2017-yil 22-iyun kuni soat 10:20 da Qozog‘iston Respublikasi Oqto‘ba viloyatining Aytekebi tumanidagi Qorabutak posyolkasidan 20 kilometr masofada Samara – Chimkent avtomobil yo‘lining 946-kilometrida Volgograd (Rossiya) – Chimkent (Qozog‘iston) yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanayotgan ikki qavatli «Mersedes» rusumli yo‘lovchi avtobusi (davlat raqami N 011 LMM) ag‘darilib ketgan. Avtobusda jami 52 kishi – 50 nafar O‘zbekiston fuqarosi va 2 nafar Qozog‘iston fuqarosi bo‘lgan.
Ushbu yo‘l-transport hodisasi oqibatida 9 kishi (barchasi O‘zbekiston fuqarosi) halok bo‘lgan, 18 kishi jarohat olgan (17 nafari O‘zbekiston fuqarosi, ularning 5 nafari Oqto‘ba viloyatining Aytekebi tumani markaziy shifoxonasiga yotqizilgan).
O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi jabrlanganlarning ahvoli va ushbu hodisa bilan bog‘liq boshqa masalalar haqida ma’lumot olish uchun bevosita telefon aloqasi tashkil qildi. Halok bo‘lganlarning jasadini O‘zbekiston Respublikasiga olib kelish uchun Oqto‘ba shahriga maxsus samolyot yuborilgan.
O‘zbekiston Respublikasi rahbariyati halok bo‘lganlarning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiradi.

22 июня 2017 года в 10:20 часов в Айтекебийском районе Актюбинской области Республики Казахстан на 946-м километре автомобильной дороги «Самара-Шымкент» в 20 км от поселка Карабутак произошло опрокидывание пассажирского рейсового двухъярусного автобуса марки «Мерседес» (государственный номер Н 011 LMM), следовавшего по маршруту Волгоград (Россия) — Шымкент (Казахстан). В автобусе находились 52 человека, из которых 50 граждан Узбекистана и 2 гражданина Казахстана.
В результате этого дорожно-транспортного происшествия погибли 9 человек (все – граждане Узбекистана), пострадали 18 человек (17 – граждане Республики Узбекистан, 5 из которых госпитализированы в центральную районную больницу Айтекебийского района Актюбинской области).
МЧС Республики Узбекистан организована телефонная «горячая линия» для получения информации о состоянии пострадавших и иных связанных с происшествием вопросов. В город Актобе направлен специальный самолет для доставки тел погибших на территорию Республики Узбекистан.