Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bayram – fashizm ustidan qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligi munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabriklab, mamlakatlarimizning jasoratli faxriylariga, doʻst xalqlarimizga sogʻlik-omonlik va farovonlik tiladilar.
Urushda yelkama-yelka kurashgan va front ortida fidokorona mehnat qilgan ota-bobolarimizning mardligi va qahramonligi avlodlarning minnatdor xotirasida abadiy qolishi alohida taʼkidlandi.
Muloqot chogʻida Oʻzbekiston va Rossiya Prezidentlari ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining dolzarb masalalarini koʻrib chiqdilar.
Koʻp qirrali hamkorlik, avvalo savdo-iqtisodiy sohada izchil rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jahon iqtisodiyotidagi murakkab vaziyatga qaramay, mamlakatlarimizning oʻzaro savdo hajmi ortib bormoqda. Sanoat, energetika, qishloq xoʻjaligi tarmoqlarida, transport soxasida, shuningdek infratuzilmani modernizatsiya qilish boʻyicha muhim investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Ikki mamlakat hududlari oʻrtasidagi kooperatsiya kuchaymoqda, madaniy-gumanitar almashinuvlar, fan va taʼlim, sogʻliqni saqlash va sport sohalaridagi hamkorlik kengaymoqda.
Prezidentlar boʻlajak oliy darajadagi tadbirlarni puxta tayyorlash muhimligiga eʼtibor qaratdilar. Global inqirozning salbiy oqibatlari iqtisodiy hamkorlik surʼatiga taʼsir koʻrsatishiga yoʻl qoʻymaslik maqsadida saʼy-harakatlarni yana-da birlashtirish va oldindan chora koʻrish muhimligi qayd etildi. Hukumat rahbarlari darajasida Qoʻshma komissiya va Hukumatlararo komissiya doirasidagi ishlar davom ettiriladi.
Muloqotda koronavirus infeksiyasi tarqalishi bilan bogʻliq vaziyat muhokama qilindi. Inqirozga qarshi kurashish, shu jumladan, aholiga manzilli yordam koʻrsatish va ijtimoiy kafolatlarni kuchaytirish, biznesga har tomonlama koʻmaklashish, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini qoʻllab-quvvatlash, cheklovlarni bosqichma-bosqich yumshatish borasida ikkala mamlakatda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar qoʻllab-quvvatlandi.
Oʻzbekiston va Rossiya hukumatlari pandemiyaga qarshi samarali kurashish maqsadida saʼy-harakatlarni oʻzaro muvofiqlashtirib borishi va yaqindan hamkorlikni davom ettirishi muhimligi taʼkidlandi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Сегодня, 7 мая, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы главы государств обменялись теплыми поздравлениями в связи с наступающим праздником – 75-летием Победы над фашизмом, пожелали доблестным ветеранам, дружественным народам двух стран здоровья и благополучия.
Особо подчеркнуто, что мужество и героизм наших отцов и дедов, которые плечом к плечу сражались на фронте и самоотверженно трудились в тылу, навсегда останутся в благодарной памяти потомков.
В ходе телефонного разговора лидеры Узбекистана и России рассмотрели актуальные вопросы двусторонних отношений стратегического партнерства.
С глубоким удовлетворением отмечено поступательное развитие многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Несмотря на непростую ситуацию в мировой экономике, растут объемы взаимной торговли. Продолжается реализация важных инвестиционных проектов в отраслях промышленности, энергетике, сельском хозяйстве, области транспорта, а также по модернизации инфраструктуры.
Усиливается кооперация между регионами двух стран, расширяется культурно-гуманитарный обмен, сотрудничество в сфере науки и образования, здравоохранения и спорта.
Президенты обратили внимание на важность тщательной подготовки предстоящих мероприятий на высшем уровне. Отмечена необходимость консолидации усилий и принятия опережающих мер в целях недопущения воздействия негативных последствий глобального кризиса на динамикe экономического взаимодействия. Будет продолжена работа в рамках Совместной комиссии на уровне глав правительств и Межправительственной комиссии.
В ходе телефонного разговора главы двух государств обсудили ситуацию вокруг распространения коронавирусной инфекции. Выражена взаимная поддержка принимаемым в обеих странах антикризисным мерам, включая адресную помощь и усиление социальных гарантий для населения, всемерное содействие бизнесу, поддержку базовых отраслей экономики, поэтапное смягчение ограничений.
Подчеркнута важность продолжения правительствами Узбекистана и России тесной координации и взаимодействия в целях эффективной борьбы с пандемией.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики и региональной повестки.