Oʻzbekiston xalq shoiri Shukrullo vafoti munosabati bilan hamdardlik
Oʻzbek adabiyoti va madaniyati ogʻir judolikka uchradi. Oʻzbekiston xalq shoiri, atoqli adib va dramaturg Shukrullo Yusupov shu yil 19-iyul kuni 99 yoshida vafot etdi.
Shukrullo Yusupov 1921-yil 2-sentyabr kuni Toshkent shahrida tugʻildi. 1944-yili Toshkent davlat pedagogika instituti (hozirgi Toshkent davlat pedagogika universiteti)ni oʻzbek tili va adabiyoti oʻqituvchisi mutaxassisligi boʻyicha tamomladi.
Mehnat faoliyatini Toshkent shahridagi 1-oʻrta maktabda oʻqituvchilikdan boshlab, keyinchalik Oʻrta Osiyo davlat universiteti (hozirgi Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universiteti) aspiranti, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi adabiy maslahatchisi, Gʻafur Gʻulom nomidagi Adabiyot va sanʼat nashriyoti muharriri kabi vazifalarda samarali faoliyat koʻrsatdi.
Shukrullo Yusupov ulkan ijod va hayot yoʻlini bosib oʻtgan hassos shoir, nosir va dramaturg sifatida oʻzining sermazmun asarlari bilan adabiyot va sanʼatimiz rivojiga munosib hissa qoʻshdi. Qariyb sakson yillik ijodiy faoliyati davomida yaratilgan “Hayot ilhomlari”, “Umrim boricha”, “Inson va yaxshilik”, “Zarralar”, “Inson – inson uchun”, “Suyanchiq”, “Yashagim keladi”, “Sening baxting”, “Bahor sovgʻasi”, “Yulduzlar” kabi sheʼriy toʻplamlari, “Chollar”, “Ikki qoya”, “26-tongotar” dostonlari, “Javohirlar sandigʻi” nasriy kitobi adabiyotimiz xazinasidan mustahkam oʻrin egalladi.
Bu asarlarda xalqimizga xos boʻlgan ezgu fazilatlar, maʼnaviy-axloqiy qadriyatlar, ona Vatanga muhabbat va sadoqat tuygʻulari yuksak mahorat bilan tarannum etilgan.
Atoqli shoirning koʻplab barkamol, badiiy yetuk asarlari qoraqalpoq, qozoq, qirgʻiz, ozarbayjon, rus, turk, arab kabi oʻnlab tillarga tarjima qilinib, nashr etildi.
Serqirra adib dramaturgiya janrida ham samarali ijod qildi. Uning qalamiga mansub “Tabassum oʻgʻrilari”, “Xatarli yoʻl”, “Oʻgʻrini qaroqchi urdi”, “Hasrat bogʻi” kabi dramalar respublikamiz va xorijiy mamlakatlarning teatrlarida katta muvaffaqiyat bilan sahnalashtirildi.
Shukrullo K.Gossi, Sh.Petefi, T.Shevchenko, Q.Quliyev va boshqa bir qator xorijiy shoir va dramaturglarning asarlarini ona tilimizga tarjima qilib, turli xalqlar oʻrtasidagi maʼnaviy rishtalarni kuchaytirishga katta hissa qoʻshdi.
Adib oʻtgan asrning elliginchi yillari boshida bir guruh ziyolilarimiz qatorida siyosiy qatagʻonga uchradi. Keyinchalik nomi va ijodi toʻla oqlanib, adabiyotimiz rivoji yoʻlida faol ijod qildi. Yozuvchi “Kafansiz koʻmilganlar” romanida ana shu davrda xalqimiz boshiga tushgan ogʻir sinov va adolatsizliklarni hayotiy misollar asosida haqqoniy tasvirladi.
Shukrullo Yusupov Oʻzbekiston mustaqilligini katta quvonch bilan kutib oldi. Bu davrda samarali ijod qilish bilan bir qatorda, ijtimoiy hayotimizda ham faol ishtirok etib, mamlakatimiz mustaqilligining maʼnaviy-maʼrifiy asoslarini mustahkamlash yoʻlida sidqidildan xizmat qildi. Istiqlol yillarida nashr etilgan “Qasosli dunyo” badiiy-publitsistik toʻplami va “Tirik ruhlar” deb nomlangan xotira-romanida rostgoʻylik va odamiylik singari yuksak insoniy tuygʻular mahorat bilan tasvirlangan. Mazkur asarlar adabiyotimizda muhim adabiy voqea sifatida eʼtirof etildi.
Ulkan hayotiy tajribaga ega ijodkor oʻzining mehnatkashligi va samimiyligi, yoshlarga gʻamxoʻrligi bilan mamlakatimiz adabiy jamoatchiligi oʻrtasida katta obroʻ-eʼtibor qozondi.
Shukrulloning oʻzbek adabiyoti va madaniyatini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi”, “Oʻzbekiston xalq shoiri” faxriy unvonlari, Alisher Navoiy nomidagi Davlat mukofoti, “Doʻstlik”, “El-yurt hurmati” va “Mehnat shuhrati” ordenlari bilan mukofotlangan edi.

Соболезнования в связи с кончиной народного поэта Узбекистана Шукрулло
Литература и культура Узбекистана понесли тяжелую утрату. 19 июля нынешнего года на 99-м году жизни скончался народный поэт Узбекистана, известный писатель и драматург Шукрулло Юсупов.
Шукрулло Юсупов родился 2 сентября 1921 года в городе Ташкенте. В 1944 году закончил факультет узбекского языка и литературы Ташкентского государственного педагогического института (ныне — Ташкентский государственный педагогический университет) по специальности учителя узбекского языка и литературы.
Трудовую деятельность Ш.Юсупов начал в средней школе №1 города Ташкента, затем обучался в аспирантуре Среднеазиатского государственного университета (ныне — Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека), работал литературным консультантом в Союзе писателей Узбекистана, редактором в Издательстве литературы и искусства имени Гафура Гуляма.
Шукрулло Юсупов – проницательный поэт, прозаик, драматург, который прошел большой творческий и жизненный путь, своими содержательными произведениями внес весомый вклад в развитие литературы и искусства. Созданные на протяжении почти восьмидесятилетней творческой деятельности сборники произведений “Вдохновение”, «Пока живу», «Человек и доброта», “Частицы”, “Человек для человека”, “Опора”, «Хочу жить», «Твое счастье», “Подарок весны”, “Звезды”, поэмы “Старики”, “Две скалы”, “Рассвет 26-го”, прозаическое произведение “Сундук драгоценностей” заняли прочное место в литературной сокровищнице нашего народа.
В этих произведениях искусно воспеты присущие нашему народу благородные качества, высокие духовно-моральные ценности, чувство любви и преданности Родине.
Многие произведения известного поэта переведены и изданы на каракалпакском, казахском, кыргызском, азербайджанском, русском, турецком, арабском и других языках.
Шукрулло Юсупов плодотворно трудился и в жанре литературной драматургии. Принадлежащие его перу драмы “Похитители улыбок”, “Опасный путь”, “Грабитель ограбил вора”, “Сад скорби” с большим успехом были поставлены в театрах нашей страны и за рубежом.
Ш.Юсупов перевел на узбекский язык произведения К.Гоцци, Ш.Петёфи, Т.Шевченко, К.Кулиева, других иностранных поэтов и писателей, тем самым внес вклад в укрепление духовных уз между народами.
В начале пятидесятых годов прошлого века писатель наряду с группой представителей творческой интеллигенции был подвергнут политическим репрессиям. Впоследствии его имя и творчество были реабилитированы, и он продолжил активно работать на пути развития литературы. В романе “Погребенные без савана” на жизненных примерах поэт объективно отразил эти пережитые народом тяжелые испытания и несправедливость.
Шукрулло Юсупов с большой радостью приветствовал независимость Узбекистана. В этот период наряду с плодотворным творчеством он принимал активное участие в общественной жизни народа, служил укреплению духовно-просветительских основ независимости. В изданных в годы независимости художественно-публицистическом сборнике “Месть мира” и романе-мемуарах “Живые духи” он даровито отразил лучшие качества человека. Эти произведения признаны как важные явления в отечественной литературе.
Писатель, обладавший богатым жизненным опытом, своим трудолюбием, искренностью, заботой о молодежи завоевал большой авторитет среди литературной общественности.
Заслуги Шукрулло Юсупова в развитии узбекской литературы и культуры получили достойную оценку. Он был удостоен почетных званий заслуженного работника культуры, народного поэта Узбекистана, Государственной премии имени Алишера Навои, награжден орденами “Дустлик”, “Эл-юрт хурмати” и “Мехнат шухрати”.
Светлая память о выдающемся поэте, заботливом наставнике, трудолюбивом и скромном человеке Шукрулло Юсупове навсегда сохранится в наших сердцах.