O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5 aprel kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Muhammad Javad Zarifni qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Eron o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-logistika va boshqa sohalardagi hamkorlikning bugungi ahvoli va ularni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasi keltirib chiqargan murakkab sharoitlarga qaramay O‘zbekiston-Eron munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Vazir Muhammad Javad Zarif, o‘z navbatida, samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, Eron Prezidenti Hasan Ruhoniyning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda iqtisodiy hamkorlik masalalariga, savdo aloqalarini rivojlantirish va yangi kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, xususan, Eronning dengiz portlaridan samarali foydalanish hamda O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon transport yo‘lagini rivojlantirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning tomonlarni qiziqtirgan dolzarb jihatlari, shu jumladan mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash va Afg‘onistonda tinchlik jarayonini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Eron tashqi siyosiy idorasi rahbari O‘zbekistonning Afg‘oniston bo‘yicha tinchlik muzokaralariga ko‘maklashish, ushbu mamlakatni mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikka jalb etish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.

5 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Исламской Республики Иран Мухаммада Джавада Зарифа, пребывающего в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-иранских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической и других сферах.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил поступательное развитие узбекско-иранских отношений в непростых условиях, вызванных c пандемией коронавируса.
В свою очередь, министр Мухаммад Джавад Зариф выразил искреннюю благодарность лидеру Узбекистана за радушный прием, передал приветствия и наилучшие пожелания от Президента Ирана Хасана Рухани.
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросам экономического сотрудничества, развития торговых связей и продвижения новых проектов кооперации.
Отмечена важность наращивания взаимодействия в транспортно-коммуникационной сфере, в том числе эффективного задействования иранских морских портов и развития транспортного коридора Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман.
Обсуждены также актуальные аспекты международной и региональной повестки, представляющие взаимный интерес, включая вопросы обеспечения региональной безопасности и продвижения мирного процесса в Афганистане.
Глава внешнеполитического ведомства Ирана высоко оценил усилия Узбекистана по содействию мирным переговорам по Афганистану, вовлечению этой страны в региональное торгово-экономическое сотрудничество.