O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 avgust kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qozog‘iston Prezidentiga Jambil viloyati Boyzoq tumanida ro‘y bergan fojiali voqea oqibatida insonlar qurbon bo‘lgani munosabati bilan chuqur hamdardlik bildirdi. O‘zbekiston Qozog‘istonga favqulodda hodisa oqibatlarini bartaraf etishda zarur ko‘mak ko‘rsatishga tayyor ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlarining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Ko‘p qirrali hamkorlik ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, turizm sohalarida kooperatsiya loyihalarini, madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish muhim ekani ta’kidlandi.

27 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале беседы глава нашего государства выразил искренние соболезнования Президенту Казахстана в связи с трагическим инцидентом в Байзакском районе Жамбылской области, приведшим к человеческим жертвам. Выражена готовность оказать необходимое содействие казахстанской стороне в ликвидации последствий чрезвычайного происшествия.
Были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-казахстанских отношений. С удовлетворением отмечена позитивная динамика развития многопланового сотрудничества. Отмечена важность продвижения совместных проектов кооперации в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и логистики, туризма, программ культурно-гуманитарного обмена.
Президенты также обменялись мнениями по региональной повестке, прежде всего в контексте обострения ситуации в Афганистане. Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия по вопросам обеспечения безопасности в Центральной Азии.