Qimmatli qogʻozlar bozori iqtisodiyotdagi boʻsh pul mablagʻlarini jamlash va uni investitsiya jarayonlariga yoʻnaltirishning muhim vositasidir. Bu boradagi islohotlarning dastlabki bosqichi sifatida joriy yil boshida Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tuzildi. Davlat obligatsiyalari fond bozoriga qayta chiqarildi.Lekin qimmatli qogʻozlar chiqarib, ularni fond bozorida sotish mexanizmidan samarali foydalanilmayapti. Fond bozoridagi aksiyalarning jami qiymati 25 trillion soʻm boʻlib, yalpi ichki mahsulotga nisbatan 6 foizga ham yetmaydi. Vaholanki, bu koʻrsatkich Singapurda 188 foiz, Malayziyada 112 foiz, Rossiyada 34 foizni tashkil etadi.
Mamlakatimizda joriy yilda chiqarilgan davlat obligatsiyalari valyuta birjasi orqali faqatgina tijorat banklariga sotilgan. Fond bozorining professional ishtirokchilari soni yuztagayam bormaydi. Shu bois 2020-2025 yillarda fond bozorini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish rejalashtirilgan. Erkin muomaladagi jami qimmatli qogʻozlarning yalpi ichki mahsulotga nisbatini 2025-yil oxiriga qadar kamida 10-15 foizga yetkazish moʻljallangan.
Yigʻilishda buning uchun amalga oshirilishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Bugungi kunda bu soha 100 ga yaqin normativ hujjatlar bilan tartibga solinib, koʻplab cheklovlar oʻrnatilgan. Masalan, rivojlangan davlatlarda banklar fond bozorining faol ishtirokchisi hisoblanadi, yurtimizda esa banklarga boshqa subyektlarning aksiyalarini birlamchi bozorda xarid qilish taqiqlangan.
Davlatimiz rahbari qonun hujjatlarini qayta koʻrib chiqib, ortiqcha cheklovlarni bekor qilish va fond bozorida ishlashni soddalashtirish zarurligini taʼkidladi.
Bugungi kunda 605 ta aksiyadorlik jamiyati aksiyalarining 85 foizi davlatga tegishli. Shundan 105 ta jamiyatning atigi 5 foiz aksiyasi fond bozorida ishtirok etmoqda. Jahon amaliyotidan kelib chiqib, kapital bozorida muomalada boʻlgan qimmatli qogʻozlar turlarini koʻpaytirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Qimmatli qogʻozlarga boʻlgan talabni koʻpaytirish, xorijiy birja, broker va banklarni mamlakatimiz fond bozoriga jalb etish choralari muhokama qilindi. Sugʻurta kompaniyalariga aktivlarining maʼlum foizini fond bozoriga yoʻnaltirish, banklarga birlamchi bozorda yuqori likvidli qimmatli qogʻozlarni xarid qilish uchun ruxsat berish masalalari koʻrib chiqildi.
Investorlar va minoritar aksiyadorlar huquqi himoyasini kuchaytirish, dividend toʻlash va undirishni takomillashtirish zarurligi taʼkidlandi. Bundan tashqari, korporativ boshqaruvni rivojlantirish, xalqaro moliyaviy hisobot va xalqaro audit standartlariga oʻtish boʻyicha topshiriq berildi.
Soha rivoji mutaxassislar malakasi va aholining bu boradagi savodxonligiga ham bogʻliq. Bugungi kunda yurtimizda tegishli malaka guvohnomasiga ega atigi 300 nafar mutaxassis bor. Rivojlangan mamlakatlarda bu sohada minglab kishilar ishlaydi.
Shu bois Kapital bozorini rivojlantirish agentligiga Toshkent moliya institutining tegishli kafedrasini otaliqqa olgan holda, ilgʻor xorijiy muassasalar bilan hamkorlikda kadrlar malakasini oshirish va talabalarni oʻqitish vazifasi qoʻyildi.
Fond bozoridagi oʻzgarishlar haqida koʻproq axborot berib borish, aholining moliyaviy savodxonligini oshirish masalasiga ham eʼtibor qaratildi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilarning axboroti tinglandi va amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar belgilab olindi.

Обсуждены вопросы развития фондового рынка
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 октября провел совещание по вопросам развития фондового рынка.
Рынок ценных бумаг является важным средством привлечения свободных денежных средств в экономику и их мобилизация на инвестиционные процессы. Первым этапом осуществляемых в этом направлении реформ стало создание в начале текущего года Агентства по развитию рынка капитала. Был возобновлен выпуск государственных облигаций.
Однако механизм выпуска ценных бумаг и их реализации на фондовом рынке используется неэффективно. Общая сумма акций на фондовом рынке составляет 25 триллионов сумов, что не достигает и 6 процентов объема валового внутреннего продукта. К примеру, этот показатель составляет 188 процентов в Сингапуре, 112 процентов в Малайзии, 34 процента в России.
В этом году государственные облигации реализовывались только коммерческим банкам через валютную биржу. Количество профессиональных участников фондового рынка не достигает и 100. В связи с этим планируется разработать стратегию развития фондового рынка на 2020-2025 годы. Намечено довести до конца 2025 года отношение ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, к ВВП до 10-15 процентов.
На совещании обсуждены предстоящие меры по достижению этой цели.
Отмечалось, что в настоящее время данная сфера регулируется почти сотней нормативно-правовых актов, установлено множество ограничений. Так, в развитых государствах банки являются активными участниками фондового рынка, а у нас в стране банкам запрещено приобретать акции других субъектов на первичном рынке.
Глава государства указал на необходимость пересмотра законодательных актов, отмены лишних ограничений и упрощения работы на фондовом рынке.
В настоящее время государству принадлежит 85 процентов акций 605 акционерных обществ. Из них на фондовом рынке обращаются лишь 5 процентов – акции 105 обществ. На совещании даны поручения по увеличению видов ценных бумаг на рынке капитала исходя из мировой практики.
Рассмотрены меры по повышению спроса на ценные бумаги, привлечению к участию на отечественном фондовом рынке зарубежных бирж, брокеров и банков. Обсуждены вопросы ориентирования на фондовый рынок определенной части активов страховых компаний, разрешения банкам приобретать на первичном рынке высоколиквидные ценные бумаги.
Отмечена необходимость усиления защиты прав инвесторов и миноритарных акционеров, совершенствования порядка выплаты и взыскания дивидендов. Поручено также усовершенствовать корпоративное управление, перейти на международные стандарты финансовой отчетности и международного аудита.
Развитие сферы зависит и от квалификации специалистов и финансовой грамотности населения. Сегодня в стране осуществляют деятельность всего 300 специалистов, имеющих соответствующее свидетельство о квалификации. В развитых странах в этой сфере работают тысячи человек.
В связи с этим на Агентство по развитию рынка капитала возложена задача по координации деятельности соответствующей кафедры Ташкентского финансового института и обеспечению повышения квалификации кадров и подготовки студентов совместно с передовыми зарубежными вузами.
Отдельное внимание уделено расширению информационной работы о преобразованиях на фондовом рынке, повышению финансовой грамотности населения.