi ustuvor yo‘nalish aynan ta’lim sohasini, inson kapitalini rivojlantirishga qaratilgan.
Davlatimiz rahbari bu hayot-mamot masalasi ekanini ta’kidladi.
– Bu sohadagi islohotlarni kechiktirishga haqqimiz yo‘q. Maktab ta’limida poydevorni bugundan mustahkam qo‘yishimiz kerak. Bunga barcha e’tiborimiz va resurslarimizni safarbar qilamiz. Qiyin yo‘lni tanlayapmiz, lekin shu yo‘l muammolarni yechadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Maktablarni yaxshilash faqat Xalq ta’limi vazirligining emas, balki barcha vazirlik va idoralar, hokimliklar, ilmiy tashkilotlar, ziyolilar, keng jamoatchilikning vazifasi bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Xususan, mamlakatimiz bo‘yicha 10 ming 130 ta maktabni isloh qilish zarur. Bu 6 milliondan ziyod o‘quvchilar, 500 mingdan ortiq muallimlar, umuman, jamiyatimizning barcha qatlamlari, har bir oilaning kelajagiga daxldor.
Yig‘ilishda, avvalo, sohadagi muammo va dolzarb masalalar ko‘rsatib o‘tildi.
bugungi kunda 1 ming 695 ta maktab mukammal ta’mirga muhtoj. Afsuski, hanuzgacha 179 ta paxsadan qurilgan maktab bor. 3 mingdan ziyod maktab uchun qo‘shimcha o‘quv binolari zarur. 2 mingdan ortiq maktabda sport zal yo‘q.
Bundan tashqari, yangi massivlar barpo etilishi, qishloq infratuzilmasi kengayishi va aholi o‘sishi hisobiga yana 270 ta maktab qurishga ehtiyoj bor.
Shu paytgacha foydalanib kelinayotgan ta’lim standartlari, o‘quv dasturlari faqat nazariy bilim berishga yo‘naltirilgan bo‘lib, bolalarni mantiqiy fikrlashga, amaliyotga, hayotga o‘rgatmayapti.
Maktablarda ishlayotgan 504 ming pedagogdan 60 ming nafari o‘rta maxsus ma’lumotli, 190 ming nafarida esa umuman malaka toifasi yo‘q. Ko‘p pedagoglarning bilimi va mahorati yetarli emas. O‘qituvchi sifatli dars o‘tishga emas, “ko‘proq soat olish”ga intiladi.
Tizimda hanuzgacha 200 dan ortiq hisobotlar mavjud, o‘qitish, tadbirlar o‘tkazish kabi jarayonlar haddan tashqari qolipga solingan. Maktab kutubxonalaridagi kitob fondi yillar davomida yangilanmagan. Atigi 615 ta maktabda milliy musiqa anjomlari mavjud.
Maktablarni baholash, ularni attestatsiya va akkreditatsiyadan o‘tkazish nomiga bo‘lib, ta’lim-tarbiya muhitini yaxshilashga xizmat qilmaydi.
Bu kabi kamchiliklar xalq ta’limi tizimida barcha yondashuvlarimizni tubdan qayta ko‘rib chiqish, ularni mutlaqo takomillashtirishni talab qiladi. Shu bois, maktablarning ham ichki, ham tashqi qiyofasini yangilash, ta’lim sifatini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha katta islohotlar boshlanishi aytildi.
– Umuman, o‘qitish metodikasi, darsliklari, partadan tortib, binosigacha to‘liq qayta ko‘rib chiqamiz. Ta’limga, muallimga sharoit yaratmasak, jamiyat o‘zgarmaydi. Tuman, viloyat va respublika darajasida Maktab ta’limini isloh qilish kengashlari tuziladi. Respublika kengashiga shaxsan o‘zim rahbarlik qilaman. Tuman va viloyat kengashlariga esa hokimlar bosh bo‘ladi, – dedi Prezident.
Bu kengashlar sohaga oid ishlarni xalq bilan kengashib, o‘qituvchilar, ota-onalar va mutaxassislarning fikrlari asosida tashkil qiladi.
Yig‘ilishda maktab ta’limini rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi.
Kelgusi besh yilda 1 million 200 ming o‘quvchi o‘rni tashkil etish zarur. Davlatimiz rahbari yangi maktablar va mavjudlarida qo‘shimcha binolar qurish orqali quvvatlarni oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Endi bu ishlar bilan viloyat, shahar va tuman hokimlari shug‘ullanishi ta’kidlandi. Davlat tomonidan ajratiladigan mablag‘dan tashqari mahalliy byudjet tushumlarining ham bir qismi maktablarga yo‘naltiriladi. Eng muhimi, yangi maktablar mahalla faollari, ota-onalar va jamoatchilik nazorati ostida quriladi va foydalanishga qabul qilinadi.
Qurilish vazirligiga yangi talablardan kelib chiqib, “namunaviy maktab” loyihalarini ishlab chiqish topshirildi.
Sharoitdan keyingi ikkinchi muhim masala bu – maktablardagi muhit. Davlatimiz rahbari buning uchun boshqaruvni isloh qilish zarurligini ta’kidlab, xalq ta’limi bo‘limi mudirligi va maktab direktorligiga malakali menejerlarni tayinlash, xorijdan mutaxassislar jalb qilish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Xalq ta’limi vazirligiga ushbu mutaxassislarga aniq natijaga asoslangan talab va mezonlarni ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yuqori malakali, izlanuvchan, o‘zining “mahorat maktabi”ga ega muallimlarni rag‘batlantirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar belgilandi. Unga ko‘ra, Xalq ta’limi vazirining jamg‘armasi tashkil etiladi va unga dastlab byudjetdan 300 milliard so‘m ajratiladi. Jamg‘arma mablag‘lari ilg‘or pedagogik texnologiyalarni joriy etayotgan, o‘quvchilari yuqori natijalarga erishgan muallimlarga ham beriladi.
Yana bir tashabbusga ko‘ra, har bir viloyatda pedagogika institutlari, universitetlar, akademik litsey va ixtisoslashgan maktablar o‘qituvchilaridan iborat “mobil metodik guruhlar” tashkil qilanadi. Ular ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga borib, pedagoglarga yangicha o‘qitish uslublarini tushuntiradi va ko‘maklashadi. Buning uchun ularga alohida oylik ustamalari beriladi.
Pedagog kadrlarni tayyorlash tizimi ham tubdan takomillashtiriladi. Buning uchun Toshkent shahridagi 5 ta hamda hududlardagi 17 ta oliy ta’lim muassasalari doimiy tarzda maktablarga biriktiriladi. Talabalar 1-kursdanoq maktablar bilan bog‘liq tarzda o‘qiydi. Bu orqali ham talabaning, ham maktab o‘qituvchisining, ham oliygoh muallimining kasbiy mahorati oshadi.
Maktablarda o‘quv yuklamasi va darslar sonini qayta ko‘rib chiqish, bolalarni fikrlashga chorlaydigan metodikalarni joriy qilish, darsliklarni ilg‘or tajribalar asosida to‘liq yangilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
O‘quvchilarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, sport va san’at to‘garaklarini faollashtirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari maktab ta’limi sohasidagi islohotlar juda muhim ekanini ta’kidlab, mutasaddilarga xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda strategiya ishlab chiqish vazifasini qo‘ydi. Shu asosda, Maktab ta’limini rivojlantirish dasturi qabul qilinishi belgilandi.
Yig‘ilishda vazirlar va hokimlar, yurtimizning barcha hududlaridan muallimlar va maktab direktorlari o‘z takliflarini bildirdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития школьного образования.
Будущее страны, успех всех реформ и проектов зависят от наличия качественной системы образования. Поэтому за последние четыре года проделана большая работа по улучшению качества образования, повышению статуса педагогов. Сейчас наша страна вступает в новую эпоху, и именно вопросы развития образования и человеческого капитала определены четвертым приоритетом в Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы.
Глава нашего государства подчеркнул, что развитие школ является «вопросом жизни и смерти».
— Мы не имеем права затягивать реформы в этой сфере. Как бы ни было сложно, с сегодняшнего дня нам необходимо заложить прочный фундамент школьного образования. Направим все свое внимание и ресурсы. Этот путь будет сложным, но только он может решит все проблемы, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что улучшение деятельности школ должно быть задачей не только Министерства народного образования, но и всех министерств и ведомств, хокимиятов, научных организаций, интеллигенции, широкой общественности в целом.
В частности, необходимо усовершенствовать 10 130 школ по всей стране. От этого зависит будущее более 6 миллионов учащихся и свыше 500 тысяч учителей, представителей всех слоев нашего общества, каждой семьи.
На совещании отмечены проблемы и актуальные вопросы в сфере.
Сегодня 1 695 школ нуждаются в капитальном ремонте. К сожалению, все еще функционируют 179 школ, построенных из глинобитного материала. Более 3 тысяч школ нуждаются в дополнительных учебных помещениях. Свыше 2 тысяч школ не имеют спортивных залов.
Кроме того, в связи со строительством новых жилых массивов, расширением сельской инфраструктуры и ростом числа населения требуется возвести еще 270 школ.
Действующие образовательные стандарты и учебные программы направлены только на получение учащимися теоретических знаний и не учат детей логическому мышлению, практическому применению знаний, не готовят к жизни.
Из 504 тысяч педагогов, работающих в школах, 60 тысяч имеют среднее специальное образование, а 190 тысяч не имеют квалификационной категории. У многих учителей недостаточно знаний и мастерства. Учителя стремятся «получить больше часов», а не провести урок качественно.
В системе школьного образования по-прежнему составляется более 200 видов отчетов, уроки и мероприятия проводятся по единообразным методам. Книжный фонд школьных библиотек не обновлялся годами. Только в 615 школах есть национальные музыкальные инструменты.
Оценка школ, их сертификация и аккредитация проводятся «для галочки» и не способствуют улучшению образовательной среды.
Подобные недостатки требуют коренного пересмотра всех подходов в системе народного образования, их кардинального совершенствования. Поэтому, отмечалось на совещании, будут запущены крупные реформы по обновлению как внешнего вида, так и внутреннего содержания школ, выведению качества образования на совершенно новый уровень.
— Мы полностью пересмотрим методики обучения, учебники, все — от парты до здания школы. Пока не будут созданы условия для образования, учителей, общество не изменится. На уровне районов, областей и республики будут образованы советы по реформированию школьного образования. Я лично буду председательствовать в Республиканском совете. Районные и областные советы возглавят хокимы, — сказал Президент.
Эти советы организуют свою работу, советуясь с народом, с учетом мнения учителей, родителей и специалистов.
На совещании определены приоритетные задачи в области развития школьного образования.
В ближайшие пять лет необходимо создать 1,2 миллиона ученических мест. Глава государства дал указания по увеличению вместимости школьной системы за счет строительства новых школ и дополнительных учебных корпусов в существующих школах.
Подчеркнуто, что отныне этими вопросами будут заниматься хокимы областей, городов и районов. Помимо средств, выделяемых государством, школам будут направляться и часть поступлений в местный бюджет. Самое главное, новые школы будут строиться и приниматься в эксплуатацию под надзором общественных активистов, родителей и общественности.
Министерству строительства поручено разработать проекты типовых школ с учетом новых требований.
Следующим после условий важным вопросом является обстановка в школах. Подчеркнув необходимость реформирования управления сферой, глава государства дал рекомендации по назначению начальников управлений народного образования и директоров школ из числа квалифицированных менеджеров, привлечению зарубежных специалистов.
Министерству народного образования поручено разработать ориентированные на конкретные результаты требования и критерии к этим специалистам.
Определены дополнительные меры по стимулированию высококлассных учителей, сформировавших собственный уникальный педагогический опыт. Так, будет образован Фонд министра народного образования, который на первом этапе получит 300 миллиардов сумов из бюджета. Средства фонда будут направляться на поощрение учителей, внедряющих передовые педагогические технологии и ученики которых достигают высоких результатов.
Озвучены и инициативы по созданию в каждой области «мобильных методических групп» в составе из преподавателей педагогических институтов, вузов, академических лицеев и специализированных школ. Они будут посещать школы с низким качеством образования, разъяснять и содействовать педагогам осваивать новые методики. За это им будут назначаться надбавки к заработной плате.
Коренным образом улучшится и система подготовки учителей. С этой целью 5 высших учебных заведений в Ташкенте и 17 в регионах будут закреплены за школами. Студенты начиная с первого курса будут проходить обучение непосредственно в школах. Это повысит профессиональные навыки как студентов, так и школьных учителей и преподавателей вузов.
Поручено также пересмотреть учебную нагрузку и количество уроков в школах, внедрить методики, побуждающие детей к мышлению, полностью обновить учебники на основе передового опыта.
Особое внимание уделено содержательной организации досуга учащихся, активизации деятельности спортивных и художественных кружков.
Подчеркнув исключительную важность реформ в сфере школьного образования, глава государства поручил ответственным лицам разработать соответствующую стратегию в сотрудничестве с международными организациями. Определено, что на этой основе будет принята Программа развития школьного образования.
На совещании заслушаны предложения министров и хокимов, учителей и директоров школ из всех регионов страны.