Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlashning dolzarb masalalarini koʻrib chiqib, amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Epidemiologik vaziyat rivojini nazorat qilish va koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurash boʻyicha samarali chora-tadbirlarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Ikki mamlakat hukumatlariga ushbu xavfli kasallikka qarshi kurashishda oʻzaro muvofiqlashtiruvni kuchaytirish va yaqindan hamkorlikni davom ettirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Pandemiyaning avvalo Oʻzbekiston-Tojikiston savdo-iqtisodiy aloqalari uchun salbiy oqibatlarga olib kelishiga yoʻl qoʻymaslik maqsadida oldindan chora koʻrish va yuzaga kelayotgan barcha masalalarni tezkor hal qilish zarurligi qayd etildi.
Oʻzaro savdoda yuqori oʻsish surʼatlarini ushlab qolish, transport qatnovlarini taʼminlash, sanoat, energetika, qishloq xoʻjaligi, moliya va boshqa sohalarda ustuvor loyihalarni amalga oshirish boʻyicha harakatlar tartibini birgalikda ishlab chiqish maqsadida tegishli vazirlik va idoralar oʻrtasida muntazam videoanjumanlar oʻtkazib turish muhim ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, Sardoba suv omboridagi favqulodda hodisa oqibatlarini bartaraf etish bilan bogʻliq masalalar koʻrib chiqildi.
Telefon muloqoti chogʻida Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlari xalqaro ahamiyatga molik qator dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.

Состоялся телефонный разговор лидеров Узбекистана и Таджикистана
Сегодня, 5 мая, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Главы государств рассмотрели актуальные вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений добрососедства и стратегического партнерства, обсудили перспективы расширения практического сотрудничества.
Особое внимание было уделено обеспечению контроля за развитием эпидемиологической ситуации и принятию эффективных мер по противодействию распространению коронавирусной инфекции.
Даны поручения правительствам двух стран усилить координацию и продолжить тесное взаимодействие в борьбе с этим опасным заболеванием.
Подчеркнута необходимость принятия опережающих мер и оперативного решения всех возникающих вопросов в целях недопущения негативного влияния пандемии прежде всего на узбекско-таджикские торгово-экономические связи.
Отмечена важность проведения регулярных видеоконференций между соответствующими министерствами и ведомствами в целях совместной выработки алгоритмов по сохранению высоких темпов роста взаимной торговли, обеспечению транспортного сообщения, реализации приоритетных проектов в промышленности, энергетике, сельском хозяйстве, финансовом секторе и других сферах.
Рассмотрены также вопросы, связанные с ликвидацией последствий чрезвычайного происшествия на Сардобинском водохранилище.
В ходе телефонного разговора Президенты Узбекистана и Таджикистана обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов международной повестки.