Prezident olimlar va yoshlar bilan fikr almashdi
2020-yil mamlakatimizda Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb eʼlon qilinib, bu boradagi ustuvor maqsadlar belgilandi. Yurtimizda avvaldan shakllangan ilmiy maktablar salohiyatini hisobga olib, hozirgi bosqichdagi milliy manfaatlarimiz va taraqqiyotimiz yoʻnalishlaridan kelib chiqqan holda, bu yil matematika, kimyo, biologiya, geologiya fan va sohalarini rivojlantirish tanlab olindi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekistonning matematika fani boʻyicha salohiyati dunyo miqyosida tan olinganini, funksional tahlil va differensial tenglamalar, ehtimollar nazariyasi va algebra yoʻnalishlari boʻyicha nufuzli maktablarimiz shakllanib faoliyat yuritayotganini, yetti nafar matematik olim Butunjahon fanlar akademiyasi aʼzosi ekanini alohida taʼkidladi.
Koʻplab xorijiy ilm-fan markazlari, xususan, Bonn, Kembrij, Parij, Seul kabi yirik shaharlardagi yetakchi ilm dargohlari bilan birgalikda qoʻshma ilmiy loyihalar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 9-iyuldagi matematika taʼlimi va fanlarini yanada rivojlantirishga oid qarorining ijrosi doirasida poytaxtimizdagi Talabalar shaharchasida Fanlar akademiyasining Matematika instituti uchun zamonaviy talablar asosida yangi bino barpo etilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev bugungi uchrashuvda matematikada ilmiy tadqiqotlarni amaliyot bilan bogʻlash, raqamli iqtisodiyot uchun mustahkam poydevor yaratish borasidagi dolzarb vazifalarga toʻxtalib oʻtdi.
Yoshlarda matematika faniga qiziqishni kuchaytirish, iqtidorli bolalarni seleksiya qilib, ixtisoslashtirilgan maktablar va keyinchalik oliy taʼlim muassasalariga qamrab olish ishlarini toʻgʻri tashkil qilish kerakligi taʼkidlandi. Bolalar uchun mazkur fandan oddiy va tushunarli tilda yozilgan ommabop darslik va oʻquv qoʻllanmalari yaratish, matematik ongni, kerak boʻlsa, bogʻchadan boshlab shakllantirish vazifasi qoʻyildi.
– Matematika hamma aniq fanlarga asos. Bu fanni yaxshi bilgan bola aqlli, keng tafakkurli boʻlib oʻsadi, istalgan sohada muvaffaqiyatli ishlab ketadi, – dedi Prezident.
Har bir tuman markazida bittadan matematika faniga ixtisoslashgan maktab tashkil qilib, ularda ishlaydigan oʻqituvchilarga qoʻshimcha ustama haqlar toʻlash boʻyicha koʻrsatma berildi. Ushbu muassasalarda oʻquv jarayonni ilmiy-metodik taʼminlash uchun Fanlar akademiyasining Matematika instituti hamda Xalq taʼlimi vazirligi masʼul etib belgilandi.
Matematika fani boʻyicha oʻquvchi, talaba va oʻqituvchilar oʻrtasida turli tanlovlar oʻtkazib, gʻoliblarni munosib ragʻbatlantirish, olimpiada tizimini takomillashtirgan holda sovrindorlarga beriladigan mukofotlarni koʻpaytirish muhimligi qayd etildi.
Oʻqitish sifatini yangi bosqichga koʻtarish, matematika fanidan bilimlarni baholash boʻyicha milliy sertifikatlash tizimini joriy etish zarurligi aytildi. Bunday sertifikat egasiga oliy oʻquv yurtiga oʻqishga kirishda matematika fanidan maksimal ball beriladi.
Yuqori malakali pedagoglar va ilmiy darajali kadrlar tayyorlash tizimi samarasini oshirish, Matematika institutida ilmiy daraja beruvchi kengashga toʻliq mustaqillik berish lozimligi koʻrsatib oʻtildi.
Mamlakatimizda matematika fani boʻyicha nufuzli xalqaro anjumanlar oʻtkazish, davlat byudjeti va “El-yurt umidi” jamgʻarmasi hisobidan har yili 100 nafar olimni xorijdagi ilmiy tadbirlar va stajirovkalarga yuborish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Bugun Oʻzbekistonda kimyo yoʻnalishi boʻyicha toʻrtta ilmiy-tadqiqot muassasasi mavjud, ularda 250 nafardan ziyod ilmiy xodim faoliyat koʻrsatmoqda. Yaratilgan ishlanmalar asosida yangi oʻgʻitlar, defoliantlar, oʻsish stimulyatorlarini ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilmoqda.
Prezidentimiz kimyo sohasi mineral oʻgʻit ishlab chiqarish bilan cheklanib qolayotgani, bu yoʻnalishdagi taʼlim va ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish zarurligini taʼkidladi.
Ilmiy ishlanmalarni joriy qilish samaradorligini oshirish, buning uchun tadqiqotlarning tarmoq korxonalari ehtiyojiga hamohangligini taʼminlash muhimligi qayd etildi.
“Oʻzkimyosanoat” va “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatlariga oʻz tizimidagi yirik korxonalarda zamonaviy infratuzilmaga ega boʻlgan tajriba-ishlab chiqarish laboratoriyalari tashkil etish, ularni fan va ishlab chiqarish integratsiyasiga yoʻnaltirish esa Innovatsion rivojlanish vazirligiga yuklandi.
Mineral resurslardan foydalanish unumdorligini oshirish maqsadida “Koʻmir va materiallar kimyosi” ilmiy-tajriba laboratoriyasini, Fanlar akademiyasining Umumiy va noorganik kimyo institutida “Koʻmir kimyosi va texnologiyasi” ilmiy yoʻnalishini tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Zamonaviy qurilish materiallari yaratish boʻyicha yangi ilmiy muassasalar, xususan, yangi kompozit materiallar va innovatsion kimyo texnologiyalari boʻyicha tadqiqotlar olib boradigan laboratoriya tarmogʻini tashkil etish kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Biologiya fani farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, tibbiyot, oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish uchun fundamental va texnologik asos boʻlib xizmat qiladi.
Bugun bu yoʻnalishda 7 ta ilmiy-tadqiqot muassasasida 600 nafarga yaqin ilmiy xodim faoliyat koʻrsatmoqda.
Prezidentimiz jahon bozori va ilm-fanidagi tendensiyalarni koʻrsatib oʻtib, agro va biotexnologiyalar, oziq-ovqat, shu jumladan, fudo-miks, bio-tibbiyot va farma-biotexnologiyalari yoʻnalishlarini kompleks rivojlantirish boʻyicha topshiriq berdi.
Oziq-ovqat tarkibi va uning inson salomatligiga taʼsirini oʻrganish, aholi oʻrtasida sogʻlom turmush tarzi va toʻgʻri ovqatlanishni targʻib etish muhimligi koʻrsatib oʻtildi.
Botanika instituti faoliyatini takomillashtirish, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash boʻyicha vazifalar belgilandi.
Mamlakatimiz oʻsimlik va hayvonot dunyosining raqamli davlat kadastrini yoʻlga qoʻyish zarurligi taʼkidlandi. Bu yuqori darajadagi ilmiy tadqiqotlarni rejalashtirish, biologik muhofaza choralarini belgilash, soha rivojiga oid muhim amaliy qarorlarni qabul qilish uchun imkoniyat yaratadi.
Tibbiyot va farmatsevtika sohalarida DNK va hujayraviy texnologiyalar, genetik tahlillar, yangi biomateriallar va biopolimerlarni ishlatish amaliyotini rivojlantirish, potensial isteʼmolchilar bilan ilmiy-tadqiqot institutlari oʻrtasida samarali hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yana bir ustuvor yoʻnalish – sanoat uchun mineral xomashyo bazasini taʼminlash bilan bilan bogʻliq boʻlgan geologiya sohasi.
Mamlakatimizda foydali qazilmalarning 70 dan ortiq turi boʻyicha 2 mingdan ortiq konlar aniqlangan. Lekin qazib olish va qayta ishlash oson boʻlgan konlar tobora kamayib bormoqda.
Yangi konlar topish uchun yer qaʼrining yanada chuqurroq qatlamlarini geologik oʻrganish, murakkab tarkibli konlarni oʻzlashtirish boʻyicha sohaga ilmiy asoslangan ilgʻor usullar va innovatsion texnologiyalarni keng joriy etishni zamonning oʻzi taqozo etmoqda.
Shu maqsadda Toshkentda Geologiya fanlari universiteti tashkil etilmoqda.
Davlatimiz rahbari sohadagi ilmiy tadqiqotlarni yanada kengaytirish maqsadida fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni faollashtirish, bunga davlat maqsadli grantlari bilan birga xorijiy grantlarni ham jalb etish zarurligini qayd etdi.
Geologiya va kon-metallurgiya kombinatlari salohiyatini birlashtirish, zamonaviy Geo-innovatsion texnologiyalar laboratoriyasi tashkil etish vazifasi belgilandi.
Zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish, “Raqamli geologiya” va “Togʻ jinslari va minerallarning milliy elektron bazasi” loyihalarini amalga oshirish, talabalarga yuqori aniqlikdagi kosmik suratlar asosida yerni masofadan zondlash usullarini oʻqitish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yosh tadqiqotchilarni qoʻllab-quvvatlash va doktorantura tizimining natijadorligini ragʻbatlantirish muhimligi taʼkidlandi.
Dissertatsiyasini muddatidan avval himoya qilgan doktorantlar va ularning ilmiy rahbarlari yoki maslahatchilarini munosib ragʻbatlantirish maqsadida tejalgan mablagʻlarni toʻliq toʻlab berish amaliyotini joriy qilish taklifi bildirildi.
Mutasaddilarga ilm-fan sohasini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish, unda oʻrta va uzoq istiqbolga moʻljallangan ilm-fan, texnologik va innovatsion taraqqiyot asoslarini belgilash vazifasi qoʻyildi.
Bugun boʻlib oʻtgan ochiq muloqotda ilm-fan yoʻnalishlarida yechimini kutayotgan masalalar muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari olimlar va yoshlar bildirgan takliflar yuzasidan mutasaddilarga koʻrsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с учеными, молодыми исследователями, руководителями научных учреждений и представителями производства обсудил важнейшие задачи, стоящие перед отечественной наукой.
Как известно, 2020 год объявлен в Узбекистане Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики, определены приоритетные цели в указанных направлениях. Учитывая потенциал сложившихся в стране научных школ, а также исходя из национальных интересов и направлений развития на современном этапе в этом году решено развивать математику, химию, биологию и геологию.
Глава государства особо отметил, что потенциал узбекской математической науки высоко оценивается в мире, в нашей стране сформированы авторитетные школы по функциональному анализу и дифференциальным уравнениям, теории вероятностей и алгебре, семь ученых-математиков являются членами Всемирной академии наук.
Реализуется множество научных проектов совместно с зарубежными научными центрами, в том числе ведущими вузами Бонна, Кембриджа, Парижа и Сеула.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан о дальнейшем развитии математического образования и науки от 9 июля 2019 года на территории Студенческого городка в Ташкенте на основе современных требований строится новое здание Института математики Академии наук.
Президент в ходе встречи затронул актуальные задачи внедрения результатов математических исследований в практику, создания прочного фундамента для цифровой экономики.
Отмечалась необходимость усиления интереса молодежи к математике, правильной организации работы по отбору одаренных детей и привлечению их в дальнейшем в высшие учебные заведения. Поставлена задача создать детские учебники и пособия по математике, написанные на доступном и популярном языке, формировать математическое мышление с раннего возраста, в детских садах.
— Математика — основа всех точных наук. Ребенок, хорошо знающий математику, будет расти благоразумным, сможет успешно работать в любой сфере, — сказал Президент.
Дано указание организовать в каждом районном центре школу с математическим уклоном, выплачивать надбавки учителям таких учебных заведений. За научно-методическое обеспечение школ ответственными определены Институт математики АН и Министерство народного образования.
Подчеркнута важность проведения различных математических конкурсов среди учащихся, студентов и преподавателей, достойного поощрения победителей таких состязаний, совершенствования системы олимпиад.
Отмечена необходимость выведения качества обучения на новый уровень, внедрения системы национальной сертификации оценки математических знаний. Владельцам сертификата будет начислен максимальный балл по математике при поступлении в вуз.
Указано повысить эффективность подготовки высококвалифицированных педагогов и кадров с ученой степенью, предоставить полную самостоятельность совету по присуждению ученых степеней в Институте математики.
Даны поручения по проведению в стране международных конференций по математике, ежегодной отправке за рубеж для участия в научных мероприятиях и прохождения стажировки 100 ученых за счет средств Государственного бюджета и по линии фонда “Эл-юрт умиди”.
Сегодня в Узбекистане функционирует 4 научно-исследовательских учреждения химического направления, в них осуществляют деятельность более 250 научных работников. На основе их разработок налаживается производство новых видов удобрений, дефолиантов, стимуляторов роста растений.
Президент отметил, что химическая отрасль ограничивается лишь производством минеральных удобрений, следовательно, необходимо усовершенствовать образовательную и научную деятельность в данном направлении.
Подчеркнута важность повышения практической эффективности научных разработок, адаптации исследований под нужды предприятий отрасли.
На акционерные общества “Узкимёсаноат” и “Узбекнефтегаз” возложена задача организации на крупных отраслевых предприятиях опытно-производственных лабораторий с современной инфраструктурой, а на Министерство инновационного развития – направления деятельности этих лабораторий на интеграцию науки и производства.
В целях повышения эффективности использования минеральных ресурсов поручено организовать научно-экспериментальную лабораторию «Химия угля и материалов», научное направление «Химия и технология угля» в Институте общей и неорганической химии АН.
Указано на необходимость организации новых научных учреждений по созданию современных строительных материалов, в частности, сети лабораторий, специализирующихся на исследованиях по новым композитным материалам и инновационным химическим технологиям.
Биология – фундаментальная и технологическая основа для развития фармацевтики, сельского хозяйства, медицины, пищевой промышленности.
Сегодня в этой области науки задействовано 7 научно-исследовательских учреждений с около 600 научными сотрудниками.
Президент отметил наблюдающиеся тенденции на мировом рынке и в международной науке, поручил комплексно развивать агро- и биотехнологии, в том числе науку о пище, биомедицину и фармацевтические биотехнологии.
Указано на важность изучения состава пищи и ее влияния на здоровье, утверждения здорового образа жизни и правильного питания среди населения.
Определены задачи по совершенствованию деятельности, укреплению материально-технической базы Института ботаники.
Отмечена необходимость создания цифрового государственного кадастра растительного и животного мира Узбекистана. Это позволит планировать научные исследования, определять меры биологической защиты, принимать важные решения касательно развития сферы.
Даны поручения по развитию ДНК- и молекулярных технологий в медицине и фармацевтике, расширению использования генетического анализа, новых биоматериалов и биополимеров, установлению эффективного сотрудничества между научно-исследовательскими институтами и потенциальными потребителями.
Еще одно приоритетное направление – геология, непосредственно связанная с обеспечением промышленности минерально-сырьевой базой.
В нашей стране обнаружено свыше 2 тысяч месторождений более 70 видов полезных ископаемых. Однако месторождений, которые можно было бы легко освоить, становится все меньше.
Само время диктует необходимость геологического изучения более глубоких залежей, освоения месторождений сложной структуры, что, в свою очередь, требует широкого внедрения передовых научных методов и инновационных технологий.
Именно в этих целях в Ташкенте создается Университет геологических наук.
Глава государства отметил, что для дальнейшего расширения исследований в этой сфере необходимо активизировать фундаментальные, прикладные и инновационные изыскания, привлекать для этого не только государственные, но и зарубежные гранты.
Поставлена задача объединить потенциал геологической науки и горно-металлургических комбинатов, организовать современную лабораторию геоинновационных технологий.
Даны поручения по внедрению современных информационных технологий, реализации проектов “Цифровая геология” и “Национальная электронная база горных пород и минералов”, обучению студентов методике дистанционного зондирования земли на основе космических фотоснимков высокой точности.
Отмечена важность поддержки молодых исследователей и стимулирования результативности докторантуры.
В целях достойного поощрения докторантов, защитивших диссертацию досрочно, а также их научных руководителей или консультантов, Президент предложил внедрить практику полной выплаты им сэкономленных средств.
Ответственным лицам поручено разработать концепцию развития науки до 2030 года, предусмотрев необходимые меры для научного, технологического и инновационного развития на средне- и долгосрочную перспективу.
В ходе встречи обсуждены вопросы, ожидающие своего решения в различных направлениях науки. Глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам с учетом предложений, высказанных учеными и молодежью.