Joriy yilning 9 oyida xorij davlatlaridan 1 ming 600 fuqaro O‘zbekistonga doimiy yashash uchun ko‘chib kelgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yanvar-sentabr oylari bo‘yicha mamlakatimizda o‘rtacha ish haqi miqdori 1 million 346 so‘mni tashkil qilgan. Bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 14,2 foizga ko‘p. Shu kunlarda yurtimizda 5 ming 400 dan ziyod chet el kapitali ishtirokidagi korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Xalqaro press-klub sessiyasida islohotlar samarasi ko‘zgusi – raqamlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi raisi B.Begalov, iqtisodiyot vazirining birinchi o‘rinbosari M.Mirzayev va boshqa statistika sohasi mutasaddilari tomonidan atroflicha sharhlandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 31-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq xalqaro standartlar asosida faoliyat yuritayotgan Davlat statistika qo‘mitasi xalqimiz erishayotgan yutuq va kamchiliklarni raqamlar tahlilida havola etib boradi. Pirovardida, maqsad va vazifalarimizni shunga mos belgilaymiz.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonning xalqaro reytinglarda xolis va to‘g‘ri baholanishini ta’minlash maqsadida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan xalqaro tashkilotlarning 17 savolnomasi doimiy to‘ldirib boriladi. Jumladan, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi, Xalqaro valyuta fondi, Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan statistika sohasida hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan.
Ma’lumki, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda asosan statistik ma’lumotlarga tayaniladi. Bu ma’lumotlar qanchalik ravshan va aniq bo‘lsa, mutaxassislar iqtisodiyotda mavjud muammolarni tahlil qilib, uning yechimlarini topadi.
– Bugungi kunda inflatsiya, ya’ni barcha tovar va xizmatlarga bo‘lgan narx indeksining ko‘tarilishi bilan bog‘liq jarayon ko‘pchilikni qiziqtirishi tabiiy, – dedi iqtisodiyot vazirining birinchi o‘rinbosari M.Mirzayev. – 2017-yilda inflatsiya darajasi 13-14 foiz bo‘lishi kutilmoqda. Uning o‘sish sabablari nimalardan iborat? Birinchisi, bu – yillar davomida narxlarni liberallashtirish bo‘yicha chora-tadbirlarning ortga surilib kelayotgani bilan bog‘liq. Joriy yilda ayrim tovarlar va xizmatlarga belgilangan narxlarni liberallashtirish bo‘yicha amaliy ishlar qilindi. Ikkinchisi, Xalqaro valyuta fondi uslubiga o‘tishimiz va hisob-kitoblar shu asosda amalga oshirilishi ham inflatsiya darajasiga ta’sir ko‘rsatadi.
Jurnalistlar benzin narxining oshishi inflatsiya darajasiga qanchalik ta’sir ko‘rsatgani bilan qiziqdi.
Ma’lumki, joriy yilning 15-noyabridan yoqilg‘i-moylash mahsulotlari narxi liberalizatsiya qilindi. Bu jarayonda benzin narxi oshdi. Bugungi kunda A-80 benzini narxi 3800 so‘m, A-91 benzini narxi 4300 so‘m etib belgilangan.
Mutaxassislarning fikricha, bir necha yillar davomida yoqilg‘i-moylash mahsulotlari narxi oshirilmagan. Bu mamlakatimizdagi neft-gaz tizimi korxonalarining oxirgi yillarda zarar bilan ishlashiga sabab bo‘ldi. Natijada mahsulotlar taqchilligi yuzaga keldi. Shu bois, yoqilg‘i-moylash mahsulotlari, xususan, benzin narxining oshishi neft-gaz korxonalarining samarali ishlashi, mamlakatimizning barcha hududlarini benzin bilan ta’minlash, kelgusida yoqilg‘i-moylash mahsulotlari narxi yanada o‘sishining oldini olish imkonini yaratadi.
Shu o‘rinda benzinning xorijiy davlatlardagi o‘rtacha narxlarini e’tiboringizga havola etamiz. Qozog‘istonda 1 litr benzinning o‘rtacha narxi 0,54, Belarusda 0,63, Rossiyada 0,69, Tojikistonda 0,75, Ukrainada 1,03, Turkiyada 1,43, Germaniyada 1,61, Buyuk Britaniyada 1,62, Italiyada 1,83 AQSh dollarini tashkil etadi. O‘zbekistonda esa ayni paytda 1 litr benzinning o‘rtacha narxi 0,52 AQSh dollariga tengdir.
Qayd etildiki, mamlakatimizda benzin narxi o‘rtacha 39 foizga oshgan. Noyabr oyida umumiy inflatsiya darajasi 2 foizni tashkil etgan bo‘lsa, uning 0,5 foizi benzin narxi oshishi hisobiga to‘g‘ri kelmoqda.
Mamlakatimizda yalpi ichki mahsulot o‘sishida eng ko‘p ulush Toshkent shahri hisobiga to‘g‘ri kelmoqda. Keyingi o‘rinlarda Toshkent, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlari tursa, Sirdaryo, Jizzax, Xorazm viloyatlari past ko‘rsatkich bilan qolmoqda. Tahlillarga ko‘ra, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning iqtisodiyot tarmoqlaridagi ulushi ortgan.

За минувшие 9 месяцев текущего года на постоянное жительство в Узбекистан переселились 1 600 иностранных граждан. По официальным данным, средний размер ежемесячной заработной платы в нашей стране в период января-сентября составил 1 миллион 346 сумов, что на 14,2 процента больше, чем в соответствующем периоде прошлого года. Сегодня в нашей стране действует свыше 5,4 тысячи предприятий с участием зарубежного капитала.
Эти и другие цифры, являющиеся отражением результатов реформ, были прокомментированы на очередной сессии Международного пресс-клуба председателем Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике Б. Бегаловым, первым заместителем министра экономики М. Мирзаевым и другими ответственными лицами.
Государственный комитет по статистике, осуществляющий свою деятельность на основе международных стандартов в соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по совершенствованию деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике» от 31 июля 2017 года, представляет анализ достижений нашей страны и недостатков в цифрах. Исходя из этих данных, мы определяем свои цели и задачи.
Следует отметить, что для обеспечения объективной и правильной оценки Узбекистана в международных рейтингах Государственным комитетом по статистике постоянно заполняется 17 вопросников международных организаций. В частности, налажено сотрудничество в области статистики с Европейской экономической комиссией ООН, Международным валютным фондом, Всемирным банком, Европейским банком реконструкции и развития, Азиатским банком развития и другими международными структурами.
Как известно, статистическая информация имеет важное значение при реализации экономических реформ. От ее точности и достоверности зависит то, насколько правильно специалисты проведут анализ имеющихся в экономике проблем и найдут их решение.
– Естественно, многих на сегодняшний день интересует инфляция, то есть процесс роста индекса цен на все товары и услуги, – отметил первый заместитель министра экономики М. Мирзаев. – В 2017 году уровень инфляции ожидается в пределах 13-14 процентов. В чем заключается причина? Первое – откладывание на протяжении ряда лет мер по либерализации ценовой политики. В текущем году были осуществлены практические меры по либерализации цен на некоторые товары и услуги. Второе – наш переход на методику Международного валютного фонда и осуществление расчетов на ее основе также повлияют на уровень инфляции.
Журналисты поинтересовались, насколько повышение цен на бензин повлияло на инфляцию.
Как известно, после 15 ноября текущего года цены на горюче-смазочную продукцию были либерализованы. В ходе этого процесса выросли цены на бензин. Сегодня цена на бензин марки А-80 составляет 3 800 сумов, марки А-91 – 4 300 сумов.
По мнению специалистов, цены на горюче-смазочные материалы на протяжении ряда лет не повышались. Это привело к тому, что последние годы предприятия нефтегазовой отрасли работали в убыток. В результате возник дефицит продукции. Поэтому рост цен на горюче-смазочную продукцию, в том числе на бензин, позволил обеспечить эффективное функционирование нефтегазовых предприятий, обеспечить бензином все регионы страны и предотвратить дальнейший рост цен на данную категорию товаров.
Стоит также напомнить о средних ценах на бензин в ряде зарубежных стран. Так, средняя цена 1 литра бензина в Казахстане составляет 0,54, в Беларуси – 0,63, в России – 0,69, в Таджикистане – 0,75, в Украине – 1,03, в Турции – 1,43, в Германии – 1,61, в Великобритании – 1,62, в Италии – 1,83 доллара США. А в Узбекистане средняя цена 1 литра бензина сегодня составляет 0,52 доллара США.
Отмечалось, что цены на бензин в нашей стране выросли в среднем на 39 процентов. Уровень общей инфляции в ноябре составил 2 процента, 0,5 процента этого роста пришлось на повышение цен на бензин.
Наибольшая доля в росте валового внутреннего продукта нашей страны приходится на Ташкент. Следующие места занимают Ташкентская, Самаркандская и Кашкадарьинская области, низкие показатели у Сырдарьинской, Джизакской, Хорезмской областей. Анализ показывает увеличение доли малого бизнеса и частного предпринимательства в экономике.