O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari suhbat avvalida Turkmaniston Prezidentini 60-yillik yubileyi munosabati bilan samimiy muborakbod etdi.
O‘zbekistonda Turkmaniston Prezidentini jahon miqyosidagi buyuk davlat va siyosat arbobi, katta hayotiy tajribaga ega, umrini o‘z mamlakati farovonligi va ravnaqiga sadoqat bilan xizmat qilishga bag‘ishlagan fidoyi rahbar sifatida yaxshi bilishi ta’kidlandi.
Bugun Turkmanistonda barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlash, infratuzilmani jadal rivojlantirish va aholi hayot darajasini yuksaltirishga qaratilgan ko‘plab yirik loyiha va dasturlar amalga oshirilmoqda. Mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzi mustahkamlanib bormoqda.
Zamonaviy Turkmaniston erishayotgan barcha yutuqlar bevosita Prezident Gurbanguli Berdimuhamedovning nomi, puxta o‘ylangan siyosati, qat’iy sa’y-harakatlari va fidokorona mehnati bilan bog‘liq.
Davlat rahbarlari shu yilning mart va may oylarida Turkmanistonda o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlar chog‘ida erishilgan kelishuvlar va qabul qilingan qarorlarni amalga oshirishning amaliy jihatlarini muhokama qildilar. Barcha darajadagi aloqalar faollashib, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, energetika, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi qo‘shma loyihalar samarali amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Prezidentlar strategik sheriklikning yuksak darajasiga erishish imkonini bergan yaqin va samarali o‘zaro hamkorlik bo‘yicha to‘plangan tajriba ikki tomonlama aloqalarning mavjud ulkan salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilayotganini ta’kidladilar.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro siyosatning o‘zlarini qiziqtirgan dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.
Muloqot so‘ngida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gurbanguli Berdimuhamedovni yubileyi bilan yana bir bor samimiy tabriklab, sihat-salomatlik, baxt-saodat, davlat rahbaridek mas’uliyatli faoliyatida yangi-yangi muvaffaqiyatlar, qardosh Turkmaniston xalqiga tinchlik va farovonlik tiladi.

В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера Туркменистана с юбилеем – 60-летием со дня рождения.
Было отмечено, что в Узбекистане Президента Туркменистана знают как выдающегося государственного и политического деятеля мирового уровня, талантливого руководителя с богатым практическим жизненным опытом, всецело посвятившего себя беззаветному служению во имя процветания и благополучия своей страны.
Сегодня в Туркменистане реализуется целый ряд крупных проектов и программ, направленных на обеспечение устойчивого социально-экономического развития, опережающее развитие инфраструктуры и повышение уровня жизни населения. Последовательно укрепляется авторитет страны на международной арене.
Все достижения современного Туркменистана неразрывно связаны с именем Президента Гурбангулы Бердымухамедова, с его глубоко продуманной политикой, поистине огромными усилиями и упорным трудом.
Руководители двух стран обсудили практические аспекты реализации достигнутых договоренностей и принятых решений в ходе встреч на высшем уровне в марте и мае этого года в Туркменистане. С удовлетворением отмечена интенсификация контактов на всех уровнях, а также активно реализуемые совместные проекты в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Главы государств подчеркнули, что накопленный опыт тесного и плодотворного взаимодействия, позволивший достичь высокого уровня стратегического партнерства, является прочной основой для реализации имеющегося огромного потенциала двустороннего сотрудничества.
Стороны также обменялись мнениями по наиболее актуальным вопросам региональной и международной политики, представляющим взаимный интерес.
В заключение Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ещё раз искренне поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с юбилеем. Пожелал ему доброго здоровья, благополучия и новых успехов в государственной деятельности, а братскому народу Туркменистана – мира и процветания.