Muhtaram rais Rejep Tayyip Erdog‘an Janobi Oliylari!
Hurmatli Prezident Erdog‘an Janoblariga pandemiya sharoitiga qaramasdan, tashkilotga samarali raislik qilgani va anjumanni yuqori darajada tashkil etgani uchun chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Pandemiya davrida KOVID-19 kasalligiga qarshi kurashishda ko‘rsatilgan salmoqli yordam uchun turk do‘stlarimizga va shaxsan Erdog‘an Janoblariga o‘z minnatdorligimni bildiraman.
Bugun raislik navbati Turkmanistonga o‘tishi munosabati bilan hurmatli Prezident Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovni chin dildan tabriklayman.
Va albatta, yaxshi niyat qilamizki, navbatdagi Sammitda, Ashxobod shahrida ko‘rishish hammamizga nasib qilsin.
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti hududi – bu tarixi, dini, madaniyati va qadriyatlari mushtarak, ulkan imkoniyatlarga ega bo‘lgan umumiy mintaqadir.
Do‘st davlatlarimizni azaldan o‘zaro hurmat va ishonch muhiti, savdo va transport-kommunikatsiya aloqalari chambarchas bog‘lab turadi.
bugungi sammitimiz “Kovid-19 dan keyingi davrda mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik” mavzusida o‘tayotganida chuqur ma’no mujassam.
Chunki, global iqtisodiyotga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan pandemiya, davlatlarimizni ham chetlab o‘tmadi.
Bu ofat kuchli va zaif tomonlarimizni, bir-birimizga naqadar bog‘liq ekanimizni, iqtisodiy sheriklikni yanada mustahkamlash zaruratini yaqqol ko‘rsatdi.
Dunyoda texnologiya va resurslar, sarmoyalar, tashqi bozorlarga chiqish uchun raqobat kuchayib borayotgan hozirgi kunda, kuch va salohiyatlarimizni birlashtirish, iqtisodiyotlarimizning to‘ldiruvchi omillaridan keng foydalanishimiz muhimdir.
Ammo shuni aytib o‘tish kerakki, Tashkilotimiz hududida mavjud savdo-iqtisodiy, moliyaviy, sarmoyaviy, transport-logistika va energetika imkoniyatlari to‘liq ishga solinmayapti.
Shu bois, “Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti – 2025” dasturining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklikni yanada kengaytirish maqsadida quyidagi takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, iqtisodiy o‘sishning asosiy drayveri – hech shubhasiz, savdo va investitsiya aloqalarini kuch́айтиришдир.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonning a’zo davlatlar bilan umumiy savdo aylanmasi salkam ikki barobarga o‘sdi. O‘tgan yili murakkab vaziyatga qaramasdan, bu hajmlarni saqlab qolishga erishdik.
Biz, Tashkilotga a’zo mamlakatlar tomonidan karantin davrida o‘rnatilgan savdo va transport cheklovlarini bartaraf etish vaqti keldi, deb hisoblaymiz.
O‘ylaymanki, raqamli texnologiyalar va elektron tijoratni keng joriy etish savdo aloqalarimizni sezilarli ravishda yengillashtiradi.
Shu ma’noda, Turkiya ilgari surayotgan Savdoga ko‘maklashish bo‘yicha bitimni kelishish va qabul qilishni tezlashtirish lozim, deb hisoblaymiz.
Ikkinchidan, “Bir-birini to‘ldiruvchi nuqtalarni topish” tamoyili asosida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish xalqlarimizning umumiy farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
Bu muhim rejani amalga oshirish uchun aniq yo‘nalish va loyihalarni qamrab olgan qo‘shma “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni maqsadga muvofiq, deb bilamiz.
Uchinchidan, a’zo davlatlar o‘rtasida mablag‘lar, tovarlar va xizmatlar erkin aylanishini ta’minlash, banklararo aloqalarni va moliyalashtirishni kengaytirish dolzarb masaladir.
Mazkur vazifalarni amalga oshirish uchun yaqin istiqbolda mamlakatlarimiz banklari ishtirokida xalqaro Bank-moliya Forumini o‘tkazishni taklif qilamiz.
To‘rtinchidan, mintaqalarimizning transport yo‘laklarini kengaytirish va tranzit salohiyatini oshirish, o‘zaro iqtisodiy hamkorligimizni yanada jadallashtiradi.
Biz, O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – O‘mon, O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy transport yo‘laklarini, shuningdek, Ozarbayjon orqali Turkiya va Yevropa davlatlariga chiqish yo‘llarini rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Shu bilan birga, yangi taklif etilgan Mozori Sharif – Kobul – Peshovar temir yo‘lining qurilishi Afg‘onistonni keng mintaqalarimizga integratsiya qilish va barqaror taraqqiyotni ta’minlashda ulkan ahamiyat kasb etadi.
Beshinchidan, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bilan birgalikda, Tashkilotimizning Oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi yangi Dasturini ishlab chiqish va qabul qilish zarur, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan, joriy yilda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar qishloq xo‘jaligi vazirlarining, navbatdagi yig‘ilishini biz O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
Oltinchidan, qayta tiklanadigan va muqobil energiya manbalariga boy mintaqamizda “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish imkoniyatlari nihoyatda kattadir.
Energetika barqarorligini ta’minlash, sohaga investitsiya va zamonaviy texnologiyalarni keng jalb etishga qaratilgan O‘rta muddatli Strategiyani ishlab chiqish va tasdiqlashni taklif etaman.
Yettinchidan, ekologiya va global iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘liq muammolar oqibatlarini mintaqamizda, jumladan, Orolbo‘yi hududida yaqqol sezayapmiz. Bu masalaga yechim topish bo‘yicha barcha sa’y-harakatlarimizni o‘zaro birlashtirish lozim.
Bu yo‘lda ta’sirchan mintaqaviy hamkorlikning aniq mexanizmlarini joriy etishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Sakkizinchidan, Sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirishimiz lozim.
Tashkilot doirasida epidemiologik vaziyatni monitoring qilish va tegishli chora-tadbirlarni oldindan rejalashtirish tizimini amaliyotga joriy etishni taklif qilamiz.

Ваше Превосходительство,уважаемый председатель Реджеп Таййип Эрдоган!
Прежде всего позвольте выразить всем участникам Саммита Организации экономического сотрудничества мои самые добрые пожелания.
Выражаю глубокую признательность уважаемому Президенту Реджепу Таййипу Эрдогану за эффективное председательство в Организации, несмотря на трудности пандемии, и подготовку нынешнего форума на высоком уровне.
Выражаю свою признательность нашим турецким друзьям и лично господину Эрдогану за большую поддержку в борьбе с пандемией «КОВИД-19».
От всего сердца поздравляю уважаемого Президента Гурбангулы Мяликгулиевича Бердымухамедова с переходом председательства в Организации к Туркменистану.
Надеюсь на нашу очную встречу на следующем саммите в городе Ашхабаде.
Пространство Организации экономического сотрудничества – это располагающий огромными возможностями регион с общей историей, религией, культурой и ценностями.
Испокон веков взаимное уважение и доверие, торговые и транспортно-коммуникационные связи объединяли наши дружественные народы.
Тема сегодняшнего саммита – «Региональное экономическое сотрудничество в период после COVID-19» – очень актуальна. Ведь пандемия, оказывающая негативное влияние на мировую экономику, не обошла стороной и наши страны.
Она ярко выявила наши сильные и слабые стороны, нашу очевидную взаимосвязанность и необходимость дальнейшего укрепления экономического партнёрства.
В современном мире, характеризующемся обострением конкурентной борьбы за технологии и ресурсы, инвестиции и доступ к внешним рынкам, особенно важное значение приобретает объединение наших усилий и потенциала, широкое использование взаимодополняющих факторов наших экономик.
Вместе с тем следует отметить, что имеющиеся в рамках нашей Организации торгово-экономические, финансовые, инвестиционные, транспортно-коммуникационные и энергетические возможности используются не в полной мере.
В этой связи в целях дальнейшего развития многостороннего партнёрства по основным направлениям программы «Организация экономического сотрудничества – 2025» хотел бы выдвинуть следующие предложения.
Во-первых, основным драйвером экономического роста является наращивание торгово-инвестиционных связей.
В последние годы совокупный товарооборот Узбекистана с государствами-членами Организации вырос почти в два раза. В прошлом году, несмотря на сложную ситуацию, нам удалось сохранить эти объёмы.
Мы считаем, что настало время снять торговые и транспортные ограничения, установленные странами Организации в период карантина.
Думаю, что широкое внедрение цифровых технологий и электронной коммерции заметно облегчит наше торговое сотрудничество.
Исходя из этого считаем необходимым ускорить согласование и принятие предлагаемого Турцией Соглашения о взаимной торговле.
Во-вторых, развитие производственной кооперации на основе принципа взаимодополняемости будет способствовать повышению благосостояния народов наших стран.
Полагаем, что для реализации этого важного плана действий целесообразно разработать совместную «Дорожную карту», включающую конкретные направления и проекты.
В-третьих, актуальным вопросом является обеспечение свободного движения средств, товаров и услуг между государствами-членами, расширение межбанковских связей и финансирования.
Предлагаем провести в ближайшее время Международный банковско-финансовый форум с участием банков наших стран, что послужит практическому осуществлению этих задач.
В-четвертых, расширение сети транспортных коридоров и повышение транзитного потенциала наших регионов будет способствовать ещё большей активизации экономического взаимодействия.
Мы заинтересованы в дальнейшем развитии транспортных коридоров Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман, Узбекистан – Кыргызстан – Китай, а также маршрутов, обеспечивающих выход через Азербайджан на Турцию и страны Европы.
Кроме того, строительство новой железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар имеет огромное значение для интеграции Афганистана в наш обширный регион и обеспечения устойчивого развития.
В-пятых, считаем необходимым совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) разработать и принять новую программу нашей Организации в области продовольственной безопасности.
В связи с этим мы готовы провести в Узбекистане в текущем году очередное заседание министров сельского хозяйства государств-членов Организации экономического сотрудничества.
В-шестых, наш регион, располагающий огромными ресурсами возобновляемой энергии, имеет большие возможности для развития «зелёной экономики».
Предлагаю разработать и утвердить Среднесрочную стратегию, направленную на обеспечение энергетической устойчивости и широкое привлечение в эту сферу инвестиций и современных технологий.
В-седьмых, в нашем регионе, в частности, в Приаралье, мы в полной мере ощущаем негативные последствия проблем экологии и глобального изменения климата. Необходимо объединить все наши усилия для решения этого вопроса.
Считаем целесообразным создать конкретные действенные механизмы регионального сотрудничества в данном направлении.
В-восьмых, нам нужно ещё больше усилить сотрудничество в сфере здравоохранения.
Предлагаем создать и внедрить в рамках Организации систему мониторинга эпидемиологической ситуации и заблаговременного планирования соответствующих мер.
В заключение хочу ещё раз подчеркнуть, что совместными усилиями мы, безусловно, сможем поднять сотрудничество в рамках нашей Организации на новый, ещё более высокий уровень.