Hurmatli Rais Si Szinpin janoblari! Muhtaram hamkasblar, aziz do‘stlar!
Sizlarni samimiy qutlayman hamda Xitoy Xalq Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan bildirilgan tabriklarga qo‘shilaman.
Si Szinpin janoblariga uchrashuvimiz tashkil etilgani uchun alohida minnatdorlik bildiraman.
O‘tgan 30 yilda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik munosabatlar jadal va barqaror tus oldi.
Hamkorligimizni yanada rivojlantirish maqsadida e’tiborni quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga qaratish muhim, deb hisoblaymiz.
Birinchi. Ipak yo‘lining Iqtisodiy makonini barpo etish borasidagi tashabbusning muhim vazifasi savdo va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishdan iborat.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli O‘zbekistonning Xitoy bilan tovar ayirboshlashi 30 yilda 140 karra ko‘paydi. Xitoyning iqtisodiyotimizga investitsiyalari hajmi 2017 yildan buyon besh barobar ortdi.
Shu bilan birga, ushbu ko‘rsatkichlar mavjud ulkan salohiyatni to‘liq aks ettirmayapti.
Bugun Xitoy – bu nafaqat “global fabrika”, balki “global bozor” hamdir.
Biz Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy iqtisodiyotlarining bir-birini to‘ldirib turuvchi ustunliklarini hisobga olgan holda ushbu imkoniyatlardan maksimal darajada foydalanishdan manfaatdormiz.
Markaziy Osiyo mamlakatlaridan Xitoyga to‘siqlarsiz savdoni ta’minlash va tayyor mahsulotlar yetkazib berish hajmini oshirish bo‘yicha manzilli choralar ko‘rish, Xitoy texnologiyalarini jalb qilgan holda mintaqa mamlakatlari import qilayotgan mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun umumiy sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish makonini shakllantirish ko‘zda tutilgan Yangi “Xitoy – Markaziy Osiyo” iqtisodiy muloqoti qo‘shma strategiyasini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Ikkinchi. Transport infratuzilmasi Markaziy Osiyo va Xitoy o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik rivojining drayveridir.
“Xitoy – Markaziy Osiyo” yo‘nalishi bo‘ylab yetkazib berishda pandemiya oqibatida kelib chiqqan logistik uzilishlar mamlakatlarimizning ko‘plab tarmoqlarini zarur uskunalar va xomashyosiz qoldirdi.
Bu holat ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirish muddatlari va sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu munosabat bilan yuk oqimining uzluksizligini ta’minlash va transmintaqaviy logistika tarmoqlarini rivojlantirish uchun tizimli yechimlar ishlab chiqishni favqulodda muhim deb hisoblaymiz.
Shu bilan bir qatorda, “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish loyihasini amaliy ro‘yobga chiqarishga joriy yildayoq kirishish muhim.
Ushbu masalalarni tezkor hal qilish maqsadida Markaziy Osiyo va Xitoy mamlakatlari hukumat rahbarlarining o‘rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi qo‘mita tuzishni taklif etamiz.
Uchinchi. Pandemiyadan keyingi tiklanish va to‘rtinchi sanoat inqilobiga jadal o‘tish sharoitida raqamli texnologiyalarni keng qo‘llashning ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Xitoyning bu sohada to‘plangan tajribasini hisobga olib, raqamli iqtisodiyot va savdoni rivojlantirish, elektron hukumat, blokcheyn va sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish sohasidagi o‘zaro manfaatli sheriklikni rivojlantirishni taklif etamiz.
Ushbu yo‘nalishda amaliy natijalarga erishish maqsadida mamlakatlarimiz IT parklari negizida qo‘shma “Intellektual Ipak yo‘li” platformasini yaratishni taklif qilamiz.
To‘rtinchi. Jamoat salomatligini saqlash va yuqumli kasalliklarga qarshi kurashish borasida mamlakatlarimiz hamkorligini mustahkamlashni muhim deb hisoblaymiz.
Juda qisqa muddatda koronavirusga qarshi O‘zbekiston – Xitoy vaksinasini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, ushbu vaksinaning o‘n yetti millionta dozasi tayyorlangani diqqatga sazovor.
Fursatdan foydalanib, Sizga, hurmatli Si Szinpin janoblari, Xitoy Hukumati va xalqiga koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashda O‘zbekistonga beqiyos yordam ko‘rsatgani uchun minnatdorlik bildiraman.
Farmatsevtika, an’anaviy tibbiyot, vrachlar malakasini oshirish va soha shifoxonalari o‘rtasidagi sheriklik borasidagi hamkorligimizni kengaytirishga tayyormiz.
Umid qilamizki, tez fursatda vaksinatsiya pasportlarini o‘zaro tan olish yuzasidan kelishuvlarga erishamiz.
Beshinchi. Biz kambag‘allikni qisqartirish borasida izchil chora-tadbirlarni amalga oshirishga aholi farovonligini ta’minlashning eng muhim sharti sifatida qaraymiz.
Xitoyning mutlaq kambag‘allik ustidan qozongan tarixiy g‘alabasini yuksak baholaymiz.
Xitoy tajribasini qo‘llagan holda O‘zbekistonda kambag‘allikka qarshi kurash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar bizga hatto pandemiya sharoitida yarim millondan ziyod oilalarni kam ta’minlanganlar toifasidan chiqarish imkonini berdi.
2026 yilga borib kambag‘allik darajasini ikki barobar kamaytirishni maqsad qilganmiz.
Bu maqsadga erishish uchun agrar tarmoqni modernizatsiya qilish, sho‘rlangan va sho‘rxok yerlarda ekinlar yetishtirish, shahar va qishloq o‘rtasida ishlab chiqarish zanjirlarini yo‘lga qo‘yishda Xitoy bilan hamkorlikni davom ettirish niyatidamiz.
Oltinchi. Pandemiya sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasida yaqin hamkorlik masalalari o‘tkir zaruratga aylanmoqda.
Mazkur vazifa yechimiga aholining oziq-ovqat mahsulotlariga nisbatan tez o‘sib borayotgan ehtiyojlarini qondirish bo‘yicha avvaldan qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish orqaligina erishish mumkin.
Shu ma’noda, BMT Bosh Assambleyasi tomonidan pandemiya sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha alohida rezolyutsiya qabul qilinishi to‘g‘risidagi tashabbusni birgalikda ilgari surishni taklif etamiz.
Ushbu hujjatda oziq-ovqat tarmog‘iga investitsiyalarni ko‘paytirish va “yashil yo‘laklar” yaratgan holda o‘zaro yetkazib berishning samarali mexanizmlarini shakllantirish masalalari hisobga olinishi muhim, deb hisoblaymiz.
Yettinchi. “Iqlim” kun tartibini va “ekologik toza rivojlanish”ni birgalikda ilgari surish hamkorligimizning dolzarb yo‘nalishidir.
2026 yilga qadar O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya generatsiyasi ulushini 25 foizga yetkazish, 2030 yilgacha esa parnik gazlarini chiqarishni 35 foizga qisqartirishni rejalashtirmoqdamiz.
“Yashil Ipak yo‘li” tashabbusi doirasida muqobil energetika, quyosh va shamol elektr stansiyalari uchun butlovchi qismlar va uskunalarni mahalliylashtirish, tarmoq uchun kadrlar tayyorlash sohalariga Xitoy investitsiyalari va texnologiyalarini jalb qilish bo‘yicha hamkorlik “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Sakkizinchi. Madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash xalqlarimizning yanada yaqinlashishiga xizmat qiladi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash borasida Sizning, hurmatli Si Szinpin janoblari, tashabbusingiz rivoji sifatida kelgusi yilni “Markaziy Osiyo va Xitoy xalqlari madaniyati va san’ati yili” deb e’lon qilishni taklif qilamiz.
Yoshlar davlatlarimiz aholisining yarmini tashkil etishini hisobga olib, akademik va talabalar almashinuvlariga, yoshlar festivallari, forumlari va sport musobaqalarini o‘tkazishga alohida e’tibor qaratish muhimdir.
Raqobat kuchayib borayotgan va jahonning turli nuqtalarida mojarolar davom etayotgan sharoitda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, shu jumladan, “uch yovuz kuch”ga qarshi kurashish borasida yanada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhim ahamiyatga ega.
Qozog‘iston xalqining donishmandligi va Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Kemelevich Toqayevning qat’iy harakatlari tufayli mamlakatdagi vaziyat normallashgani bizni quvontiradi.
Xavfsizlik – bo‘linmas, Qozog‘istonda tinchlik – butun mintaqamizdagi barqarorlik garovidir.
Afg‘onistondagi vaziyatning barqarorlashuvi va ushbu mamlakatda gumanitar inqiroz kuchayishining oldini olish ustuvor masalalarimiz qatoriga kiradi.
“Xavfsiz Ipak yo‘li” konsepsiyasini amalga oshirish yo‘lida Afg‘oniston yo‘nalishidagi sa’y-harakatlarimizni muvofiqlashtirishni davom ettirish muhimdir.
Biz xitoylik hamkorlar bilan birgalikda Afg‘onistonda infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirishdan ham manfaatdormiz.
Hamkasblarim tomonidan bildirilgan barcha tashabbus va takliflarni, shuningdek, bugungi sammit yakunlari bo‘yicha Qo‘shma bayonotni to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ushbu hujjatda ko‘p qirrali sherikligimizni yanada mustahkamlashning muhim masalalariga doir umumiy yondashuvlar o‘z aksini topgan.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlash bo‘yicha ishlab chiqilgan rejani birgalikda amalga oshirishga tayyormiz.
So‘zimning yakunida bugungi uchrashuv tashkil etilgani uchun Sizga, Si Siznpin janoblari, yana bir bor samimiy minnatdorlik bildiraman hamda Sizni va butun Xitoy xalqini yaqinlashib kelayotgan Bahor bayrami – Chunsze bilan muborakbod etaman.

Уважаемый господин Председатель Си Цзиньпин!
Искренне приветствую вас и присоединяюсь к поздравлениям в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Китайской Народной Республикой и государствами Центральной Азии.
Выражаю особую признательность господину Си Цзиньпину за организацию нашей встречи.
За прошедшие 30 лет всесторонние стратегические отношения между Узбекистаном и Китаем приобрели динамичный и устойчивый характер.
В целях дальнейшего развития нашего взаимодействия считаем важным сконцентрировать внимание на следующих приоритетах.
Первое. Ключевой задачей в рамках инициативы по строительству экономического пояса Шелкового пути выступает расширение торгового и инвестиционного сотрудничества.
Благодаря совместным усилиям товарооборот Узбекистана с Китаем за 30 лет увеличился в 140 раз. Объем китайских инвестиций в нашу экономику c 2017 года вырос в пять раз.
Вместе с тем эти показатели не в полной мере отражают имеющийся огромный потенциал.
Сегодня Китай – это не только «глобальная фабрика», но и «глобальный рынок».
Мы заинтересованы в максимальном использовании этих возможностей с учетом взаимодополняющих преимуществ экономик стран Центральной Азии и Китая.
Предлагаем разработать совместную Стратегию нового экономического диалога «Китай – Центральная Азия», которая предусматривает принятие адресных мер по обеспечению беспрепятственной торговли и наращиванию объемов поставок готовой продукции из стран Центральной Азии в Китай, формирование общего пространства промышленной кооперации и локализации для производства импортируемой странами региона продукции с привлечением китайских технологий.
Второе. Драйвером развития торгово-экономического сотрудничества Центральной Азии и Китая является транспортная инфраструктура.
Логистические сбои в поставках по маршруту «Китай – Центральная Азия», вызванные пандемией, оставили многие отрасли наших стран без необходимого оборудования и сырья.
Данная ситуация негативно сказывается на сроках и качестве реализации приоритетных инвестиционных проектов.
В связи с этим считаем критически важным выработать системные решения для обеспечения бесперебойного грузопотока и развития трансрегиональных логистических сетей.
Наряду с этим важно уже в этом году приступить к практической реализации проекта строительства железной дороги Китай –Кыргызстан – Узбекистан.
Для оперативного решения указанных вопросов предлагаем создать координационный комитет на уровне заместителей глав правительств стран Центральной Азии и Китая.
Третье. Широкое применение цифровых технологий приобретает все более возрастающее значение в условиях постпандемического восстановления и ускоренного перехода к четвертой промышленной революции.
Учитывая накопленный опыт Китая в этой сфере, предлагаем развивать взаимовыгодное партнерство в области развития цифровой экономики и торговли, внедрения электронного правительства, технологий блокчейн и искусственного интеллекта.
Для достижения практических результатов в данном направлении предлагаем создать на базе IT-парков наших стран совместную платформу «Интеллектуального Шелкового пути».
Четвертое. Считаем важным укреплять сотрудничество наших стран в развитии системы общественного здравоохранения и борьбе с инфекционными заболеваниями.
Примечательно, что в предельно сжатые сроки налажен выпуск узбекско-китайской вакцины против коронавируса и обеспечено ее производство в объеме более семнадцати миллионов доз.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность Вам, уважаемый господин Си Цзиньпин, правительству и народу Китая за оказанную Узбекистану неоценимую помощь в борьбе с коронавирусной инфекцией.
Готовы наращивать наше сотрудничество в фармацевтике, традиционной медицине, повышении квалификации врачей и партнерстве между профильными больницами.
Рассчитываем на скорейшее достижение договоренностей по взаимному признанию паспортов вакцинации.
Пятое. Рассматриваем последовательную реализацию мер по сокращению бедности в качестве важнейшего условия для обеспечения благосостояния населения.
Высоко оцениваем историческую победу Китая над крайней бедностью.
Реализация мер по борьбе с бедностью в Узбекистане с применением китайского опыта позволила нам даже в условиях пандемии вывести из категории нуждающихся более полумиллиона семей.
Намерены вдвое сократить уровень бедности к 2026 году.
Для достижения этой цели рассчитываем на дальнейшее взаимодействие с Китаем в модернизации аграрного сектора, выращивании культур на засоленных и солончаковых землях, налаживании производственных цепочек между городом и селом.
Шестое. В условиях пандемии острую необходимость приобретают вопросы тесного взаимодействия в сфере обеспечения продовольственной безопасности.
Решение данной задачи возможно только при совместной реализации опережающих мер по удовлетворению быстрорастущих потребностей населения в продовольствии.
В этом контексте предлагаем совместно инициировать принятие отдельной резолюции Генеральной ассамблеи ООН по обеспечению продовольственной безопасности в условиях пандемии.
Считаем важным учесть в данном документе вопросы увеличения инвестиций в продовольственный сектор и формирования эффективных механизмов взаимных поставок с созданием «зеленых коридоров».
Седьмое. Актуальным направлением нашего сотрудничества выступает совместное продвижение климатической повестки и экологически чистого развития.
Планируем к 2026 году довести долю генерации возобновляемой энергии в Узбекистане до 25 процентов, а к 2030 году – сократить выбросы парниковых газов на 35 процентов.
Предлагаем в рамках инициативы «Зеленый Шелковый путь» разработать «дорожную карту» сотрудничества по привлечению китайских инвестиций и технологий в сферу альтернативной энергетики, локализации комплектующих и оборудования для солнечных и ветровых электростанций, подготовке профильных кадров.
Восьмое. Развитие и укрепление культурно-гуманитарного сотрудничества призвано способствовать дальнейшему сближению наших народов.
В развитие Вашей инициативы, уважаемый господин Си Цзиньпин, по укреплению культурно-гуманитарных связей предлагаем следующий год объявить «Годом культуры и искусства народов Центральной Азии и Китая».
Учитывая, что молодежь составляет более половины населения в наших государствах, важно уделять особое внимание академическим и студенческим обменам, проведению молодежных фестивалей, форумов и спортивных соревнований.
На фоне усиливающейся конкуренции и продолжающихся конфликтов в различных точках мира важно налаживание более тесного взаимодействия по обеспечению региональной безопасности, в том числе в области противодействия силам «трех зол».
Мы рады, что благодаря мудрости народа и решительным действиям Президента Казахстана Касым-Жомарта Кемелевича Токаева ситуация в стране нормализовалась.
Безопасность неделима, и мир в Казахстане – залог стабильности всего нашего региона.
В числе наших приоритетных вопросов – стабилизация ситуации в Афганистане и недопущение усиления гуманитарного кризиса в этой стране.
Важно продолжить координацию наших усилий на афганском направлении в интересах реализации концепции «Безопасный Шелковый путь».
Мы также заинтересованы в совместной реализации с китайскими партнерами инфраструктурных проектов в Афганистане.
Полностью поддерживаем все озвученные коллегами инициативы и предложения, а также Совместное заявление по итогам сегодняшнего саммита.
В данном документе отражены общие подходы по ключевым вопросам дальнейшего укрепления нашего многопланового партнерства.
Готовы к совместной реализации разработанного Плана празднования 30-летия установления дипломатических отношений.
В завершение своего выступления хочу еще раз выразить искреннюю благодарность Вам, господин Си Цзиньпин, за организацию сегодняшней встречи, а также поздравить Вас и весь китайский народ с наступающим прекрасным Праздником весны – Чуньцзе.