Ushbu klasterning umumiy yer maydoni 11 ming gektardan ziyod. Shuning 4 ming 870 gektarida g‘alla yetishtirilmoqda. Bu yil Rossiya Federatsiyasidan kasalliklarga chidamli g‘alla navlari keltirib ekilgan. Gektariga 80 sentnerdan hosilolish kutilyapti.
Davlatimiz rahbari kombaynni boshqarib, g‘alla o‘rdi.
4 ming 656 gektarda paxta qo‘shqator ekilgan. Kaliforniya usulida sug‘orish natijasida suv sarfini 50 foizga tejashga erishilmoqda.
Prezident soha mutaxassislari bilan suhbatda paxtani qo‘shqator usulda ekishni janubiy hududlarda ommalashtirish va bu orqali yuqori hosil olish mumkinligini qayd etdi.

Кластер располагает посевными площадями в более чем 11 тысяч гектаров, 4 870 из которых засеяны пшеницей. В этом году из России были завезены устойчивые к болезням сорта пшеницы. Урожайность ожидается на уровне 80 центнеров с гектара.
Хлопчатник выращивается двойными рядами на 4 656 гектарах. Орошение по «калифорнийскому» методу позволяет экономить 50 процентов воды.
В беседе со специалистами сферы глава государства отметил важность популяризации в южных регионах метода выращивания хлопчатника сдвоенными рядами, что позволит получить более высокий урожай.