Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Toshkent shahri va viloyatida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan keyingi yillarda poytaxtimizning Eski shahar qismida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Jumladan, Oʻzbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi, koʻp qavatli uylar va boshqa ijtimoiy obyektlar barpo etilayotgani Eski shahar koʻrkiga koʻrk qoʻshib, uni poytaxtimizning diqqatga sazovor maskanlaridan biriga aylantirmoqda.
Oʻzbek romanchiligining asoschisi, vatanparvar adib Abdulla Qodiriy xotirasiga ehtirom koʻrsatish, milliy adabiyotimiz rivojiga qoʻshgan beqiyos hissasini ulugʻlash maqsadida Prezidentimiz tashabbusi bilan poytaxtimizning Abdulla Qodiriy nomidagi madaniyat va istirohat bogʻi oldida ijod maktabi va muzey bunyod etildi. Boqqa kiraverishda buyuk yozuvchi haykali oʻrnatildi. Bu Eski shaharni mazmunan boyitdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yangi yil arafasida Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi va muzeyni borib koʻrdi.
Davlatimiz rahbari dastlab ulugʻ adib haykalining ochilish marosimida ishtirok etib, uning poyiga gul qoʻydi.
Bugun Oʻzbekiston “Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” degan ustuvor gʻoya asosida taraqqiyotining yangi bosqichiga oʻtmoqda. Jamiyatimizning maʼnaviy poydevorlaridan boʻlgan oʻzbek tilining oʻrni va nufuzini oshirishga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Ona tilimiz va milliy adabiyotimizni ulugʻlash, uning boy xazinasini yosh avlodga yetkazish maqsadida atoqli shoir va adiblarimiz nomlaridagi ijod maktablari tashkil etilmoqda. Muhammad Rizo Ogahiy, Isʼhoqxon Ibrat, Hamid Olimjon va Zulfiya, Erkin Vohidov, Abdulla Oripov, Ibroyim Yusupov, Halima Xudoyberdiyeva, Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktablari shular jumlasidandir.
Iqtidorli yoshlarni aniqlash, oʻqitish va tarbiyalash ishlarini yangi bosqichga koʻtarish maqsadida davlatimiz rahbarining joriy yil 9-sentyabrdagi farmoni bilan Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi tashkil etildi.
Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi oʻzbek tili va adabiyotini, badiiy ijod sirlarini chuqur oʻrganishga ixtisoslashgan.
Mazkur taʼlim maskani Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 3-dekabrdagi farmoyishi bilan tashkil etilgan. 2019-2020 oʻquv yilida uning 5, 6, 7 va 8-sinflariga ijodiy imtihonlar va test sinovlari asosida 121 nafar oʻquvchi saralab olindi. 5-sinf oʻquvchisi, “Yosh kitobxon” respublika koʻrik-tanlovi gʻolibi Zilola Shomurodova ham ijod maktabiga qabul qilindi.
Ikki qavatli maktabda oʻgʻil-qizlarning taʼlim-tarbiya olishi uchun hamma sharoit yaratilgan. Xonalar keng, yorugʻ, shinam va qulay. Fan kabinetlari zamonaviy texnologiyalar va oʻquv anjomlari bilan taʼminlangan. Kutubxona adabiy asarlar, badiiy adabiyotlarga boy. Ochiq va yopiq sport zallarida oʻgʻil-qizlar sport toʻgaraklariga qatnashishi, salomatligini mustahkamlashi uchun qulayliklar mavjud.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, oʻqituvchi va oʻquvchilar bilan suhbatlashdi.
– Abdulla Qodiriy ijod maktabida oʻqiyotgan bu bolalar yangi Oʻzbekiston kelajagining bunyodkorlaridir. Barcha umumtaʼlim maktablari ushbu oʻquv dargohidan maʼnaviyatni, maʼrifatni oʻrganishi lozim. Chunki bu yerda tahsil olayotgan bolalar nafaqat maʼnaviyatli, balki oʻz Vatanini yurakdan sevadigan isteʼdod egalari. Biz ijod maktablarida vatanparvar yoshlarni tarbiyalashni maqsad qilganmiz, – dedi Prezidentimiz.
Ijod maktabida “Qodiriy izdoshlari”, “Yosh qalamkashlar”, “Yosh jurnalistlar” kabi toʻgaraklar, “Ifodali oʻqish”, “Notiqlik sanʼati” boʻyicha qoʻshimcha darslar tashkil etilgan. Taniqli yozuvchi, shoir va olimlar ishtirokida mahorat darslari, Abdulla Qodiriy hayoti va ijodiga bagʻishlangan maʼrifiy tadbirlar tez-tez oʻtkazilib turadi.
Davlatimiz rahbari oliy oʻquv yurtlarining olimlari bu yerda dars oʻtishi, taniqli yozuvchi va shoirlar mahorat saboqlarini yoʻlga qoʻyishi, darslar zamonaviy metodika asosida olib borilishi zarurligini taʼkidladi. Isteʼdodli bolalar faqat oʻquv jarayoni bilan cheklanmay, universitetlarda amaliy mashgʻulotlar oʻtashi kerakligini qayd etdi. Oʻgʻil-qizlarga mamlakatimiz tarixini mukammal oʻrgatish maqsadida ijod kunlari yurtimizning diqqatga sazovor shaharlariga sayohatlarini tashkil etish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
– Bu maktabda millatparvar, oʻzligini anglagan avlod kamol topishiga ishonaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Maʼlumki, bu yil Abdulla Qodiriy tavalludining 125-yilligi keng nishonlandi. Bunday tadbirlar adib nomi qoʻyilgan ijod maktabida oʻzgacha shukuh bilan oʻtdi.
Faqatgina bu emas. Qodiriy yashab, ijod qilgan uy muzeyga aylantirildi. Abdulla Qodiriy nomidagi madaniyat va istirohat bogʻiga kiraverishda adib muzeyi barpo etildi. Mazkur binoga “Turon” kutubxonasi ham joylashtirildi. Bu nafaqat adibning vorislari, balki adabiyot, maʼnaviyat va maʼrifat ahlini, butun xalqimizni cheksiz quvontirdi.
Prezidentimiz muzey va kutubxonadagi sharoitlarni ham koʻzdan kechirdi.
Muzeyga kiraverishda Abdulla Qodiriyning hikmatli soʻzlari bitilgan. Chap tomonda yozuvchining hayot va ijod yillari xronologiyasi, qatagʻon yillari eksponatlari, mustaqillik yillarida Abdulla Qodiriyga koʻrsatilgan ehtirom aks etgan ekspozitsiyalar joylashgan. Tomoshabinlar zaldagi ulkan monitorda adib asarlari asosida suratga olingan “Oʻtkan kunlar” va “Mehrobdan chayon” filmlarini, boshqa kartinalarni koʻrishi mumkin.
“Turon” kutubxonasi oʻtgan asr boshlarida jadid maʼrifatparvarlari tomonidan tashkil etilgan boʻlib, davlatimiz rahbari tashabbusi bilan kutubxona yana Eski shaharga koʻchirib kelindi. Kutubxonada kitobxonlar uchun hamma imkoniyatlar yaratilgan, oʻquv zallari zamonaviy kompyuterlar, “Wi-Fi”, nusxa koʻchirish uskunalari bilan taʼminlangan. Bu yerda imkoniyati cheklangan shaxslar ham foydalanishi uchun maxsus zal mavjud, brayl alifbosidagi adabiyotlar qoʻyilgan.
Davlatimiz rahbari qariyb 400 ming kitob fondiga ega kutubxona adabiyotlaridan yurtdoshlarimizni keng bahramand etish, buning uchun poytaxtimizdagi mahallalar, maktablardan aholi va yoshlarning ekskursiyalarini tashkil etish, bir soʻz bilan aytganda, bu yerda hayot qaynashi zarurligini taʼkidladi.
– “Turon” kutubxonasi koʻchirilib, bevatan qilib qoʻyilgan edi. Bugun kutubxona yana Eski shaharga qaytarilgani jadid bobolarimiz ruhlarini shod etdi. Fitrat, Choʻlpon, Qodiriy, Munavvar qori kabi bobolarimiz bir paytlar imorat qurmagan, boylik orttirmagan, ne-ne mashaqqat bilan topgan mablagʻiga kutubxona qurdirgan. Ular mana shu kutubxonani oʻzlaridan haykal qilib ketgan, desak bu ham adolatdan boʻladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yozuvchi va shoirlar, adabiyotshunos olimlar, yosh ijodkorlar bilan suhbatda davlatimiz rahbari Eski shaharda Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi, adib muzeyi va kutubxona qurilgani ushbu goʻshaga yana baraka qaytayotganidan dalolat ekanini qayd etdi.
– Yakunlanib borayotgan bu yilimiz ham yurtimiz, xalqimiz uchun salmoqli yutuqlarga boy boʻlib tarixda qoladi. Katta-katta savob ishlar qilayapmiz, Prezident, ijod va ixtisoslashgan maktablar barpo etishga kirishdik. Bu bilan mamlakatimizda uchinchi renessans davriga poydevor qoʻydik. Sizlar bilan bugungi uchrashuvimizdan maqsad adabiyotga, maʼnaviyatga eʼtibor berish uchun yana nimalar qilishimiz kerak – shularni fikrlashib olmoqchiman. Bitta narsani bilinglar, adabiyotsiz iqtisodiyot ham, maʼnaviyat ham boʻlmaydi. Har qancha boylik kitobsiz, bilimsiz, maʼnaviyatsiz uzoq yashamaydi. Ijod maktablarida oʻqigan bolalar ertaga Vatanga, oilaga xiyonat qilmaydi. Shu jihatdan mazkur oʻquv dargohlari millatimiz adabiyotini, maʼnaviyatini ulugʻlaydigan vatanparvar yoshlarni tarbiyalashda tayanch boʻladi, – dedi Prezidentimiz.
Uchrashuvda Oʻzbekiston yangi taraqqiyot davriga qadam qoʻygani, yurtimiz oʻz yoʻlini toʻgʻri tanlab olgani va bu yoʻldan aslo qaytmasligi, soʻnggi uch yilda adabiyotga, maʼnaviyatga eʼtiborning kuchaygani xalqimizni ruhlantirgani alohida taʼkidlandi. Yozuvchi-shoirlar mamlakatimizdagi oʻzgarishlarga yoshlarimizni ergashtirishda oʻzlarining ijodi bilan davlatimizga kuch-qanot boʻlishi zarurligi qayd etildi.
Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid, xalq shoiri Mahmud Toir, adabiyotshunos olimlar Naim Karimov, Ibrohim Gʻafurov, adibning nabirasi Xondamir Qodiriy va boshqalar Abdulla Qodiriy qatagʻon yillarida juda katta jasorat koʻrsatib, xalqimizga bebaho meros qoldirgani, ammo shu kungacha uning boy merosi va xotirasiga yetarli ehtirom koʻrsatilmaganini soʻzladilar. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Abdulla Qodiriy ijod maktabi va muzeyidan iborat yaxlit majmua foydalanishga topshirilgani mamlakatimiz maʼnaviy-maʼrifiy hayotida ulkan voqea, yoshlarimiz, butun xalqimizga munosib tuhfa boʻlganini qayd etib, buning uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Shu kuni Oʻzbekiston Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti hamda Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi harbiy qismda boʻldi.
Prezidentimiz tomonidan berilgan topshiriqqa muvofiq, Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti hamda harbiy qism qayta tashkil etilib, zamonaviy harbiy shaharchada joylashtirilgan edi.
Shavkat Mirziyoyev bu yerda yaratilgan sharoitlar, oʻquv-tarbiya jarayoni, zamonaviy oʻqitish vositalari, shuningdek, oʻquv jarayoniga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari qay darajada joriy etilgani bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 17-yanvardagi qaroriga asosan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa sohasida yuqori malakali ofitser kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish maqsadida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Maxsus fakulteti Mudofaa vazirligi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti etib qayta tashkil etilgan.
Mazkur harbiy institutda oltita yoʻnalish boʻyicha ofitser kadrlar tayyorlanadi. Oʻnta kafedra va malaka oshirish fakulteti faoliyati yoʻlga qoʻyilgan. Mavjud laboratoriyalar eng zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan. 700 oʻrinli oshxona, sportning 14 turi bilan shugʻullanish imkoniyati boʻlgan yopiq sport zali bor. Bu yerga kursantlar texnik yoʻnalishdagi oliy oʻquv yurtlarining eng iqtidorli talabalari orasidan saralab olinadi.
Tashrif chogʻida harbiy xizmatchilar, vazirlik va idoralar, Fanlar akademiyasi rahbariyati, texnika yoʻnalishidagi yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlari bilan suhbat boʻlib oʻtdi. Unda harbiy taʼlimni rivojlantirish, harbiy aloqa mutaxassislarini saralash va tayyorlash boʻyicha keng tizimni yoʻlga qoʻyish borasida oʻzaro hamkorlikda amalga oshirilishi lozim boʻlgan navbatdagi choralar belgilab olindi.
Bugungi axborot asrida tezkor xabar almashuv, ayniqsa, harbiylar uchun gʻoyat muhim ahamiyatga egaligi, bu tizimni zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan taʼminlash, aloqa xavfsizligini chuqur egallagan mutaxassislar tayyorlash ishlarini doimiy shakllantirib borish zarurligi taʼkidlandi.
– Bugun aloqa sohasini rivojlantirish boʻyicha bir yil oldin boshlagan ishlarimizning ilk natijalarini koʻrib turibmiz, – dedi davlatimiz rahbari. – Aloqa boʻyicha birinchi institutimiz tashkil etildi. U harbiy qism bilan bir joyda joylashgani kursantlarning nazariy mashgʻulotlarni amaliyot bilan uygʻun oʻtkazishida qoʻl keladi. Endi eʼtiborni sifatga qaratishimiz lozim.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbariga harbiy qismda amalga oshirilgan qurilish ishlari, mudofaa tizimida aloqa tarmoqlarini modernizatsiya qilish, jangovar va oʻquv tayyorgarlik jarayonlarini avtomatlashtirish boʻyicha loyihalar toʻgʻrisida maʼlumot berildi. Davlatimiz rahbari turli nufuzli musobaqalarda Vatanimiz sharafini munosib himoya qilayotgan harbiy sportchilar bilan ham muloqot qildi.
Shavkat Mirziyoyev harbiy qism ixtiyoridagi maxsus texnika va aloqa vositalarining namunalari bilan tanishdi.

Главная цель духовно-просветительских реформ - воспитание патриотичного, самоотверженного молодого поколения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 декабря ознакомился с созидательной работой, проводимой в городе Ташкенте и Ташкентской области.
По инициативе главы нашего государства в последние годы в старогородской части столицы осуществляется масштабная созидательная работа. В частности, возводятся Центр исламской цивилизации Узбекистана, многоэтажные дома и другие социальные объекты, которые не только преображают облик древней части Ташкента — Старого города, но и превращаются в достопримечательности столицы.
В знак уважения памяти основателя узбекской школы романа Абдуллы Кадыри и для возвеличивания его огромного вклада в развитие национальной литературы по инициативе Президента Шавката Мирзиёева рядом со столичным парком культуры и отдыха, носящим имя этого выдающегося писателя, созданы творческая школа и музей. У входа в парк установлен памятник великому просветителю.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в преддверии Нового года посетил творческую школу имени Абдуллы Кадыри и музей.
Глава нашего государства участвовал в церемонии открытия памятника писателю и возложил цветы к его подножию.
На сегодняшний день Узбекистан вступает в новый этап своего развития на основе приоритетной идеи “От национального возрождения – к национальному прогрессу”. Особое внимание уделяется повышению роли и статуса узбекского языка, являющегося одной из духовных основ общества.
В целях возвеличивания родного языка и национальной литературы, доведения их богатого наследия до молодого поколения создаются творческие школы имени наших выдающихся писателей и поэтов. Творческие школы имени Мухаммада Ризо Агахи, Исхокхона Ибрата, Хамида Алимджана и Зульфии, Эркина Вахидова, Абдуллы Арипова, Ибройима Юсупова, Халимы Худойбердиевой, Мухаммада Юсуфа — из их числа.
В целях выявления талантливой молодежи, поднятия работы по ее обучению и воспитанию на новый этап указом главы государства от 9 сентября нынешнего года при Кабинете Министров Республики Узбекистан образовано Агентство по развитию Президентских, творческих и специализированных школ.
Творческая школа имени Абдуллы Кадыри специализируется на углубленном изучении узбекского языка и литературы, секретов художественного творчества.
Данное образовательное учреждение создано распоряжением Кабинета Министров от 3 декабря 2018 года. Для обучения в 5-8-х классах школы в 2019/2020 учебном году на основе творческого экзамена и тестовых испытаний отобран 121 кандидат, в том числе учащаяся 5-го класса, победительница республиканского конкурса «Юный книголюб» Зилола Шомуродова.
В двухэтажной школе созданы все необходимые условия для обучения и воспитания учащихся: светлые и просторные классы, предметные кабинеты оснащены современными технологиями и средствами обучения. Здесь также функционируют библиотека с богатым фондом художественной литературы, открытый и закрытый спортивные залы и секции, в которых имеются все удобства для укрепления здоровья учащихся.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созданными здесь условиями, побеседовал с педагогами и учащимися.
– Учащиеся творческой школы имени Абдуллы Кадыри будут творить будущее нового Узбекистана. Все общеобразовательные учреждения должны здесь брать пример в вопросах духовности, просветительства. Ибо эти дети всем сердцем любят Родину. Мы поставили цель — воспитать в творческих школах патриотов, – сказал Президент.
В данном учебном заведении организованы такие кружки, как “Последователи Кадыри”, “Молодые литераторы”, “Молодые журналисты”, факультативные занятия “Выразительное чтение”, “Ораторское искусство”. Регулярно проводятся просветительские мероприятия, посвященные жизни и творчеству Абдуллы Кадыри.
Глава государства отметил необходимость проведения в школе мастер-классов от ученых, известных писателей и поэтов, уроков на основе современных методик. Талантливые учащиеся помимо занятий должны проходить практику в университетах, подчеркнул Президент. Даны указания по организации для учащихся поездок в исторические города страны, чтобы они досконально знали ее историю.
– Верю, что эта школа взрастит любящее Родину, осознающее свою связь с народом поколение, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в этом году широко отмечалось 125-летие со дня рождения Абдуллы Кадыри. Памятные мероприятия в особой атмосфере прошли и в творческой школе, названной в честь литератора.
Это не всё. Дом, где жил и творил Кадыри, преобразован в дом-музей. При входе в Парк культуры и отдыха имени Абдуллы Кадыри также возведен музей писателя. В этом здании разместилась также библиотека “Турон”. Создание музея порадовало не только потомков выдающегося романиста, но и всю литературную общественность, деятелей духовности, весь наш народ.
Президент ознакомился с условиями, созданными в музее и библиотеке.
Мудрое изречение Абдуллы Кадыри украшает вход в музей. По левую сторону размещены сведения о жизни и творчестве писателя, экспонаты периода репрессий, а также объекты, отражающие уважение к знаменитому литератору в годы независимости. На огромном мониторе посетители могут посмотреть фильмы по произведениям романиста, такие как «Минувшие дни» и «Скорпион из алтаря», другие картины.
Библиотека “Турон” была образована в начале прошлого века джадидскими просветителями. По инициативе главы государства библиотеку вновь вернули на прежнее место — в Старый город. В библиотеке созданы все необходимые условия для читателей, читальные залы оснащены современными компьютерами, Wi-Fi, копировальными аппаратами. Здесь также имеется специальный зал для лиц с ограниченными возможностями, вобравший в себя книги, написанные шрифтом Брайля.
Глава государства указал на необходимость широкого приобщения наших соотечественников к библиотеке с фондом почти 400 тысяч книг, организации с этой целью экскурсий для жителей столичных махаллей и учащихся школ в библиотеку, словом, обеспечить, чтобы жизнь здесь била ключом.
– После перемещения библиотека “Турон” осталась без внимания. Сегодня ее вновь вернули в Старый город, что является знаком почтения памяти джадидов. В былые времена наши великие предки — Фитрат, Чулпан, Абдулла Кадыри, Мунаввар кори не строили красивые дома, не копили богатства, а возводили библиотеки на заработанные нелегким трудом средства. Думаю, будет справедливо сказать, что они оставили после себя бесценное богатство, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе беседы с писателями и поэтами, учеными-литературоведами, молодыми литераторами глава государства отметил, что возведение в Старом городе, который многое повидал на своем веку, творческой школы имени Абдуллы Кадыри, его музея и библиотеки свидетельствует о том, что в это место возвращаются благоустроенность и духовность.
– Уходящий год останется в истории как год, богатый весомыми достижениями страны и народа. Мы осуществляем большую благородную работу, в рамках которой приступили к созданию Президентских, творческих и специализированных школ. И этим заложили в стране основу эпохи третьего Ренессанса. Цель нашей нынешней встречи — обсудить, что нужно сделать для большего оказания внимания литературе и духовности. Знайте: главное — без литературы не будет экономики, не будет и духовности. Никакое богатство не может быть долговечным без книги, знаний, духовности. Дети, обучавшиеся в творческой школе, никогда не изменят Родине, семье. И в данном аспекте эти учебные заведения станут основой воспитания патриотичной молодежи, которая будет прославлять нацию, литературу, духовность, – сказал Президент.
На встрече подчеркивалось, что Узбекистан вступил в новый этап развития, наша страна избрала свой верный путь и никогда не свернет с него, в последние три года усилилось внимание к литературе, духовности, и это вдохновляет народ. И писатели, поэты должны стать поддержкой государства и своим творчеством вести за собой молодежь навстречу происходящим в стране преобразованиям.
Председатель Союза писателей Узбекистана Сирожиддин Саййид, народный поэт Махмуд Тоир, ученые-литературоведы Наим Каримов, Иброхим Гафуров, внук писателя Хондамир Кадыри и другие отметили, что в годы репрессий Абдулла Кадыри проявил мужество и отвагу, оставил нашему народу бесценное наследие, однако по сей день этому богатому наследию и памяти писателя не уделялось достаточного внимания. Они также подчеркнули, что введение в эксплуатацию по инициативе Президента Шавката Мирзиёева целого комплекса, вобравшего в себя творческую школу имени Абдуллы Кадыри и музей, стало важным событием в духовно-просветительской жизни страны, достойным подарком для нашего народа, и выразили за это благодарность главе государства.
В этот день Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев посетил Военный институт информационно-коммуникационных технологий и связи, а также воинскую часть в Зангиатинском районе Ташкентской области.
Согласно распоряжению главы государства Военный институт информационно-коммуникационных технологий и связи, а также воинская часть были реорганизованы и передислоцированы в новый современный военный городок.
Президент ознакомился с созданными здесь условиями, учебно-воспитательным процессом, оснащенностью современными средствами обучения, в том числе уровнем внедрения информационно-коммуникационных технологий.
В соответствии с постановлением главы государства от 17 января 2019 года в целях дальнейшего совершенствования системы подготовки квалифицированных офицерских кадров в сфере информационно-коммуникационных технологий и связи Специальный факультет Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми преобразован в Военный институт информационно-коммуникационных технологий и связи.
В военном институте подготавливают офицерские кадры по шести направлениям. Налажена работа десяти кафедр и факультета повышения квалификации. Лаборатории обеспечены самым современным оборудованием. Есть столовая на 700 мест, крытый спортивный зал для занятий по 14 видам спорта. Курсанты в институт отбираются из числа одаренных студентов технических вузов.
В ходе визита состоялась беседа с военнослужащими, руководством министерств и ведомств, Академии наук, ректорами ведущих технических вузов. Обсуждались очередные меры по развитию военного образования, обеспечению взаимного сотрудничества в налаживании системы отбора и подготовки специалистов военной связи.
Отмечалось, что в век информации оперативный информационный обмен имеет большое значение, особенно для военных, необходимы обеспечение этой системы современными информационно-коммуникационными технологиями, регулярное проведение работы по подготовке квалифицированных специалистов по безопасности связи.
– Сегодня мы видим первые результаты начатой год назад работы по развитию сферы связи, — сказал глава государства. — Образован первый институт связи. Его размещение в одном месте с военной частью помогает курсантам сочетать теорию и практику. Теперь следует обратить внимание на качество образования.
Также главе государства была представлена информация о проведенной в военной части строительной работе, проектах по модернизации сетей связи в системе обороны, автоматизации процессов боевой и учебной подготовки. Президент побеседовал с военными спортсменами, достойно защищающими честь страны на престижных соревнованиях.